W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spółki Skarbu Państwa budują szpitale tymczasowe

Dziewięć spółek Skarbu Państwa zbuduje w siedmiu województwach piętnaście szpitali tymczasowych. Cztery tymczasowe placówki powstaną na Mazowszu, trzy w Małopolsce, dwie na Dolnym Śląsku, dwie na Śląsku oraz po jednej w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach. Liczba dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tysiące.

Kolaż zdjęć dotyczący szpitali tymczasowych. Sala dla pacjentów - łóżko i aparatura, medycy w strojach ochronnych przy łóżku, medycy na zapleczu, fiolki z krwią, środki do dezynfekcji

To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego, dziewięć spółek Skarbu Państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, w siedmiu województwach zorganizują w sumie piętnaście szpitali tymczasowych, w których będzie blisko trzy tysiące miejsc dla chorych na COVID-19. Szpitale takie zorganizują: PKN Orlen, Lotos, Węglokoks, Totalizator Sportowy, Tauron, PKO Bank Polski, Grupa Azoty, KGHM i PGZ. W projekt włączony jest również BGK.

- W tym trudnym okresie, zdrowie i bezpieczeństwo Polaków są najważniejsze. Spółki Skarbu Państwa zdają kolejny egzamin. Pokazują, że społeczna odpowiedzialność biznesu to część ich DNA - mówi wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

W projekcie, spółki odpowiadają za kwestie inwestycyjne i organizacyjne. Sprawami medycznymi oraz administracyjnymi zajmują się wojewodowie wraz ze szpitalami patronackimi. To oni załatwią odpowiednie zgody, kadrę i sprzęt. Koszty budowy poniesie Skarb Państwa.

Mazowsze

Trwają przygotowania czterech, tymczasowych placówek przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Dzięki nim, baza dostępnych łóżek zwiększy się o dodatkowe 700. W przedsięwzięcie na terenie województwa mazowieckiego zaangażowały się: PKN Orlen i Totalizator Sportowy.

W Radomiu, jedną z placówek na Mazowszu, zbuduje Totalizator Sportowy. Będzie się ona mieścić w Centrum Rehabilitacji przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. 12 listopada br.,  miejsce budowy odwiedził wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, który bezpośrednio koordynuje tworzenie przez spółki rezerwowych szpitali.

- Zadanie spółek polega też na tym, żeby po zakończeniu pandemii przywrócić te obiekty do stanu poprzedniego, a majątek dobrze wykorzystać. Rozmawialiśmy o tym z panem dyrektorem i nad tym pracujemy, aby ten sprzęt mógł być później używany na inne cele lecznicze i pozostał w radomskim szpitalu – mówi Zbigniew Gryglas, wiceszef MAP.

Radomska placówka pomieści ponad stu pacjentów.

- Chcemy nieść pomoc na wszystkie możliwe sposoby i być tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni, dlatego Totalizator Sportowy podjął kolejne kroki w walce z koronawirusem. Dotychczas nasze działania koncentrowały się wokół wsparcia finansowego i przekazywania darowizn, z których korzystały przede wszystkim placówki medyczne na pierwszej linii frontu. Organizacja szpitala tymczasowego w Radomiu to dodatkowe, nasze wsparcie dla społeczeństwa, podczas drugiej fali z COVID-19 – mówi Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego.

Kolejne dwa szpitale dla województwa mazowieckiego zbuduje PKN Orlen. Mają one dysponować łącznie czterystoma łóżkami dla chorych na COVID-19. Pierwszy, organizowany jest w Płocku. Część kontenerów została już dostarczona na teren tamtejszej budowy. Obecnie prowadzone są zaawansowane prace związane z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury technicznej oraz terenu pod szpital na działce Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN ORLEN. Równolegle prowadzona jest rekrutacja pracowników do obsługi szpitala, przede wszystkim kadry medycznej, która profesjonalnie zadba o zdrowie pacjentów.

