W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministrów UE ds. Energii w ramach Partnerstwa Wschodniego w Bukareszcie

02.04.2019

- Dziesięć lat temu Polska wraz ze Szwecją zainicjowała Partnerstwo Wschodnie, które przez lata nabierało kształtu, aby uzyskać również wymiar energetyczny. Dziś jest ono bardzo ważnym elementem współpracy na arenie międzynarodowej - powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski podczas posiedzenia nieformalnego spotkania ministrów ds. energii UE. Spotkanie odbyło się 2 kwietnia 2019r. w Bukareszcie.

Bukareszt - nieformalna rada ds energii

Bardzo istotną rolą Partnerstwa Wschodniego jest realizacja wspólnych projektów infrastrukturalnych wzmacniających bezpieczeństwo dostaw energii uczestników w regionie. Dotyczy to szczególnie wyzwań polityki energetycznej w nadchodzących latach, do których należy przede wszystkim niskoemisyjna transformacja energetyczna. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo, stabilność systemów i dostaw energii.

Polska jest zwolennikiem Partnerstwa Wschodniego, jako platformy wymiany najlepszych praktyk w polityce energetycznej między UE a naszymi wschodnimi partnerami. Podczas transformacji energetycznej w ciągu ostatnich 3 dekad nasz kraj zebrał wiele doświadczeń, w poprawie efektywności energetycznej, jako istotnego narzędzia modernizacji naszego sektora energetycznego, optymalizacji zużycia energii i jednoczesnego wypełniania celów klimatycznych UE.

Nieformalne spotkanie ministrów energii odbyło się również w sesji z udziałem wyłącznie ministrów państw UE, która była poświęcona dyskusji nt przyszłego systemu energetycznego UE w kontekście głównych wyzwań dla UE w najbliższych latach.

„W niskoemisyjnej transformacji energetycznej szczególnie potrzebne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego UE dla państw, które czeka poważna modernizacja sektora energetycznego, aby sprostać wymogom klimatycznym. Jednym z tych państw jest Polska, która podkreśla również potrzebę tzw. sprawiedliwej transformacji, uwzględniającej aspekty społeczno-gospodarcze zmian w regionach opartych dotąd na wydobyciu węgla” – podkreślił wiceminister T. Dąbrowski.

Na marginesie obrad ministrowie podpisali Deklarację „Zrównoważona i Inteligentna infrastruktura gazowa dla Europy”.

Dokument podkreśla wspólne dążenie państw członkowskich do większego wykorzystania potencjału infrastruktury gazu ziemnego w celu uwzględnienia w planowaniu rozwoju sieci rosnącego udziału wodoru i biometanu oraz nawołuje do promowania innowacji, badań i rozwoju. Podpisana deklaracja wychodzi naprzeciw polskim interesom gdyż w naszym miksie energetycznym gaz może mieć znaczące miejsce zwłaszcza po ukończeniu programu dywersyfikacji infrastruktury gazowej – co widać po Polityce Energetycznej do 2040- argumentował Tomasz Dąbrowski.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.04.2019 14:22 Jan Szul
Pierwsza publikacja:
02.04.2019 14:22 Jan Szul
{"register":{"columns":[]}}