W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transformacja energetyczna

11.12.2018

- Bez względu na wspólne cele klimatyczne państw członkowskich UE nie możemy zapominać o tym, że poszczególne kraje mają różne punkty wyjścia na swojej drodze do transformacji energetycznej – powiedział wieceminister energii Tomasz Dabrowski 11 grudnia 2018 roku w Katowicach podczas panelu - Regiony węglowe w okresie przejściowym.

T.Dąbrowski - III dzień COP24

Inicjatywa Komisji Europejskiej pn. „Platforma Wsparcia Regionów Górniczych” po niespełna roku od jej formalnego zapoczątkowania w Strasburgu w grudniu 2017 r., stanowi doskonałe forum wymiany doświadczeń i planów Państw Członkowskich w niej uczestniczących. Jednak w związku z priorytetami UE w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej, Polska zwraca uwagę na potrzebę zapewnienia wsparcia i zaangażowanie odpowiednich środków na potrzeby przyspieszenia transformacji sektora elektroenergetycznego w państwach i regionach uzależnionych od węgla i modernizację sektora w kierunku niskoemisyjnym.

Zdaniem wiceministra Tomasz Dabrowskiego -Program dla regionów górniczych jest bardzo istotny gdyż obejmuje ich restrukturyzację, prace badawczo – rozwojowe w zakresie czystych technologii węglowych oraz zagospodarowanie terenów inwestycyjnych likwidowanych kopalń.

Ministerstwo Energii wyraża pełne poparcie dla przystąpienia kolejnych polskich regionów: konińskiego w Wielkopolsce oraz wałbrzyskiego na Dolnym Śląsku. Obecnie trwają prace nad doprecyzowaniem pozostałych projektów zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej.

-W pierwszej kolejności chcielibyśmy zrealizować 6 projektów (z 19) już zaakceptowanych przez Komisję Europejską na spotkaniu 7 listopada- dodał wieceminister Dąbrowski.

W latach 2021- 2027 inicjatywa wsparcia dla regionów górniczych przewiduje utworzenie specjalnego funduszu dla regionów górniczych w kwocie 4,8 mld EUR, co znacznie ułatwiłoby modernizowanie  terenów górniczych i pogórniczych

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.12.2018 08:41 Radosław Dubisz
Pierwsza publikacja:
12.12.2018 08:39 Radosław Dubisz
{"register":{"columns":[]}}