W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interpelacja w sprawie metod gwarantujących bezpieczeństwo w Internecie osób zagrożonych samobójstwem w wyniku ewolucji procesów społecznych i rozwoju narzędzi infotechnologicznych

15.12.2017

Interpelacja nr 17071; Grzegorz Furgo

Szanowna Pani Minister,

korzystając z instrumentów wynikających z Regulaminu Sejmu, pragną zadać pytania dotyczące obowiązujących przepisów oraz metod, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w Internecie jego użytkownikom, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi w wieku szkolnym oraz młodzieży. Według danych WHO, każdego roku na świecie 800 tysięcy osób popełnia samobójstwo. Z badań przeprowadzonych przez Dunlop, More i Romer, dotyczących wpływu mediów społecznościowych oraz treści zawartych w Internecie na temat samobójstw, powoduje wzrost liczby osób w wieku 14-24 lata skłonnych do targnięcia się na własne życie. Naukowcy dowiedli, że treści zawarte w Sieci stanowią źródło informacji na temat zachowań samobójczych. Szczególnie dużą rolę odgrywa dostępność do forów dyskusyjnych o tematyce samobójczej.

W dobie coraz większego upowszechniania groźnych treści, młodzi ludzie wskazują gry online jako główną rozrywkę. Zaś osoby spędzające więcej niż pięć godzin dziennie przed komputerem wykazują obecność stanów depresyjnych. Jako, ze ograniczanie dostępu do gier i zawartości Sieci w obecnej chwili zdaje się być niemożliwe, warto pochylić się nad problemem precyzyjnie określonych treści, które skłaniają użytkowników Internetu do pojawiania się myśli samobójczych. Kontrola tego typu zawartości Sieci oraz zapobieganie ich upowszechniania wydaje się być jedynym sposobem na uchronienie szczególnie młodzieży przed autodestrukcją. Przykładem gry, która niesie takie ryzyko jest Blue Whale (Niebieski Wieloryb), która zachęca do wykonywania określonych zadań, polegających na okaleczaniu własnego ciała, a w konsekwencji również do samobójstwa. Zarówno ta gra, jak i wiele innych płaszczyzn dostępnych w Sieci, poświęconych samobójstwom, powinno być surowo zabronionych i blokowanych. Ponadto warto skupić się również na profilaktyce uświadamiania użytkowników Sieci o zagrożeniach wynikających z dostępu do niebezpiecznych treści.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniżej zawarte pytania:

  1.       Czy Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi badania dotyczące forów dyskusyjnych i gier, które mogą bezpośrednio wpływać na zagrożenie życia użytkowników Internetu?
  2.       Jakimi możliwościami w ograniczaniu dostępu do groźnych treści dysponuję Pani resort?
  3.       Czy prowadzone są działania polegające na profilaktyce uświadamiania zwłaszcza młodych ludzi, z zagrożeń, które niesie korzystanie z Internetu?

Materiały

Odpowiedź na interpelację w sprawie metod gwarantujących bezpieczeństwo w Internecie osób zagrożonych samobójstwem w wyniku ewolucji procesów społecznych i rozwoju narzędzi infotechnologicznych
Odpowiedź na interpelację w sprawie metod gwarantujących bezpieczeństwo w Internecie osób zagrożonych samobójstwem w wyniku ewolucji procesów społecznych i rozwoju narzędzi infotechnologicznych.pdf 0.17MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.01.2018 11:02 Olga Zawadzka
Pierwsza publikacja:
10.01.2018 09:55 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}