W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie Piotrowski i Kurtyka w Krakowie o przyszłości polskiej energetyki

28.11.2016

Trendy, perspektywy rozwoju i zagrożenia, które dotyczą polskiego sektora energii to tematy poruszane podczas XI Forum Nowej Gospodarki. Eksperci, przedstawiciele nauki, administracji rządowej i samorządowej dyskutowali o tym, w jaki sposób sprostać wyzwaniom przyszłości. W debacie 28 listopada 2016 r. udział wzięli wiceministrowie energii Andrzej Piotrowski i Michał Kurtyka. 

Wiceminister Piotrowski otworzył konferencję i wziął udział w dyskusji o możliwościach wykorzystania lokalnych zasobów – zwłaszcza odnawialnych źródeł energii – do zapewnienia samowystarczalności energetycznej na poziomie miejscowości, gminy czy powiatu. Przypomniał jakie zmiany w obszarze OZE wprowadziła przygotowana przez ME nowelizacja ustawy. 

Podkreślał także rolę klastrów energii w krajowym systemie energetycznym. - Dla nowoczesnej energetyki niezmiernie istotne jest łączenie inicjatyw lokalnych  z dużą energetyką "zawodową” – powiedział. – Dlatego chcemy mądrze i efektywnie wspierać klastry energii - dodał. Zaznaczył również, że mogą one pełnić kluczową rolę w systemie energetycznym, rozwijać innowacje i wspierać rozwój regionów.

Podsekretarz stanu w ME wziął ponadto udział w uroczystości podpisania deklaracji o współpracy pomiędzy porozumieniem klastrów "KlasGRID" a klastrem "Zielone Podhale". - To istotny krok w rozwoju tego obszaru.  Liczę, że takich inicjatyw będzie więcej – komentował wiceminister.

Uczestniczący w panelu nt. ekologicznego transportu wiceminister Kurtyka przypomniał z kolei o działaniach ME na rzecz rozwoju transportu elektrycznego w Polsce. Nie ukrywał zadowolenia z powodu powołania przez grupę polskich firm i uczelni klastra „Polski autobus elektryczny – łańcuch dostaw dla elektromobilności”. – Tego typu współpraca to jeden z warunków rozwoju sektora. Ta inicjatywa pokazuje, że potrafimy się jednoczyć i wypracowywać nowoczesne rozwiązania. – ocenił. - Świadczy również o tym, że nasze propozycje rozwiązań - zawarte m.in. w Planie Rozwoju Elektromobilności - trafiają na podatny grunt i inspirują polskich przedsiębiorców do rozwijania swojej działalności – dodał.

Materiały

powołania przez grupę polskich firm i uczelni klastra „Polski autobus elektryczny – łańcuch dostaw dla elektromobilności”

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.05.2018 06:33 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
04.05.2018 06:33 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}