- Dzięki zaangażowaniu wielu spółek z Grupy ORLEN, prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Płocku idą błyskawicznie. Zabezpieczyliśmy niezbędną infrastrukturę techniczną pod placówkę medyczną, w której pacjenci otrzymają profesjonalną i kompleksową pomoc. Jak w przypadku każdego projektu myślimy długofalowo i staramy się optymalizować nasze działania. Dlatego, po zakończeniu pandemii, szpital kontenerowy będzie mógł zostać rozłożony i przechowywany w magazynie jako zabezpieczenie w razie innych wyjątkowych sytuacji – mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Druga placówka, tworzona przez spółkę, powstanie w Ostrołęce. Trwają tam ostatnie uzgodnienia operacyjne.

Dodatkowo, tymczasowy szpital dla około dwustu chorych w Siedlcach, ma zorganizować Bank Gospodarstwa Krajowego.

Śląsk

Trwają przygotowania dwóch tymczasowych placówek przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Dzięki nim baza dostępnych łóżek zwiększy się o dodatkowe 350. W przedsięwzięcie zaangażował się Węglokoks.

Pierwszy ze szpitali powstanie w jednej z hal Międzynarodowego Portu Lotniczego Pyrzowice. Jego działalność nie będzie kolidować z funkcjonowaniem portu i to zarówno w odniesieniu do obsługi pasażerskiej, jak i cargo. Atutem Pyrzowic jest znakomite skomunikowanie. Bliskość autostrady A1 usprawni transport chorych. Szpital będzie mógł przyjąć do 150 pacjentów.

Druga jednostka uruchomiona zostanie w Ustroniu, w obiekcie administrowanym wcześniej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tutaj zaletą jest możliwość szybkiej adaptacji obiektu. Będzie można w nim przyjąć 200 pacjentów. W dalszym etapie, można przystosować kolejne kondygnacje, co uzupełni pulę dostępnych łóżek o 150 nowych.

W obu lokalizacjach trwają już intensywne prace, których finałem ma być ogłoszenie gotowości do przyjęcia pacjentów. Do spółek należą kwestie inwestycyjne i organizacyjne.

Obie placówki współpracować będą z większymi specjalistycznymi szpitalami zakaźnymi, które mają już kilkumiesięczne doświadczenie w leczeniu chorych na COVID-19. Koordynacja działań pozwoli na zapewnienie obsługi w każdym z tych szpitali oraz umieszczenie w jednym obiekcie chorych, wykazujących zbliżone objawy. Najcięższe przypadki pozostaną w specjalistycznych szpitalach, gdzie zapewniona jest opieka i sprzęt na najwyższym poziomie.

- Cieszę się, że możemy włączyć się w walkę z pandemią na pierwszej linii frontu. Zwłaszcza tu, w naszym regionie - mówi prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.

Wielkopolska

PKO Bank Polski przygotuje placówkę, w hali numer 5 Międzynarodowych Targów w Poznaniu. Dzięki niej, baza dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19 zwiększy się o 300.

- Budowa tymczasowych szpitali to kolejny sposób, w jaki wspieramy Polaków w tym trudnym czasie. Zwłaszcza teraz ważna jest solidarność - mówi prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Dolny Śląsk

Trwają przygotowania trzech placówek przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Powstaną one w Legnicy, Wałbrzychu i Lubinie. Dzięki nim baza dostępnych łóżek zwiększy się o ponad 230. Za realizację odpowiada KGHM Polska Miedź.

- Naszym priorytetem jest przygotowanie jak największej ilości łóżek w trzech lokalizacjach do końca roku. To jest potężna operacja logistyczna. Działamy w myśl hasła: Dbamy-Pomagamy-Chronimy - mówi prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Spółka przystąpiła już do realizacji zadania. Niezależnie od tworzenia szpitali tymczasowych KGHM, pod koniec października, udostępnił specjalny oddział z pięćdziesięcioma miejscami dla pacjentów z COVID-19 w Miedziowym Centrum Zdrowia. 

