W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

[Publikacja] Wpływ programu jądrowego na polską gospodarkę. Korzyści na poziomie lokalnym

07.02.2017

Zachęcamy do zapoznania się z czwartym numerem opracowania Departamentu Energii Jądrowej ME pt. „Wpływ programu jądrowego na polską gospodarkę. Korzyści na poziomie lokalnym”.

W skali lokalnej i regionalnej duży zakład przemysłowy, jakim jest elektrownia jądrowa, stanowi bardzo mocne wsparcie ekonomiczne i niejednokrotnie podstawę rozwoju gminy czy powiatu. Obserwuje się liczne przykłady z innych państw, w tym USA i Wielkiej Brytanii, obrazujące skalę oddziaływania tego typu obiektów na lokalną społeczność. W przypadku USA na przykładzie elektrowni jądrowej Palo Verd zakład przyczynia się do tworzenia miejsc pracy w swoim otoczeniu oraz wpłaca pieniądze do budżetu hrabstwa tytułem podatków lokalnych – konkretnie ok. 80 mld USD rocznie. W przypadku Wielkiej Brytanii, inwestor uzgodnił z samorządem, że 25% ekipy budowlanej dobierze spośród mieszkańców hrabstwa w nowych blokach energetycznych (C-1 i C-2) elektrowni jądrowej Hinkley Point. Wartość zamówień, jakie elektrownia będzie składać w lokalnych firmach, wyniesie 46 mln GBP.

Polskie gminy, które korzystają na obecności na ich terenie obiektów przemysłowych to gmina Kleszczów, która mieści kompleks energetyczny Bełchatów (kopalnia węgla brunatnego i elektrownia) oraz gmina Polkowice, gdzie znajduje się kopalnia miedzi firmy KGHM S.A. Gmina Różan, w której znajduje się Krajowe Składowisko Odpadów promieniotwórczych otrzymuje z budżetu państwa co roku 10,5 mln zł za posiadanie składowiska.

Uproszczona symulacja dochodów podatkowych gminy posiadającej elektrownię jądrową, gmin sąsiadujących oraz powiatów i województwa na przykładzie lokalizacji „Żarnowiec” (gmina Krokowa) pokazuje, że podatki z elektrowni spowodują zwiększenie budżetu gminy Krokowa ponad 3,5-krotnie, budżetu gminy Choczewo ponad 2,5-krotnie, gminy Gniewino dwukrotnie, a budżetów gmin Władysławowo oraz gmin wiejskich Puck i Wejherowo o połowę.

Widoczny jest pozytywny wpływ elektrowni jądrowej na turystykę. Najbardziej spektakularnym przykładem jest elektrownia jądrowa Vandellos w Hiszpanii, położona zaledwie 1000 m od plaży Platja de l’Almadrava (plaża ma certyfikat ISO) w Katalonii. Odwiedza ją co roku 4-5 mln turystów. Wartość produktów i usług wytworzonych w sektorze turystycznym w 2013 roku wyniosła ok. 1,5 miliarda EUR, co stawia region na drugim miejscu w całej Katalonii, po Costa Barcelona a przed słynnym Costa Brava.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:15 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:15 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}