Niepodległa logotyp

Logo biuletynu informacji publicznej

BUDMA 2016 już otwarta

2016-02-02

W pierwszym dniu (Dzień Inżyniera Budownictwa) otwartych 2 lutego 2016 r. Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2016 r. w Poznaniu wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski wziął udział w dyskusji "Zmiany w regulacjach prawnych dotyczących procesu budowlanego". Szczegółowo odpowiadał na pytania dotyczące planów nowego rządu dotyczących m.in. kodeksu budowlanego.

Rolą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego było opracowanie kodeksu budowlanego i jego projekt już jest. Ministerstwo ma zamiar kontynuować prace nad kodeksem - zapewnił wiceminister.

T. Żuchowski był pytany o deklarację, że za rok ministerstwo pokaże projekt kodeksu budowlanego. Wiceminister Żuchowski jest gorącym orędownikiem kodeksu całościowo regulującego formalności procesu inwestycyjnego.

Zmiany są potrzebne, społeczeństwo ich oczekuje, inwestorzy ich oczekują, w końcu gospodarka ich oczekuje, a przecież budownictwo jest podstawowym kołem zamachowym gospodarki, polskiej gospodarki. Warunek jest jeden, aby zmiany nastąpiły - te dobre zmiany - wszystkie grupy interesariuszy muszą dokonać autorefleksji i ustąpić swoim często subiektywnym interesom. Wszyscy chcemy zmian na lepsze, aby było szybciej sprawniej, efektywniej, a w konsekwencji rzetelnie i pewnie. Jesteśmy zdeterminowani, aby te zmiany, dobre zmiany wprowadzić, aby rewolucja systemowa przeprowadzona drogą rychłej ewolucji stała się rzeczywistością - mówił T. Żuchowski.

Prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego prowadzone od 2012 r. nie zakończyły się przed końcem ubiegłej kadencji Sejmu. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w połowie stycznia 2016 r. zadeklarował w Sejmie, że rząd zakończy te prace nad kodeksem wykorzystując dorobek komisji oraz opinie i uwagi nadesłane w trakcie konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projektu komisji, które zbierano w 2015 r.

wiceminister Tomasz Żuchowski podczas otwarcia targów BUDMA 2016
Fot. Otwarcie targów BUDMA, źródło: budma.pl

Program targów BUDMA to poza prezentacjami wystawców, przedstawicieli handlu, architektów, wykonawców oraz inwestorów, także szereg dodatkowych wydarzeń specjalnych, spotkań branżowych inżynierów budownictwa, architektów i urbanistów.

Wypowiedź wiceministra Tomasza Żuchowskiego dla MTP TV


Fragmenty okolicznościowego wpisu ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka w związku Międzynarodowymi Targami Budownictwa BUDMA 2016

