W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja w sprawie restrykcji obowiązujących w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju

20.04.2020

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021

 

ARGENTYNA

 

Od marca 2020 r. w Argentynie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego (stan wyjątkowy, kwarantanna). Władze argentyńskie zapowiedziały, że pozostanie on w mocy do 31 grudnia 2021 roku. W aktualnej fazie kwarantanny w prowincjach, w których sytuacja epidemiologiczna ulega pogorszeniu mogą być przywracane ograniczenia w swobodzie poruszania się poza bezpośrednim sąsiedztwem miejsca zamieszkania, organizacji imprez, korzystania z transportu publicznego, a także w działalności szkół, kościołów i restauracji.  

Szczególnym ograniczeniom mogą podlegać podróże między argentyńskimi prowincjami: konieczne może okazać się dopełnienie dodatkowych formalności (obowiązkowe użycie aplikacji mobilnych, wypełnienie deklaracji, uzyskanie zaświadczenia / zezwolenia na podróż), a w niektórych przypadkach także przedstawienie zaświadczeń lekarskich i negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19. 

 

Transport krajowy i międzynarodowy:

Władze argentyńskie na bieżąco wydają zgody na międzynarodowe loty komercyjne, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną w kraju i na świecie. Niektóre europejskie linie lotnicze oraz argentyński narodowy przewoźnik Aerolíneas Argentinas realizują połączenia między Buenos Aires a lotniskami w Unii Europejskiej. W celu zakupu biletu, należy kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem.

Od 19.10.2021 przestał obowiązywać dzienny limit pasażerów, którzy mogą wjechać do Argentyny drogą lotniczą. Mimo że siatka międzynarodowych połączeń lotniczych stopniowo odbudowuje się, nadal możliwe jest wystąpienie pewnych zakłóceń.

W ograniczonym zakresie obsługiwane są krajowe połączenie lotnicze, działają także pociągi i autobusy dalekobieżne. Przed zakupem biletu należy się upewnić u przewoźnika co do możliwości przejazdu oraz formalności, jakich należy dopełnić przed podróżą. Wymogi różnią się w poszczególnych prowincjach.

W celu potwierdzenia aktualnych możliwości tranzytu przez inne państwa, prosimy o kontakt z przewoźnikiem oraz z właściwymi polskimi urzędami konsularnymi.

 

Przekraczanie granicy i przedłużanie legalności pobytu:

Oficjalna informacja o aktualnie obowiązujących zasadach wjazdu do Argentyny (w języku hiszpańskim) publikowana jest na stronie Dirección Nacional de Migraciones.

Od 1 listopada 2021 r. argentyńska granica otwarta jest na ruch turystyczny z innych państw, w tym z Polski. Otwarcie granicy nie oznacza zniesienia dodatkowych wymogów sanitarnych (kwarantanna, testy, inne formalności - zob. niżej). 

UWAGA: do Argentyny w celach turystycznych mogą wjechać wyłącznie dorośli w pełni zaszczepieni, którzy zakończyli pełen cykl szczepień najpóźniej 14 dni przed podróżą oraz pozostające pod ich opieką dzieci (także niezaszczepione). Uznawane są wszystkie zagraniczne zaświadczenia o szczepieniu, niezależnie od rodzaju szczepionki przeciw COVID-19. Turystów (dorosłych i dzieci) nie obejmuje obowiązek odbycia kwarantanny.

Każda osoba przekraczająca argentyńską granicę (dotyczy to zarówno wjeżdżających, jak i wyjeżdżających / obywateli argentyńskich i cudzoziemców) zobowiązana jest, w ciągu 48 godzin przed podróżą, do wypełnienia elektronicznego formularza (declaración jurada) na stronie Dirección Nacional de Migraciones.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy podróżny powinien pobrać aplikację mobilną CUIDAR i używać jej przez co najmniej 14 dni. 

Przy wjeździe obowiązkowe jest także przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR w kierunku COVID-19 wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą (nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia) oraz ubezpieczenia obejmującego zwrot kosztów leczenia COVID-19. Dokumenty te załącza się w wersji elektronicznej do formularza declaración jurada wypełnianego przed podróżą.

Wjazd i wyjazd z Argentyny jest możliwy obecnie wyłącznie przez wybrane, wskazane przez władze i wyposażone w odpowiednią infrastrukturę sanitarną przejścia graniczne (tzw. corredores seguros). Ich aktualna lista dostępna jest na stronie Dirección Nacional de Migraciones

Korzystać z autoryzowanych przejść granicznych mogą wyłącznie podróżni, którzy mogą wjechać do Argentyny na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. 

UWAGA: Turyści, którzy w ciągu 14 dni przed wjazdem do Argentyny przebywali w dowolnym kraju afrykańskim zobowiązani są do wykonania po przylocie testu antygenowego oraz do odbycia pełnej kwarantanny. Kwarantannę można zakończyć najwcześniej po 10 dniach licząc od momentu wykonania pierwszego testu PCR, po uzyskaniu negatywnego wyniku kolejnego testu PCR.  

Pytania dotyczące przedłużania legalności pobytu w Argentynie w czasie trwania pandemicznych restrykcji należy kierować bezpośrednio do Dirección Nacional de Migraciones.

 

URUGWAJ 

 

Od 1 listopada 2021 r. urugwajska granica jest otwarta dla międzynarodowego ruchu turystycznego. Do Urugwaju wjeżdżać mogą wyłącznie zaszczepieni turyści, niezależnie od kraju pochodzenia.

Dodatkowe wymogi:

  • Zakończenie pełnego wymaganego cyklu szczepień przeciwko COVID-19 nie wcześniej niż 9 miesięcy i najpóźniej 14 dni przed podróżą. Uznawane są wszystkie szczepionki dopuszczone do stosowania na świecie, jeśli cykl został zrealizowany zgodnie z zaleceniami i wymogami producenta. Z obowiązku przedłożenia zaświadczenia o szczepieniu zwolnieni są podróżni, którzy przeszli COVID-19 między 90 a 20 dniem przed wjazdem do Urugwaju oraz dzieci poniżej 18 roku życia.
  • Przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą (nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia).
  • Wykonanie dodatkowego testu PCR podczas pobytu w Urugwaju, siódmego dnia po dacie poprzedniego testu.
  • Wypełnienie elektronicznego formularza declaración jurada przed podróżą. Deklarację można złóżyć również poprzez oficjalną aplikację mobilną CoronavirusUY.
  • Posiadanie ubezpieczenia obejmującego zwrot kosztów leczenia COVID-19.

Dostępne są komercyjne połączenia lotnicze do niektórych lotnisk w Ameryce Południowej, Północnej i Europie. W celu zakupu biletu, należy kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem.

 

PARAGWAJ

 

Władze paragwajskie zdecydowały o częściowym otwarciu granicy dla ruchu turystycznego. Wjazd do Paragwaju jest możliwy po spełnieniu wymogów sanitarnych:

- w ciągu 24 godzin przed wjazdem do Paragwaju należy wypełnić elektroniczną deklarację dot. aktualnego stanu zdrowia.

- należy legitymować się negatywnym wynikiem testu w kierunku COVID-19 typu PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą, lub testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą. 

- po 5 dniach od wykonania testu przed podróżą, w przypadku dalszego pozostawania na terytorium Paragwaju, należy wykonać kolejny test PCR (nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia, nie dotyczy podróżnych z krajów członkowskich i stowarzyszonych z MERCOSUR).

- należy wykupić ubezpieczenie obejmujące zwrot kosztów leczenia COVID-19.

Obowiązuje czasowy zakaz wjazdu dla cudzoziemców nieposiadających statusu rezydenta w Paragwaju, którzy w ciągu 2 tygodni przed wjazdem do Paragwaju przebywali na terenie RPA, Botswany, Lesoto, Eswatini, Zimbabwe, Namibii, Malawi, Mozambiku, Zambii i Angoli.

Dostępne są w ograniczonym zakresie międzynarodowe połączenia lotnicze. W celu rezerwacji i zakupu biletu najlepiej skorzystać z usług lokalnych agencji podróży.

 

ZALECENIA

Przypominamy, że - po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z trudną i dynamiczną sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 oraz jego nowymi wariantami - Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

 

 

{"register":{"columns":[]}}