W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski hub gazowy i rynek mocy tematami spotkania w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego

14.05.2019

Zagadnienia związane z budowaniem polskiego hubu gazowego oraz rynkiem energii i rynkiem mocy były głównymi tematami paneli w trakcie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w których wziął udział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Wydarzenia odbyły się 14 maja 2019 r. w Katowicach.

Wiceminister Tomasz Dąbrowski

Wiceminister Tomasz Dąbrowski otworzył panel dyskusyjny „Polski hub gazowy”, którego wiodącym tematem była rola i znaczenie skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla Polski z uwzględnieniem dyskusji o kierunkach i źródłach importu surowca oraz inwestycjach w infrastrukturę. Wiceminister Dąbrowski wskazał, że koncepcja utworzenia na terytorium Polski centrum przesyłu i handlu gazem została przedstawiona w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020. - Wola Polski do pełnienia roli hubu gazowego została podtrzymana w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Wieńczy to dotychczasowe działania podejmowane w tym zakresie – podkreślił.


Podczas dyskusji odpowiadając na pytania o obecne i planowane inwestycje w infrastrukturę gazową wiceminister Dąbrowski przypomniał, że obecnie Polska bardzo intensywnie pracuje nad rozwojem infrastruktury gazowej. - Operator realizuje projekt Baltic Pipe i pracuje nad połączeniami gazowymi z Litwą, Ukrainą, Słowacją i Czechami. Polskie LNG prowadzi jednocześnie Program Rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu – przypomniał. Wiceminister dodał, że realizacja tych  projektów infrastrukturalnych to warunek konieczny by w pełni wykorzystać nasze położenie geograficzne w sercu Europy i umożliwić powstanie w Polsce centrum obrotu gazem ziemnym dla naszego regionu, tzw. hubu gazowego. - Bez sprawnej i dobrze rozwiniętej infrastruktury spełnienie tej idei nie będzie możliwe - oświadczył.

                    *   *   *

Podczas panelu „Rynek energii i rynek mocy” uczestnicy rozmawiali o wyzwaniach dla gospodarki wynikających m.in. z funkcjonowania i kształtu systemu rynku mocy. Wiceminister Tomasz Dąbrowski podkreślił znaczenie tego mechanizmu dla zapewnienia odbiorcom bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. -  Jego podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych w horyzoncie długoterminowym. Będzie to możliwe, ponieważ dzięki rynkowi mocy istniejące źródła wytwórcze będą funkcjonować stabilnie, powstaną inwestycje w nowe elektrownie, nastąpi bezpieczny rozwój OZE, magazynów energii oraz usługi redukcji zapotrzebowania odbiorców (DSR) – wymienił. Wiceminister przekonywał także, że rynek mocy pozwoli na transformację i modernizację polskiego sektora energii, przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa dostaw.


Wiceminister Dąbrowski w swoim wystąpieniu zwrócił jednocześnie uwagę, że zmiany prawa służące przemodelowaniu europejskiego rynku energii powinny uwzględniać specyfiki poszczególnych państw członkowskich. – Muszą także mieć na uwadze stopień zróżnicowania oraz dojrzałości poszczególnych rynków krajowych, szczególnie zaś stopień zróżnicowania siły nabywczej konsumentów w poszczególnych państwach członkowskich - podsumował. 
 

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.05.2019 20:00 Wojciech Rutkowski
Pierwsza publikacja:
14.05.2019 20:00 Wojciech Rutkowski
{"register":{"columns":[]}}