PIT-WZ dzięki PZ

Już od 15 marca br. składanie rocznych PIT-ów zostanie maksymalnie uproszczone. Urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Wystarczy online złożyć wniosek PIT-WZ i podpisać go Profilem Zaufanym (eGO).

PIT-WZ można potwierdzić m.in. Profilem Zaufanym (eGO). To rodzaj podpisu elektronicznego, który można założyć bez wychodzenia z domu. Można go potwierdzić elektronicznie poprzez serwisy bankowości elektronicznej trzech banków (PKO, ING i Millennium). Posiadanie Profilu Zaufanego umożliwia realizację całej gamy usług e-administracji dostępnych na portalu Obywatel.gov.pl. Możliwość potwierdzenia wniosku PIT-WZ jest najnowszą usługą uruchomioną przez Ministerstwo Finansów.

Dzięki nowym przepisom uchwalonym 9 marca br. 13 mln podatników, którzy składają roczny PIT, będzie mogło to zrobić w najprostszy możliwy sposób. Wystarczy przesłać do właściwego urzędu skarbowego PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. We wniosku trzeba wskazać ulgi oraz odliczenia, z których chce się skorzystać, a także wskazać na jaki cel chce się przekazać 1%.

Nowa forma rozliczenia to, jak do tej pory, najprostszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Oznacza oszczędność czasu i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ urząd skarbowy sam wypełni zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmie teraz nie więcej niż kilka minut.

Wniosek o sporządzenie zeznania będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Baner kierujący do strony, gdzie można złożyć PIT-WZ można znaleźć na stronie www.obywatel.gov.pl. Do programu przystąpili również partnerzy zewnętrzni - banki.

Wniosek dotyczący dochodów za 2016 r., można składać między 15 marca a 18 kwietnia 2017 r.

Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 22.11.2017 13:18
Osoba publikująca: Joanna Marczak-Redecka
Zmodyfikowano: 20.11.2017 10:08
Osoba modyfikująca: Joanna Marczak-Redecka