Niepodległa logotyp

Logo biuletynu informacji publicznej

Jubileuszowe posiedzenie Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną

2015-12-09

Jubileuszowe, 100 posiedzenie Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną odbyło się 9 grudnia 2015 r. w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Podczas posiedzenia omówiono kwestie związane z bezpieczeństwem wykonywania operacji powietrznej w przestrzeni niekontrolowanej „G” przez statki powietrzne typu ultralight, motolotnie, paralotnie oraz drony. Rozmawiano także na temat  możliwości ograniczania ruchu lotniczego w przestrzeni klasy „G” w przypadku zdarzeń o skali masowej.

Posiedzenie Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną
Fot. Posiedzenie Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną

Komitet Zarządzania Przestrzenią Powietrzną został powołany rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 9 lipca 2003 r. Jest to cywilno-wojskowy organ doradczy ministra właściwego do spraw transportu, Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Jest odpowiedzialny za kształtowanie zasad zarządzania i wykorzystania przestrzeni powietrznej przez wszystkich jej użytkowników.

W skład komitetu wchodzą między innymi przedstawiciele: ministra właściwego do spraw transportu, Ministra Obrony Narodowej, ministra spraw wewnętrznych,  Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz, na zaproszenie przewodniczącego, przedstawiciele branży i środowiska lotniczego.

Do głównych zadań Komitetu należy opiniowanie:

  • projektów aktów prawnych dotyczących lotnictwa cywilnego i państwowego z zakresu żeglugi powietrznej,
  • procedur użytkowania polskiej przestrzeni powietrznej,
  • priorytetów alokacji przestrzeni powietrznej,
  • zasad międzynarodowej harmonizacji działań w zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną,
  • propozycji zmian w strukturze przestrzeni powietrznej w zakresie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące.

Komitet dokonuje również corocznej oceny:

  • krajowych struktur przestrzeni powietrznej i sieci tras, mając na uwadze planowanie elastycznych struktur przestrzeni powietrznej i dotyczących ich procedur,
  • procedur dotyczących przestrzeni powietrznej oraz funkcjonowania elastycznego użytkowania przestrzeni powietrznej,
  • stosowanych mechanizmów konsultacji pomiędzy osobami lub organizacjami oraz wszystkimi stosownymi partnerami i organizacjami, w celu zapewnienia należytego spełnienia wymagań użytkowników przestrzeni powietrznej.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook