W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej"

02.10.2018

We wtorek 2 października 2018 w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”, zorganizowanej przez MGMiŻŚ oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Minister Marek Gróbarczyk otwiera wystawę „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”

W otwarciu wystawy wzięli udział: Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Wiceminister Grzegorz Witkowski oraz Mariola Chojnacka, Dyrektor Generalny MGMiŻŚ.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Poseł Dorota Arciszewska – Mielewczyk, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Posłowie: Jerzy Materna, Wojciech Szarama i Jerzy Wilk, a także prof. Mirosław Czechowski, Prorektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Przemysław Daca,Prezes PGW Wody Polskie.

Honorowymi gośćmi wystawy były Julita Maciejewicz – Ryś, wnuczka premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Hanna Wenda – Uszyńska, wnuczka inż. Tadeusza Wendy, twórców portu w Gdyni.

Zgromadzonych na wystawie przywitał Minister Marek Gróbarczyk, który podkreślił jak ważną inwestycją dla Polski była realizacja marzenia o powstaniu portu.

- Dzisiejsze wydarzenie ma dla nas bardzo duże znaczenie. Port Gdynia jest symbolem gospodarki morskiej w Polsce, a jego historia wiąże się bezpośrednio z powstaniem naszego ministerstwa, bo przecież nie byłoby go gdyby nie premier Eugeniusz Kwiatkowski. To on prowadził nas, byśmy jako potomni mogli kontynuować tę ideę powstania i znaczenia gospodarki morskiej. – mówił Minister.

- W 1918 roku, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pojawiła się myśl ówczesnych rządzących o zbudowaniu portu. Dzisiaj można powiedzieć: szaleńcy. Nie mieli pieniędzy, możliwości, zasobów. Mieli tylko jedną rzecz: wolę tego, że trzeba to zrealizować. Ten port powstał w 3 lata, co dzisiaj wydaje się rzeczą całkowicie niemożliwą. – dodał minister Gróbarczyk.

Inicjatorem powstania wystawy jest Poseł Marcin Horała, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

- Mówi się, że Gdynia to miasto z morza i marzeń, ale nie byłoby tego miasta, gdyby za marzeniami nie szła fachowość jego twórców, wiedza, rzetelna praca. Do tych wartości musimy nawiązywać. Dzisiaj patrząc na tę wystawę, patrząc w przeszłość, na historię myślę, że będziemy pamiętali, że musi nam służyć jako inspiracja na przyszłość. – mówił Poseł.

Głos zabrał również Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A

- Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną wystawą, którą mamy zaszczyt prezentować w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dziękujemy za wsparcie naszego przedsięwzięcia przez Ministerstwo i ufamy, że przyszłość przyniesie realizację wspólnych planów i projektów, przynoszących korzyści Polsce. – mówił Prezes.

Podczas wystawy można obejrzeć serię zdjęć z okresu budowy i pierwszych lat funkcjonowania portu. Ponadto wśród eksponatów znajdują się m.in. wieczne pióro premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, binokle inż. Tadeusza Wendy czy jego aparat fotograficzny.

Eksponaty będzie można oglądać w gmachu ministerstwa w dniach 2-18 października oraz 18-30 listopada br.

Współorganizatorami wystawy są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Natomiast partnerzy projektu to Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” S.A. oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.10.2018 09:27 Joanna Gajewska
Pierwsza publikacja:
04.10.2018 09:27 Joanna Gajewska
{"register":{"columns":[]}}