W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla Polaków przebywających w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju

20.04.2020

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020

 

ARGENTYNA

 

Od marca br. w Argentynie obowiązuje tzw. całkowita kwarantanna. Zakaz wychodzenia z domu nie obejmuje:

  • wyjść w celu zaopatrzenia się w produkty pierwszej potrzeby i leki w sklepach i aptekach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania,
  • poruszania się na podstawie odrębnego zezwolenia wydawanego członkom określonych grup zawodowych,
  • niektórych wyjść reakreacyjnych na podstawie przepisów obowiązujących w granicach danej prowincji, gminy, etc.

 

Aktualny etap kwarantanny obowiązuje do 8 listopada br.

 

W poszczególnych prowincjach restrykcje są łagodzone w różnym tempie. Na niektórych obszarach przywrócona została swoboda poruszania się poza bezpośrednim sąsiedztwem miejsca zamieszkania - pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Najsurowsze restrykcje obowiązują nadal w największych skupiskach ludności - w tym przede wszystkim w aglomeracji Buenos Aires.

 

Szczególnym ograniczeniom podlegają podróże między argentyńskimi prowincjami - wymagają uzyskania specjalnych zezwoleń, a w niektórych przypadkach także przedstawienia zaświadczeń lekarskich i negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19. 

 

Transport krajowy i międzynarodowy:

Wbrew wcześniejszym planom, regularne międzynarodowe połączenia lotniczne z Argentyną nie zostały wznowione od 1 września. Zamiast tego, wydawane są specjalne zgody na międzynarodowe i krajowe loty komercyjne. Niektóre europejskie linie lotnicze oraz argentyński narodowy przewoźnik Aerolineas Argentinas realizują połączenia między Buenos Aires a europejskimi lotniskami. W celu zakupu biletu, należy kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem.

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polska, zakończyła już programy repatriacji swoich obywateli przebywających w Argentynie.

W dniu 15 października 2020 r. władze argentyńskie wydały zgodę na przywrócenie zawieszonych od marca br. krajowych połączeń lotniczych oraz pociągów i autobusów dalekobieżnych. W pierwszym etapie, korzystać z nich będą mogli wyłącznie pasażerowie posiadający odpowiednie zezwolenie lub też podróżujący z ważnych przyczyn rodzinnych, zdrowotnych, etc. Przed zakupem biletu należy się upewnić u przewoźnika co do możliwości przejazdu oraz formalności, jakich należy dopełnić przed podróżą.

Wyjazdy na lotnisko w celu wylotu z Argentyny są możliwe pod warunkiem posiadania ważnego, potwierdzonego biletu lotniczego. Bilet należy wydrukować i mieć przy sobie na wypadek kontroli. Obywatele polscy powinni również zaopatrzyć się w zaświadczenie wystawiane przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Buenos Aires. Prosimy o kontakt mailowy (buenosaires.wk.dyzurny@msz.gov.pl) w celu uzyskania wymaganych dokumentów. W przypadku podróży dalszych niż dojazd z miasta Buenos Aires do międzynarodowego lotniska w Ezeizie, jesteśmy zobowiązani dodatkowo powiadomić i uzyskać odrębną zgodę argentyńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dlatego prosimy o kontakt z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej 3 dni przed planowanym wylotem.

W celu potwierdzenia aktualnych możliwości tranzytu przez inne państwa, prosimy o kontakt z przewoźnikiem oraz z właściwymi polskimi urzędami konsularnymi.

 

Przekraczanie granicy i przedłużanie legalności pobytu:

Niezmiennie obowiązuje całkowity zakaz wjazdu do Argentyny cudzoziemców nieposiadających prawa pobytu, w tym obywateli polskich. 

Każda osoba przekraczająca argentyńską granicę (dotyczy to zarówno wjeżdżających, jak i wyjeżdżających / obywateli argentyńskich i cudzoziemców) zobowiązana jest, w ciągu 48 godzin przed podróżą, do wypełnienia elektronicznego formularza na stronie Dirección Nacional de Migraciones. Po przylocie do Argentyny obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Argentyńska Krajowa Dyrekcja Migracji zdecydowała o przedłużeniu do 18 listopada br. (o kolejne 30 dni) turystycznych zezwoleń na pobyt, których ważność upływała po 17 marca 2020 roku włącznie. Zapoznaj się z tekstem decyzji.

 

URUGWAJ 

 

Sytuacja epidemiologiczna w Urugwaju jest dobra. Władze zalecają zachowanie dystansu społecznego, nie są organizowane wydarzenia masowe, nie ma jednak restrykcji ograniczających swobodę poruszania się. 

Regularne loty międzynarodowe zawieszone są do odwołania. Dostępne są jednak komercyjne połączenia lotnicze do São Paulo obsługiwane przez linię Amaszonas oraz połączenia między Montevideo a Madrytem obsługiwane przez Iberię i Air Europa. W celu zakupu biletu, należy kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem.

Do odwołania obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców nieposiadających statusu rezydenta w Urugwaju. Nie ma obecnie możliwości swobodnego podróżowania między Argentyną a Urugwajem

 

PARAGWAJ

 

Obowiązujące wcześniej w Paragwaju restrykcje są stopniowo luzowane. W mocy pozostają ograniczenia swobody poruszania się - należy stosować się do zaleceń miejscowych władz. 

Stopniowo przywracane są międzynarodowe połączenia lotnicze. W celu rezerwacji i zakupu biletu najlepiej skorzystać z usług lokalnych agencji podróży.

Władze paragwajskie zdecydowały o częściowym otwarciu granicy dla ruchu turystycznego. Granica lądowa z Brazylią otwarta jest dla małego ruchu granicznego, tj. mogą przekraczać ją mieszkańcy pasa przygranicznego na pobyty nie dłuższe niż 24 godziny. Wjazd do Paragwaju drogą powietrzną jest możliwy po spełnieniu wymogów sanitarnych:

- należy posiadać ubezpieczenie medyczne obejmujące leczenie w przypadku zachorowania na COVID-19, ważne przez cały okres pobytu.

- jeśli planowany pobyt jest dłuższy niż 7 dni, obowiązuje 14-dniowa kwarantannaw miejscu zamieszkania lub w ośrodku wskazanym przez lokalne władze. Kwarantanna może być skrócona do 7 dni pod warunkiem przedstawienia 2 negatywnych wyników testów PCR: jednego wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą do Paragwaju, drugiego w siódmym dniu pobytu.

- jeśli planowany pobyt jest krótszy niż 7 dni, nie ma obowiązku odbycia kwarantanny. Należy przedstawić wykupiony bilet powrotny.  

 

ZALECENIA

 

Prosimy obywateli polskich przebywających w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju o informowanie Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Buenos Aires, za pośrednictwem poczty elektronicznej (buenosaires.wk.dyzurny@msz.gov.pl) lub telefonicznie (+54 11 4808 1700, opcja 1, opcja 1), o miejscu pobytu. Prosimy także o informowanie nas o opuszczeniu terytorium Argentyny / Urugwaju / Paragwaju. 

 

Obywatele polscy, którzy w najbliższym czasie planowali podróż do Argentyny, Urugwaju lub Paragwaju, powinni z niej zrezygnować. W celu zmiany rezerwacji, należy kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem lub organizatorem wyjazdu.

 

Obywatele polscy mieszkający na stałe w Argentynie / Urugwaju / Paragwaju powinni rozważyć pozostanie na miejscu do czasu zniesienia obowiązujących ograniczeń swobody podróżowania.