W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Elektroenergetyka

Działania Ministerstwa Aktywów Państwowych mają na celu zapewnienie Polakom bezpieczeństwa energetycznego, stabilnego dostępu do energii i rozsądnych cen. By to osiągnąć, rozwijamy energetykę opartą na rodzimych surowcach, jednocześnie dbając o środowisko i współpracując z naszymi europejskimi partnerami. Nasze działania już przynoszą efekty - w całym kraju powstają bloki energetyczne spełniające wyśrubowane normy środowiskowe. Przykładem są m.in. nowe inwestycje PGE w Turowie i Opolu, czy Tauronu w Jaworznie. 


Czekają nas kolejne zmiany, gdyż w najbliższych latach Polska energetyka musi sprostać wielu wyzwaniom. Są to m.in. wymogi pakietu klimatycznego, zmieniające się trendy technologiczne i biznesowe, efekty dynamicznego rozwoju rynków energetycznych w Europie i na świecie. 


Przed nami również wdrożenie ustawy o rynku mocy. Poprzez wprowadzenie tego rozwiązania chcemy przyciągnąć do energetyki nowych inwestorów. Zachęcić ich do finansowania projektów energetycznych, budowy nowych bloków czy elektrowni wykorzystujących nowoczesne technologie węglowe. 


Przygotowany został również projekt ustawy, która poprzez zmianę prawa energetycznego wprowadzi regulacje systemu tzw. inteligentnego opomiarowania. Proponowane rozwiązania pozwolą na obniżenie kosztów energii elektrycznej pobieranej przez gospodarstwa domowe. W efekcie odbiorcy będą rozliczani nie za prognozy zużycia energii elektrycznej, ale za rzeczywiście pobraną energię wg aktualnych wskazań licznika.


Zachęcamy również do zapoznania się ze Sprawozdaniami z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, które przygotowywane są co dwa lata.  

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.01.2020 15:51 Aneta Ciszewska
Pierwsza publikacja:
31.07.2019 11:41 Aneta Ciszewska