W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Tobiszowski: Ruszają wypłaty rekompensat za utratę prawa do bezpłatnego węgla

12.12.2017

- Mamy nadzieję, że do świąt wszyscy uprawnieni otrzymają rekompensatę - komentuje wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. 11 grudnia 2017 r. zostały podpisane umowy o przyznanie dotacji budżetowej na finansowanie wypłaty świadczeń rekompensacyjnych pomiędzy Ministrem Energii i spółkami wypłacającymi.

Do końca bieżącego tygodnia środki budżetowe na finansowanie świadczeń zostaną przekazane przez Ministerstwo Energii do spółek, które po ich otrzymaniu niezwłocznie rozpoczną wypłaty rekompensat osobom uprawnionym.

Czym jest prawo do bezpłatnego węgla?

Bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym to element wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów. Było ono rodzajem zobowiązania pracodawcy wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.

Jakie są główne założenia ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla?

Ustawa zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.

Kto jest uprawniony do otrzymania rekompensaty?

O rekompensatę mogli ubiegać się: emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione są też wdowy, wdowcy oraz sieroty, otrzymujące renty po emerytach i rencistach górniczych. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}