W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III Igrzyska Europejskie – Kraków, Małopolska 2023

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 r.

Igrzyska Europejskie 2023

Igrzyska Europejskie

To sztandarowa impreza sportowa rozgrywana co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. 

Inauguracyjna edycja Igrzysk Europejskich 2015 odbyła się w Baku (Azerbejdżan). II edycja Igrzysk odbyła się w 2019 roku w Mińsku (Białoruś). 22 czerwca 2019 roku, na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku, został wskazany gospodarz III Igrzysk Europejskich w 2023 roku – Miasto Kraków oraz Region Małopolska.

 

Zarys historyczny

Idea zorganizowania igrzysk europejskich na wzór igrzysk: azjatyckich, afrykańskich czy panamerykańskich pojawiła się pierwszy raz w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

W 2010 roku z inicjatywy Zlatko Matešy- Prezesa Chorwackiego Komitetu Olimpijskiego ponownie powrócono do rozmów o igrzyskach w Europie.

Decyzja o zorganizowaniu pierwszych igrzysk europejskich zapadła 8 grudnia 2012 roku w Rzymie, podczas 41 zjazdu EOC.

Dotąd odbyły się dwie edycje wydarzenia w:

• 2015 roku w Baku (Azerbejdżan)
• 2019 w Mińsku (Białoruś).
 
Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich jest parasolową organizacją sportową utworzoną w 1968 roku, skupiającą 50 narodowych komitetów olimpijskich z Europy. Siedziba EOC znajduje się w Rzymie.

Polski sport reprezentuje Polski Komitet Olimpijski

 

III Igrzyska Europejskie odbędą sie w Polsce

22 czerwca 2019 roku, na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku, został wskazany gospodarz III Igrzysk Europejskich w 2023 roku – Miasto Kraków oraz Region Małopolska.

W 2023 roku w Polsce najlepsi sportowcy Starego Kontynentu będą rywalizować w 23 dyscyplinach. Przypomnijmy, w dwóch poprzednich edycjach w Baku i w Mińsku sportowcy rywalizowali – kolejno w 20 i 15 dyscyplinach sportowych.