Niepodległa logotyp

Logo biuletynu informacji publicznej

Obwodnica Kłodzka gotowa!

2018-05-28

Od 28 maja 2018 r. kierowcy mogą już w pełni korzystać z obwodnicy Kłodzka, która powstała w ciągu drogi krajowej nr 33, oraz nowego łącznika do drogi krajowej nr 46 prowadzącej w kierunku Nysy. W uroczystości oddania drogi do użytku uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Realizujemy nie tylko wielkie projekty, jak droga S3 czy Via Carpatia, ale i mniejsze. Wierzymy, że Polska jest jedna i obwodnica Kłodzka jest tego dowodem. Gratuluję wszystkim, dzięki którym dzisiejsza uroczystość jest możliwa – podkreślił minister Adamczyk.

Otwarcie obwodnicy Kłodzka

Otwarcie obwodnicy Kłodzka

Inwestycja obejmowała budowę nowego odcinka dk 33 o długości 6,6 km, remont 2,4 km starego odcinka tej drogi oraz budowę łącznika dk 46 o długości 2,5 km, który został udostępniony kierowcom pod koniec 2017 r. Obwodnica przebiega po zachodniej stronie Kłodzka, natomiast łącznik po wschodniej stronie miasta.

- Obwodnica Kłodzka to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców Dolnego Śląska. Jest to kolejny dowód na realizację programu zrównoważonego rozwoju. Dzięki takim inwestycjom Polska ma szansę rozwijać się bardziej równomiernie – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Najważniejszym obiektem inżynierskim obwodnicy jest składający się z 9 łącznic węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 8. W ramach inwestycji powstały również estakady nad rzeką Bystrzycą Dusznicką o długości ok. 500 m oraz nad rzeką Nysą Kłodzką o długości ok. 1000 m. Nowa droga posiada też przejścia dla zwierząt, inne urządzenia ochrony środowiska oraz wygrodzenia.

Estakada nad Bystrzycą Dusznicką na obwodnicy Kłodzka

Estakada nad Bystrzycą Dusznicką na obwodnicy Kłodzka

Wykonawcą było konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. oraz Trakt S.A. Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 250 mln zł brutto, z czego 186,5 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Oddane do użytku odcinki dróg pozwolą nie tylko na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Kłodzka, ale mają też kluczowe znaczenie dla usprawnienia komunikacji na obszarze całej Kotliny Kłodzkiej. Inwestycja pozwoli na łatwiejszy dojazd od przejść granicznych z Republiką Czeską w Kudowie, Boboszowie i Złotym Stoku do Wrocławia oraz Nysy i Opola.

Obwodnica Kłodzka jest już kolejną inwestycją usprawniającą ruch na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. W ostatnim roku oddano do ruchu dwie części obwodnicy Nysy w ciągu dróg krajowych nr 41 i 46, a w ubiegłym tygodniu podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy Niemodlina w ciągu dk 46.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook