W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyspy Marshalla

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest niewielkie, niemniej zdarzają się włamania i kradzieże w pokojach hotelowych.

Wyspy Marshalla leżą w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na poniższej stronie.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid

 

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Wyspy Marshalla.

 Czy trzeba wyrobić wizę?

Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Republiką Wysp Marshalla dotyczącej zniesienia wiz.. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Wysp Marshalla posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

brak informacji

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Zalecane jest posiadanie pisemnej zgody obojga rodziców/ opiekunów prawnych dziecka na podróż na Wyspy Marshalla. Zgoda powinna być sporządzona notarialnie w języku angielskim.

  1. Zasady pobytu

Wyspy Marshalla doświadczają klęsk żywiołowych, w tym cyklonów, aktywności wulkanicznej, trzęsień ziemi i tsunami. Każdego roku zgłaszanych jest ponad 2000 zdarzeń sejsmicznych. Poziomy alarmów mogą się szybko zmieniać. Sezon cyklonów tropikalnych trwa zwykle od listopada do maja. Należy monitorować lokalne i międzynarodowe aktualizacje pogody i postępować zgodnie z radami władz lokalnych.

Poziom przestępczości jest stosunkowo niski. Zdarzają się włamania, którym często towarzyszy przemoc. Należy zachować ostrożność szczególnie podczas nocnych spacerów. Zaleca się zamykać drzwi i okna na noc. Obecnie wzrasta poziom przestępczości na ulicach.

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Wysp Marshalla, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

Zdrowie

Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Należy unikać spożywania wody prosto z kranu. Częste są przypadki zachorowań na gorączkę denga. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Wyposażenie medyczne jest na ogół wystarczające do rutynowych procedur medycznych. W poważniejszych przypadkach konieczny może być transport medyczny do innego kraju.

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Podróżowanie po kraju

Należy unikać podróżowania w nocy. Infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta.

Informacje dla kierowców

Ruch jest prawostronny. Można wypożyczyć samochód. Dużym problemem są wychodzące na jezdnie zwierzęta. Po okresach deszczowych drogi są nieprzejezdne.

Przepisy prawne

Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.

Przydatne informacje

Bankomaty są dostępne tylko w największych miejscowościach.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}