Z wystawcami i odwiedzającymi targi w Poznaniu, a także z architektami, inżynierami budownictwa, planistami i wszystkimi, dla których przyszłość branży budowlanej w Polsce jest ważna, od wielu lat spotykałem się przy okazji targów jako poseł i wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury. Chciałbym Państwa zapewnić, że sprawy infrastruktury i budownictwa są pod dobrą opieką, ale jestem także przekonany, że wiele w podejściu do tych kwestii musi się zmienić.
Budownictwo też potrzebuje lepszych regulacji. Od lat wyczekiwany jest Kodeks budowlany, pilnych zmian wymagają regulacje inwestycji celu publicznego i nieodpowiadające aktualnym potrzebom przepisy dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego. Ministerstwo wykorzystując dorobek działającej w ubiegłej kadencji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego w możliwie najkrótszym terminie zaprezentuje efekty prac w tym obszarze.
W projektowanym Kodeksie dokonana zostanie integracja całego procesu inwestycyjnego, zaczynając od etapu planowania przestrzennego, na etapie oddania obiektu do użytkowania kończąc. Cały Kodeks powinien posługiwać się spójnym systemem pojęć, co pozwoli na eliminację obecnie istniejących rozbieżności interpretacyjnych, występujących na styku poszczególnych ustaw. Planowana jest także zmiana obecnie obowiązujących przepisów stanowiących największe bariery i utrudnienia w procesie inwestycyjnym. Obecnie prowadzony jest przegląd i analiza obowiązujących przepisów regulujących aspekty inwestycyjne i planistyczne, w tym przepisów techniczno-budowlanych, celem wprowadzenia zmian i realnych uaktualnień.
Priorytetem nowego rządu jest wsparcie budownictwa mieszkaniowego, w pierwszej kolejności dla osób niezamożnych, które nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego na warunkach rynkowych. Pracujemy nad zespołem rozwiązań, dzięki którym będzie mogło powstać więcej mieszkań dla rodzin, których nie stać na kupno mieszkania lub najem na wolnym rynku. Jeśli gminy i państwo przeznaczą na ten cel grunty, to koszt budowy takich mieszkań może być na tyle niski, żeby ich utrzymanie było łatwiejsze dla polskich rodzin.
Z pewnością powinniśmy tworzyć zachęty do regularnego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Analizujemy możliwe warianty systemu wsparcia publicznego w formie np. premii dla oszczędzających wypłacanej z budżetu państwa. Nie wykluczamy również powrotu do ulg podatkowych wspierających budownictwo mieszkaniowe. Takie czytelne, przewidywalne rozwiązania są dobre zarówno dla branży budowlanej jak i dla całej gospodarki. Oczywiście to wymaga zdecydowanego zaangażowania państwa. Państwo musi zwiększyć wydatki budżetowe na finansowanie budownictwa, szczególnie budownictwa czynszowego.
W najbliższych latach Polska dokona dużego postępu pod względem poprawy efektywności energetycznej budynków. Stanie się to możliwe nie tylko dzięki zachętom do termomodernizacji prowadzonej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, przy wsparciu środków publicznych, ale również dzięki stopniowej zmianie przepisów dotyczących energooszczędności. Skoro, jako społeczeństwo odnosimy duże korzyści finansowe i środowiskowe z wznoszenia i użytkowania budynków energooszczędnych, to priorytetem jest zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii w Polsce. Chcemy, żeby nie tylko nowe, ale również te stare i nieefektywne energetycznie budynki zmniejszały zużycie energii. W szczególności te, które dzięki opłacalnym ekonomicznie i wykonalnym technicznie działaniom, osiągną wysoki standard energetyczny. Będziemy wspierać takie działania w ramach "Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii".
W obszarze zagospodarowania przestrzennego konieczne jest wprowadzenie zmian zwiększających bezpieczeństwo i transparentność procesu inwestycyjnego i zwiększenie wpływu społeczeństwa na decyzje władz lokalnych. Odpowiedzią na postulat ułatwienia i przyspieszenia procedur budowlanych będzie upowszechnienie planów miejscowych, które tworzą stabilne i czytelne warunki inwestowania. Zwłaszcza w przypadku uciążliwych inwestycji, takich jak elektrownie wiatrowe, plan miejscowy pozwala na wyważenie interesów inwestora i społeczności lokalnej.
Nadchodzące lata będą okresem intensyfikacji działań rewitalizacyjnych, wspomaganych w szerokim zakresie środkami z Unii Europejskiej. Rząd będzie wspomagać w prowadzeniu rewitalizacji polskie miasta i gminy, zwłaszcza te mniejsze, które takiej pomocy najbardziej potrzebują. Podniesienie jakości życia polskich miast poprzez rewitalizację dotyczyć będzie nie tylko nowych inwestycji, ale również intensywnych działań społecznych i wsparcia lokalnej przedsiębiorczości.
Życzę wszystkim uczestnikom 25. edycji targów Budma 2016 odpowiedniej oferty i wielu inspiracji na przyszłość.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook