W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla Polaków przebywających w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju

20.04.2020

ARGENTYNA

 

Od 19 marca do 17 lipca włącznie w Argentynie obowiązuje tzw. całkowita kwarantanna - zakaz wychodzenia z domu. Zakaz nie obejmuje wyjść w celu zaopatrzenia się w produkty pierwszej potrzeby i leki w sklepach i aptekach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania. Za złamanie zakazu grożą areszt i surowe kary pieniężne. 

 

W poszczególnych prowincjach restrykcje mogą być stopniowo łagodzone, jednak w największych skupiskach ludności - w tym przede wszystkim w aglomeracji Buenos Aires - nadal obowiązują w niewiele zmienionej formie. Od 1 lipca br. w stolicy i okolicach należy spodziewać się wzmożonych kontroli.

 

Wyjazdy na lotnisko w celu wylotu z Argentyny są dozwolone pod warunkiem posiadania ważnego, potwierdzonego biletu lotniczego. Bilet należy wydrukować i mieć przy sobie na wypadek kontroli. Obywatele polscy powinni również zaopatrzyć się w zaświadczenie wystawiane przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Buenos Aires. Prosimy o kontakt mailowy (buenosaires.wk.dyzurny@msz.gov.pl) w celu uzyskania wymaganych dokumentów. W przypadku podróży dalszych niż dojazd z miasta Buenos Aires do międzynarodowego lotniska w Ezeizie, jesteśmy zobowiązani dodatkowo powiadomić i uzyskać odrębną zgodę argentyńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dlatego prosimy o kontakt z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej 3 dni przed planowanym wylotem.

 

Władze argentyńskie zdecydowały o czasowym zawieszeniu międzynarodowych połączeń lotniczych do 1 września br. - z mozliwością przedłużenia lub skrócenia tego terminu. Zawieszone pozostają także wszystkie krajowe połączenia lotnicze oraz pociągi i autobusy dalekobieżne.

 

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polska, zakończyła już programy repatriacji swoich obywateli przebywających w Argentynie.

 

Mimo obowiązujących zakazów, wydawane są specjalne zgody na międzynarodowe i krajowe loty komercyjne. W lipcu i sierpniu, największe europejskie linie lotnicze oraz argentyński narodowy przewoźnik Aerolineas Argentinas będą realizować więcej połączeń między Buenos Aires a europejskimi lotniskami. W planach jest przynajmniej jeden lot tygodniowo do Madrytu, Paryża i Amsterdamu. W celu zakupu biletu, należy kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem.  

 

W celu potwierdzenia aktualnych możliwości tranzytu przez inne państwa, prosimy o kontakt z przewoźnikiem oraz z właściwymi polskimi urzędami konsularnymi.

 

Obowiązuje całkowity zakaz wjazdu do Argentyny cudzoziemców, w tym obywateli polskich. Argentyńska Krajowa Dyrekcja Migracji zdecydowała o przedłużeniu do 17 lipca br. (o kolejne 30 dni) turystycznych zezwoleń na pobyt, których ważność upływała po 17 marca 2020 roku włącznie. Zapoznaj się z tekstem decyzji.

 

 

URUGWAJ 

 

Ze względu na poprawiającą się sytuację epidemiologiczną, obowiązujące wcześniej w Urugwaju restrykcje są stopniowo luzowane. 

Władze urugwajskie ogłosiły zawieszenie lotów międzynarodowych od 20 marca do odwołania. Dostępne są jednak nadal komercyjne połączenia lotnicze do Sao Paulo obsługiwane przez linię Amaszonas. W lipcu przywracane są także połączenia między Montevideo a Madrytem obsługiwane przez Iberię i Air Europa. W celu zakupu biletu, należy kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem.

Do odwołania obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców nieposiadających statusu rezydenta w Urugwaju. Nie ma obecnie możliwości podróżowania między Argentyną a Urugwajem

 

PARAGWAJ

 

Od 4 maja obowiązujące wcześniej w Paragwaju restrykcje są stopniowo luzowane (tzw. kwarantanna inteligentna). Nadal obowiązują poważne ograniczenia swobody poruszania się - należy stosować się do zaleceń miejscowych władz. 

Brak regularnych połączeń lotniczych z krajami europejskimi. Obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców nieposiadających statusu rezydenta.

 

ZALECENIA

 

Prosimy obywateli polskich przebywających w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju o informowanie Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Buenos Aires, za pośrednictwem poczty elektronicznej (buenosaires.wk.dyzurny@msz.gov.pl) lub telefonicznie (+54 11 4808 1700, opcja 1, opcja 1), o miejscu pobytu. Prosimy także o informowanie nas o opuszczeniu terytorium Argentyny / Urugwaju / Paragwaju. 

 

Obywatelom polskim chcącym powrócić do Polski i przebywającym aktualnie na argentyńskiej prowincji, w dużej odległości od stolicy, zalecamy - w miarę możliwości - powrót do Buenos Aires. Dostępne loty międzynarodowe starują z lotniska im. Ministro Pistarini w Ezeiza pod Buenos Aires i dla wszystkich osób zainteresowanych opuszczeniem Argentyny kluczowa jest możliwość szybkiego dojazdu do tego portu lotniczego.

 

Obywatele polscy, którzy w najbliższym czasie planowali podróż do Argentyny, Urugwaju lub Paragwaju, powinni z niej zrezygnować. W celu zmiany rezerwacji, należy kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem lub organizatorem wyjazdu.

 

Obywatele polscy mieszkający na stałe w Argentynie / Urugwaju / Paragwaju powinni rozważyć pozostanie na miejscu do czasu wycofania wprowadzonych ostatnio ograniczeń swobody podróżowania.

 

 

Ostatnia aktualizacja: 07/07/2020

Materiały

Nueva Proroga
aviso​_230814.pdf 0.17MB