W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Krzysztof Tchórzewski z wizytą na budowie nowego bloku Elektrociepłowni Żerań

17.04.2019

- Inwestycja wykorzystująca najnowsze technologie postępuje zgodnie z planem, co oznacza, że już wkrótce zaczną działać nowoczesne rozwiązania, spełniające wysokie normy środowiskowe – powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w trakcie konferencji podsumowującej prace przy budowie nowego bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Żerań. Wydarzenie odbyło się 17 kwietnia 2019 r. w Warszawie.

Minister Krzysztof Tchórzewski w EC Żerań

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas swojej wizyty w Elektrociepłowni Żerań wskazał, że wszystkie kluczowe etapy zostały osiągnięte, a skala wykonanych prac oraz jakość współpracy pomiędzy podwykonawcami jest imponująca.

- Chciałbym podkreślić, że budowa bloku gazowo-parowego oraz nowej kotłowni, które mieliśmy okazję dziś zwiedzić, w wymierny sposób przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy i okolic – podkreślił Minister Tchórzewski. Dodał, że dzięki inwestycji wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z użycia, a nowa jednostka będzie spełniać rygorystyczne standardy środowiskowe oraz regulacje unijne. Modernizacja będzie wykonana zgodnie z wymogami Dyrektywy ws. Emisji Przemysłowych oraz wymogami BAT.

W swoim przemówieniu minister Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że plany budowy bloku gazowo-parowego trwały od 2009 roku. - Jednak ich realizacja wyraźnie nabrała tempa od 2016 roku. To wskazuje, jak priorytetowe dla obecnego rządu jest nie tylko dążenie do spełniania norm środowiskowych, ale poprzez takie inwestycje budujemy także bezpieczeństwo energetyczne Polek i Polaków – wyjaśnił..

***

Realizacja projektu nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zasilania energetycznego aglomeracji warszawskiej.
W odczuwalny sposób wpłynie na poprawę jakość powietrza w mieście.

Nowy blok gazowo-parowy będzie emitował o ok. 40% mniej CO₂ w porównaniu do wyłączanych kotłów. Inwestycja o wartości około 1,3 mld netto, (1,6 mld brutto) jest jednym z największych tego rodzaju przedsięwzięć prowadzonych obecnie w Polsce.

Zgodnie z planem nowa jednostka gazowo-parowa ma zostać oddana do użytku w 2020 roku.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.04.2019 16:50 Wojciech Rutkowski
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 16:50 Wojciech Rutkowski
{"register":{"columns":[]}}