W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-japońskie seminarium o energetyce jądrowej w Krakowie

18.10.2017

Zeroemisyjna energetyka jądrowa to najbardziej efektywny sposób na wypełnienie polskich zobowiązań w zakresie ochrony klimatu – powiedział Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski podczas polsko-japońskiego seminarium, które odbyło się 16 października 2017 r. w Krakowie. Dodał, że odpowiedni model finansowania elektrowni jądrowej może sprawić, że cena energii wytworzonej w takiej siłowni będzie niższa od aktualnych cen na polskim rynku.

Celem polsko-japońskiej konferencji o energetyce jądrowej była popularyzacja wiedzy o atomie oraz zaprezentowanie potencjalnych możliwości wynikających z realizacji projektu. Seminarium było zorganizowane wspólnie przez ME oraz japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Najważniejszą lekcją, jaką wynieśliśmy z wydarzeń w Fukushimie w 2011 r., jest wzmocnienie bezpieczeństwa wszystkich elektrowni jądrowych w naszym kraju – powiedział podczas seminarium Radca Ambasady Japonii Satoru Takahashi. Dzielimy się swoimi doświadczeniami ze społecznością międzynarodową. Wspieramy inne kraje, także Polskę, m.in. organizując szkolenia z bezpieczeństwa oraz rozwoju kadr dla energetyki jądrowej – dodał.

Prof. Jerzy Cetnar z Akademii Górniczej-Hutniczej zwrócił uwagę, że bezpieczne funkcjonowanie elektrowni jądrowych wymaga wysoko wykwalifikowanych ekspertów. Z finansowego punktu widzenia inwestowanie w szkolenie i rozwój personelu to najefektywniejszy sposób zapewnienia bezpieczeństwa obiektu - powiedział.

W trakcie seminarium dyskutowano także o potencjalnych możliwościach dla polskiej gospodarki i rodzimego biznesu, jakie wynikają z realizacji projektu jądrowego. Istotną kwestią są korzyści wynikające z tworzenia nowych miejsc pracy, co przyspiesza rozwój gospodarczy, zwłaszcza w skali lokalnej. Japońscy eksperci zwrócili uwagę, że na budowie jednego bloku jądrowego może być zatrudnionych ok. 3.000 osób a we wszystkich podmiotach związanych z budową elektrowni nawet 15 000. W działającej 2-blokowej elektrowni jądrowej Sendai w Japonii pracuje ok. 1500 osób, zarówno u operatora siłowni, jak i w firmach współpracujących. Przykład japoński wskazuje, że 48% pracowników elektrowni stanowią lokalni mieszkańcy.

Podczas konferencji w Krakowie poruszono również kwestię postrzegania energetyki jądrowej. Dr Paweł Gajda z AGH podkreślił fakt, że poparcie dla realizacji projektów jądrowych zwiększa się wraz ze wzrostem poziomu wiedzy o branży nuklearnej. Edukacja społeczeństwa w tym zakresie jest więc kluczowa. Eksperci dyskutowali także o skutecznej komunikacji, zwłaszcza w dobie popularności mediów społecznościowych, które są często wykorzystywane do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o atomie. Dr Gajda zwrócił uwagę, że poparcie dla budowy elektrowni jądrowej jest największe w potencjalnych lokalizacjach (Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino), gdzie wynosi 60-80%. Nie sprawdza się więc zasada „tylko nie na moim podwórku”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:14 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:14 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}