W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Dąbrowski rozmawia o europejskim bezpieczeństwie energetycznym na CERAWeek

14.03.2019

Podczas światowej konferencji przemysłu sektora ropy i gazu – CERAWeek, która odbywa się w dniach 11-15 marca 2019 r. w Houston, Tomasz Dąbrowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii – przedstawił założenia polskiej strategii energetycznej w kontekście dyskusji na temat europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Minister Tomasz Dąbrowski na CERAWeek

14 marca br. Minister Dąbrowski wziął udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego w Europie. W dyskusji wzięli również udział Dan Brouillette – Zastępca Sekretarza Energii Stanów Zjednoczonych Ameryki, Emily Haber – Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w USA oraz Carlos Pascual – Wiceprezydent IHS Markit.

Sekretarz Brouillette zwrócił uwagę, że strategicznym błędem Europy jest ignorowanie dalszego uzależniania się od dominującego dostawcy gazu. Rosja cały czas pokazuje, że jest w stanie wszelkimi środkami wywierać presję polityczną do osiągania swoich celów. Przykładem są działania Rosji na Krymie. Nie inaczej jest z energetyką, która dla Kremla jest narzędziem politycznym – podkreślił. Jego zdaniem jest to tym bardziej niebezpieczne, gdy Europa decyduje się na szerokie wsparcie energetyki odnawialnej, co doprowadzi do jeszcze większego uzależnienia od importu gazu ziemnego.

Ambasador Haber podkreśliła konieczność zapewnienia wielości źródeł dostaw do Europy. Jej zdaniem nie stoi to w sprzeczności z budową dodatkowej infrastruktury z Rosji. Rząd niemiecki wspiera budowę infrastruktury dywersyfikacyjnej np. z regionu kaspijskiego czy gazu LNG, też w Niemczech. Jej zdaniem dyrektywa gazowa rozwiązuje problem zgodności gazociągu z interesem UE. Podkreśliła, że budowa Nord Stream 2 będzie korzystna dla Ukrainy. Bez jego budowy Rosjanie nie rozmawialiby z Ukrainą o tranzycie po 2020 r.

Minister Dąbrowski wskazał, że dla Polski ważna jest wielość źródeł, a nie tylko kierunków. Dlatego sprzeciwia się projektowi gazociągu Nord Stream 2, konsekwencje budowy którego nie będą ograniczone wyłącznie do sektora energetycznego, ale będą miały wpływ na bezpieczeństwo Europy Środkowej. NS2 jest projektem politycznym, który ma służyć wbiciu klina w jedność europejską i transatlantycką. To groźny precedens – podkreślił – jesteśmy na początku erozji solidarności  europejskiej i transatlantyckiej. Jej brak będzie największym sukcesem innych, a największa porażką naszej idei wspólnoty. Zwrócił uwagę, że Polska podejmuje ofensywne działania w celu obrony przed monopolizacją rynków energetycznych i tworzy alternatywę dla fragmentaryzacji sektorów energetycznych przez zasiedziałych dostawców. Mamy plan, chcemy być bramą dla niezależnych źródeł energii dla Europy Środkowo-Wschodniej – podsumował. Podkreślił również, że zgoda na dyrektywę gazową nie oznacza zgody na budowę gazociągu. Nie zmniejsza to też jego negatywnych skutków dla całej Europy.

CERAWeek jest jednym z najważniejszych oraz najbardziej opiniotwórczych wydarzeń światowego sektora energetycznego. Konferencja przyciąga przedstawicieli największych koncernów naftowych i gazowych, decydentów politycznych oraz niezależnych analityków. Organizatorem wydarzenia jest IHS Markit, jedna z największych branżowych agencji informacyjnym. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięli m. in.: Mark Pompeo – Sekretarz Stanu USA, Rick Perry – Sekretarz Energii USA, William Clay Ford – CEO Ford Motor Company, Bob Dudlay – CEO BP, Mike Wirth – CEO Chevron, Mohammed Sanusi Barkindo – Sekretarz Generalny OPEC, Fatih Birol – Dyrektor MAE.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.03.2019 09:22 Radosław Dubisz
Pierwsza publikacja:
15.03.2019 09:22 Radosław Dubisz
{"register":{"columns":[]}}