W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

System Galileo

Uprzejmie informujemy, że Agencja Europejskiego GNSS (European GNSS Agency - GSA), prowadzi działania dotyczące przyszłego zakresu świadczenia tzw. usługi komercyjnej Galileo.

W celu zapewnienia jak największych korzyści społeczno-gospodarczych w związku z wdrażaniem systemu Galileo, Agencja GSA przygotowuje analizę dotyczącą możliwości wprowadzenia tzw. usługi komercyjnej o wysokiej dokładności High Accuracy Commercial Service (HA CS) dla wszystkich zainteresowanych użytkowników w sposób bezpłatny. 

GSA zachęca wszystkie podmioty gospodarcze, instytucje, organizacje zainteresowane usługą komercyjną Galileo, do przedstawienia swoich opinii, doświadczeń, oczekiwań w odniesieniu do różnych aspektów związanych z przyszłym świadczeniem tej usługi.

Konsultacje publiczne trwały do 16 grudnia 2017 r.

Szczegółowe informacje dotyczące prowadzonych konsultacji przedstawione zostały 
w ogłoszonym dokumencie oraz na stronie internetowej GSA. 

System Galileo, to unijny globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS), który podobnie jak amerykański system GPS dostarcza sygnał radiowy na potrzeby ustalenia pozycji, nawigacji i pomiaru czasu. Pierwsze usługi systemu (Initial Services) zostały uruchomione 15 grudnia 2016 r. Pełne uruchomienie Galileo ma nastąpić w 2020 r. Wtedy w pełni dostępne będą następujące usługi:

  • usługa powszechnie dostępna (Open Service),
  • usługa publiczna o regulowanym dostępie (PRS),
  • usługa komercyjna (Commercial Service),
  • usługa poszukiwawczo-ratownicza (SAR).

Kolejne satelity Galileo na orbicie

12 grudnia 2017 r. odbył się kolejny udany start rakiety Ariane 5, na pokładzie której na orbitę wyniesione zostały cztery satelity Galileo. Start miał miejsce z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej o godz. 19:36 CEST. Za kilka miesięcy, po przeprowadzeniu testów odnośnie ich prawidłowego działania, satelity zostaną dopuszczone do użytku.
Obecnie na orbicie znajdują się 22 satelity Galileo, docelowo w całej konstelacji ma ich być 30 (w tym 24 operacyjne i 6 zapasowych).
Wyniesienie kolejnych 4 satelitów zaplanowano na połowę 2018 r.
 

Materiały

Szczegółowe informacje dotyczące konsultacji
Link do strony internetowej GSA
Dowiedz się więcej o projekcie
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.05.2018 15:41 Jakub Karpowicz
Pierwsza publikacja:
16.05.2018 15:41 Jakub Karpowicz
{"register":{"columns":[]}}