W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interpelacja w sprawie realizacji Strategii 5G dla Polski

21.11.2017

Arkadiusz Marchewka, Interpelacja nr 16674

Szanowna Pani Minister,

 

w czerwcu br. zostało podpisane porozumienie dotyczące stworzenia Strategii „5G dla Polski”, którego sygnatariuszami byli: Urząd Komunikacji Elektronicznej, Instytut Łączności, a także przedstawiciele operatorów, dostawców infrastruktury, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji, instytucji badawczo-rozwojowych, izb gospodarczych oraz uczelni technicznych. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie dokumentu określającego działania niezbędne do uruchomienia w Polsce szybkiej sieci piątej generacji.

 

W dokumencie Komisji Europejskiej pn. "Sieć 5G dla Europy: plan działania" wskazano, iż wraz z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami z branży Komisja będzie pracować nad dobrowolnym stworzeniem wspólnego harmonogramu wczesnego uruchomienia sieci 5G do końca 2018 r., po którym, do końca 2020 r., nastąpi pełne komercyjne uruchomienie usług 5G w Europie. Podstawą unijnego harmonogramu powinny być kluczowe cele, do których należy m.in.: zagwarantowanie, by każde państwo członkowskie wskazało przynajmniej jedno duże miasto, w którym do końca 2020 r. będzie funkcjonowała sieć 5G, oraz by do 2025 r. wszystkie obszary miejskie i główne naziemne szlaki transportowe dysponowały ciągłością zasięgu sieci 5G.

 

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych

 

Technologii, która odbyła się w dniu 12 października br., Pani Minister powiedziała następujące słowa dotyczące wyboru miasta, w którym będzie realizowany pilotaż uruchomienia sieci 5G:

 

„Testy i pilotaże mają trwać aż do ustania potrzeby dalszego testowania technologii. Wtedy będziemy mogli mówić o wyborze miasta lub miast, w którym możliwe będzie faktyczne wdrożenie sieci 5G. Zostanie to ujęte w dokumencie strategicznym, który powstanie na podstawie tego, co otrzymamy z Porozumienia i wypracujemy w ramach ministerstwa i całego rządu”.

 

Z wypowiedzi Pani Minister wynika, iż wspomniany pilotaż mógłby zostać uruchomiony w

 

więcej niż jednym polskim mieście.

 

Mając na uwadze powyższe, uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 

1.      Czy do Porozumienia „5G dla Polski” mogą przystępować samorządy? Jeśli tak, na jakich zasadach i jakie kryteria muszą spełniać?

 

2.      Czy trwają prace nad wyborem przynajmniej jednego miasta, w którym zostanie uruchomiony pilotaż 5G?

 

3.      Czy znane są ministerstwu samorządy, które chciałyby uczestniczyć w Porozumieniu i realizować pilotaż uruchomienia sieci 5G w Polsce?

 

Materiały

Odpowiedź na interpelację w sprawie realizacji Strategii 5G dla Polski
Odpowiedź na interpelację w sprawie realizacji Strategii 5G dla Polski.pdf 0.10MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.12.2017 12:44 Olga Zawadzka
Pierwsza publikacja:
15.12.2017 08:46 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}