W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Transportu i Turystyki z wizytą w Warszawie

19.09.2018

19 września br. do siedziby Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przybyła z wizytą delegacja posłów Parlamentu Europejskiego, członków Komisji ds. Transportu i Turystyki. Oficjalna wizyta w MGMiŻŚ jest kolejnym etapem trzydniowego pobytu delegacji w Polsce w całości poświęconego osiągnięciom, wyzwaniom i problemom związanym z rozwojem szeroko rozumianej infrastruktury transportowej w naszym kraju. Zagadnienia poruszane przez europosłów podczas wizyty w Polsce to m. in. wpływ aktualnie nowelizowanej legislacji europejskiej z zakresu wspólnej polityki transportowej, a także funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw oraz instrumentów finansowych w realizowaniu projektów transportowych.

Wiceminister Grzegorz Witkowski na spotkaniu z członkami Komisji ds. transportu i Turystyki

Delegację Posłów Parlamentu Europejskiego przyjął w siedzibie resortu wiceminister Grzegorz Witkowski, który zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia, a także najważniejsze priorytety i zadania stojące przed MGMiŻŚ. Zwrócił on uwagę na znaczącą poprawę sytuacji polskich portów morskich zaznaczając jednak, że wciąż istnieją  bariery blokujące ich dalszy rozwój. Wiceminister zaznaczył, że jednym z głównych problemów jest obecny brak możliwości włączenia takich portów jak Kołobrzeg, Elbląg czy Ustka do sieci  TEN-T, co uniemożliwia im finansowanie inwestycji ze środków europejskich.

Podczas spotkania Grzegorz Witkowski zwrócił uwagę europosłów na rozwój śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Podkreślił jednocześnie ważną kwestię potrzeby rozwoju infrastruktury dostępowej do portów morskich oraz infrastruktury dostępowej związanej z transportem wodnym śródlądowym.

Przedstawił działania resortu w zakresie przygotowania programu rozwoju dla Odrzańskiej Drogi Wodnej (E-30) wraz z drogami wodnymi funkcjonalnie powiązanymi (polski odcinek brakującego połączenia Dunaj-Odra-Łaba i Kanał Śląski) oraz w zakresie prac nad programem rozwoju drogi wodnej rzeki Wisły (E-40 – Warszawa-Gdańsk). Podkreślił, że rozwój transportu wodnego śródlądowego wpisuje się w wytyczne strategii UE dotyczącej rozwoju transportu do 2030 r. zorientowanych na minimalizację negatywnych skutków działalności transportowej takich jak zanieczyszczenie powietrza, emisje gazów cieplarnianych, wypadki, hałas i zagęszczenie ruchu.

Pan wiceminister podkreślił jak ważne jest dla nas wspólne działanie z innymi krajami bałtyckimi na rzecz ochrony ekosystemu Bałtyku. Wspomniano także o koncepcji Zielonej Stoczni, tj. zakładu recyklingu statków.

Wspomniano również o Rejsie Niepodległości żaglowcem Dar Młodzieży, który odbywa podróż dookoła świata z okazji upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

{"register":{"columns":[]}}