W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uruchamiamy pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych i drive-thru

15.04.2021

Pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych będą funkcjonować w 16 miejscowościach, m.in. w Bydgoszczy, Legnicy, Koszalinie czy Radomsku. Osoby posiadające aktywne e-skierowanie, będą mogły również zaszczepić się w punktach drive-thru – bez wychodzenia z auta. W II kwartale powstanie dodatkowych 471 punktów, w sumie będzie ich prawie 7 tys. na terenie całego kraju. Zależy nam, aby każdy pacjent mógł zaszczepić się blisko swojego miejsca zamieszkania.

Drive-thru

PSP w każdym województwie – 19 i 20 kwietnia swoją działalność rozpoczną pierwsze z nich

Powszechne Punkty Szczepień (PSP) tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa.

Początkowo w każdym województwie powstanie jeden Powszechny Punkt Szczepień. Pierwszy z nich rozpocznie swoją działalność już 19 kwietnia w Legnicy. Minister Michał Dworczyk podczas konferencji wskazał wydajność PSP – „To punkty, których wydajność szczepień w miejscowościach do 50 tys. to minimum 200 szczepień dziennie. W większych miejscowościach powyżej 50 tys. muszą mieć, co najmniej pół tysiąca szczepień.”

W II kwartale powstanie dodatkowych 471 punktów. W tej chwili w Polsce działa ok. 6 500 punktów szczepień. Razem z nowopowstałymi będzie ich prawie 7 tys. na terenie całego kraju. Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień podziękował wszystkim samorządowcom, którzy zgłosili się do programu oraz podsumował liczbę nowych punktów – „Napłynęło łącznie 686 zgłoszeń z samorządów. Z tych zgłoszeń zakwalifikowano 471 nowych punktów, które spełniają kryteria. One dołączą do 6,5 tys. działających już punktów.”

Tworzymy kolejne wydajne punkty, tak aby każdy Polak niezależnie od tego – czy mieszka w dużym mieście, czy w małej miejscowości – miał łatwy dostęp do szczepień. Nowe punkty powstają w miejscowościach, gdzie dotąd otworzono ich mniej. 

Punkty drive-thru w systemie e-Rejestracji do końca kwietnia

Nowym rozwiązaniem są punkty drive-thru, gdzie szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu. Na szczepienie w tych punktach można zapisać się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz kontakt telefoniczny z punktem drive-thru.

Do 25 kwietnia zapisy na szczepienie w punktach drive-thru możliwe są tylko poprzez kontakt telefoniczny z wybranym punktem.  Od 26 kwietnia będziesz mógł zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru także przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

Pamiętaj, że w punktach drive-thru obowiązują specjalne zasady szczepień:

  • wydrukuj i wypełnij kwestionariusz przed udaniem się do punktu szczepień,
  • przyjedź na miejsce 10 minut wcześniej,
  • nie wychodź z samochodu – przed otworzeniem szyby zakryj usta i nos,
  • po szczepieniu odczekaj minimum 20 minut w samochodzie – to ważne dla Twojego bezpieczeństwa.

Jak przygotować się na szczepienie w punkcie drive thru:

  1. Zapisz się na szczepienie w punkcie drive thru przez jeden z poniższych kanałów:
    • kontakt telefoniczny z punktem drive thru – na stronie gov.pl/szczepimysie zostanie opublikowana zakładka z dostępnymi punktami drive thru i numerami telefonu do zapisów
    • rejestracje w punkcie drive thru – punkty mogą wyodrębnić miejsca parkingowe dla pacjentów zapisujących się na szczepienie bezpośrednio na miejscu
    • bezpłatna infolinia pod numerem 989 (opcja dostępna od 26 kwietnia)
    • Internetowe Konto Pacjenta (opcja dostępna od 26 kwietnia)
  2. Przed przyjazdem do punktu szczepień wydrukuj i wypełnij kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego dla osoby dorosłej przeciw COVID-19.
  3. Przyjedź do punktu szczepień ok. 10 minut przed wyznaczoną godziną szczepienia. Nie ma potrzeby, żebyś był na miejscu wcześniej.
  4. Ustaw się w kolejce samochodów czekających przed stanowiskami szczepień. Czekaj na polecenia osób kierujących ruchem.
  5. Po otrzymaniu pozwolenia zaparkuj swój pojazd na stanowisku szczepień przy osobie kwalifikującej i wykonującej szczepienie.
  6. Wszystkie szczepione osoby w pojeździe powinny przekazać osobie dokonującej kwalifikacji swoje wypełnione kwestionariusze wywiadu przed szczepieniem.
  7. Osoba kwalifikująca może zadać każdemu pasażerowi zapisanemu na szczepienia kilka pytań odnośnie stanu zdrowia, zmierzyć ciśnienie i temperaturę.
  8. Po zakwalifikowaniu do szczepienia zostaniesz zaszczepiony w swoim pojeździe.
  9. Po szczepieniu powoli i ostrożnie zaparkuj na wskazanym miejscu na parkingu poszczepiennym.
  10. Zaszczepieni kierowcy pojazdów powinni odczekać minimum 20 minut po szczepieniu przed opuszczeniem punktu szczepień. Rekomendowany czas czekania dla pasażerów wynosi minimum 15 minut.     

Ważne! Pamiętaj, abyś Ty i Twoi pasażerowie mieli zasłonięte usta i nos.

Aktualne dane na temat szczepień

Przekroczyliśmy już 8 mln 200 tys. wykonanych szczepień. Od początku tygodnia zarejestrowaliśmy ponad 890 tys. pacjentów w systemie, którzy zapisali się na konkretne wizyty. Dziś ruszyły zapisy dla osób urodzonych w 1965 roku. Od północy do teraz zapisało się już ponad 50 tys. osób.

Raport szczepień dostępny jest na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19.

Szczegółowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia  i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dotyczące organizacji Punktów Szczepień Powszechnych oraz drive-thru, dostępne są na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimsie.

Materiały

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19
Kwestionariusz​_wstępnego​_wywiadu​_przesiewowego​_przed​_szczepieniem​_osoby​_dorosłej​_przeciw​_COVID-19.pdf 0.57MB
{"register":{"columns":[]}}