Pomorze

W Gdańsku trwają przygotowania tymczasowej placówki przeznaczonej dla chorych na COVID-19. Dzięki niej baza dostępnych łóżek zwiększy się o ponad 400. Za realizację projektu odpowiada Lotos.

Szpital powstanie w halach wystawienniczych AmberExpo, których właścicielem są Międzynarodowe Targi Gdańskie. Obiekt zlokalizowany jest w gdańskiej dzielnicy Letnica, w pobliżu stadionu piłkarskiego.

Powołano już specjalny zespół, który ustala szczegóły tej inwestycji. Trwają prace koncepcyjno-planistyczne oraz analizy techniczne różnych rozwiązań. Wstępnie zarezerwowano już zbiornik na ciekły tlen. Trwa rekrutacja kadry medycznej – potrzebni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy i osoby do pomocy.Szpital miałby ruszyć w drugiej połowie grudnia.

- Dziś odbyła się narada robocza z udziałem Wojewody Pomorskiego, dyrekcją szpitala Copernicus, który pełni rolę szpitala patronackiego oraz zarządem Międzynarodowych Targów Gdańskich. Wszystkie strony współpracują, aby placówka została przekazana pacjentom  – mówi Jarosław Wittstock, wiceprezes Grupy LOTOS.

Małopolska

Tauron, Grupa Azoty oraz PKO Bank Polski biąrą udział w przygotowaniu czterech tymczasowych placówek w województwie małopolskim dla chorych na COVID-19. Baza dostępnych łóżek zwiększy się o ponad 500.

Jeden tymczasowy szpital powstanie w Krakowie - na terenie budynku poszpitalnego Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Śniadeckich 10. W tej lokalizacji znajdzie się 140. Za organizację odpowiada Grupa Azoty.

Kolejna jednostka zostanie otworzona w Tarnowie - w Hali “Jaskółka”. Projekt zrealizuje PKO Bank Polski. Może się tam znaleźć około 200 łóżek.

Czwarta placówka będzie działać w Krynicy Zdroju. Zostanie utworzona na bazie Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego. Zapewni dodatkowe 166 łóżek dla chorych na koronawirusa. Prace są tam już na ukończeniu.

- Grupa Azoty S.A. w walkę z epidemią włączyła się już połowie marca. Kontynuujemy te działania, bo jako firma odpowiedzialna społecznie wiemy jak wielkie znaczenie mają one dla lokalnych społeczności. Jesteśmy obecnie na etapie uzgadniania szczegółów dotyczących budowy infrastruktury szpitala tymczasowego i mam nadzieję, że już na przestrzeni kilku najbliższych tygodni będzie możliwe uruchomienie placówki - mówi prezes Grupy Azoty Mariusz Grad.

- TAURON aktywnie włączył się w walkę z drugą falą epidemii koronawirusa. Budujemy szpital tymczasowy w Małopolsce. Zostanie zaaranżowany w Krynicy-Zdroju. Pierwsze łóżka będą gotowe dla pacjentów w połowie listopada. Nasza rola kluczowego podmiotu polskiej gospodarki przewiduje również społeczną odpowiedzialność biznesu na południu Polski  – mówi prezes TAURONA Wojciech Ignacok.

- Budowa tymczasowych szpitali to kolejny sposób, w jaki wspieramy Polaków w tym trudnym czasie. Zwłaszcza teraz ważna jest solidarność - mówi prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Kujawy

Grupa PGZ buduje w szpitalu w Radziejowie w województwie kujawsko-pomorskim instalację tlenu medycznego.

Zadania spółki polegają na zakupie i montażu zbiornika 10t wraz z infrastrukturą, budowie sieci tlenowej wewnątrzbudynkowej natynkowej (110 punktów tlenowych) oraz dostawie sprzętu niezbędnego do uruchomienia sieci.

 

Zdjęcia (6)