Wyspy Marshalla
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Zagrożenie przestępczością jest niewielkie, niemniej zdarzają się włamania i kradzieże w pokojach hotelowych.
Wyspy Marshalla leżą w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na poniższej stronie.
Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Informacje nt. Covid
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 15.06.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
- Osoby uważa się za w pełni zaszczepione, jeżeli są 2 tygodnie (14 dni) po drugiej dawce w serii 2-dawkowej (szczepionki Pfizer lub Moderna), lub
- 2 tygodnie (14 dni) po podaniu szczepionki jednodawkowej (szczepionka firmy Johnson & Johnson opracowana przez firmę Janssen)
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Osoby są traktowane jako osoby niezaszczepione.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Nie dotyczy
Testy po przyjeździe
Nie dotyczy
Kwarantanna
Nie dotyczy
Formularz lokalizacyjny
Nie dotyczy
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
Nie dotyczy
Testy po przyjeździe
Nie dotyczy
Kwarantanna
Nie dotyczy
Formularz lokalizacyjny
Nie dotyczy
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
Nie dotyczy
Testy po przyjeździe
Nie dotyczy
Kwarantanna.
Nie dotyczy
Formularz lokalizacyjny
Nie dotyczy
Dzieci
Nie dotyczy
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy
Tranzyt
Nie dotyczy
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Brak informacji
Obostrzenia na miejscu
Zalecane stosowanie dystansu społecznego. Noszenie maseczek w wyznaczonych miejscach publicznych.
Przydatne linki i dane kontaktowe
Instytucja odpowiedzialna za wjazd
brak informacji
Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę
brak informacji
Przepisy wjazdowe do Polski
Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy NIE
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Wyspy Marshalla.
Czy trzeba wyrobić wizę?
Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Republiką Wysp Marshalla dotyczącej zniesienia wiz.. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Wysp Marshalla posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.
Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
brak informacji
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Zalecane jest posiadanie pisemnej zgody obojga rodziców/ opiekunów prawnych dziecka na podróż na Wyspy Marshalla. Zgoda powinna być sporządzona notarialnie w języku angielskim.
- Zasady pobytu
Wyspy Marshalla doświadczają klęsk żywiołowych, w tym cyklonów, aktywności wulkanicznej, trzęsień ziemi i tsunami. Każdego roku zgłaszanych jest ponad 2000 zdarzeń sejsmicznych. Poziomy alarmów mogą się szybko zmieniać. Sezon cyklonów tropikalnych trwa zwykle od listopada do maja. Należy monitorować lokalne i międzynarodowe aktualizacje pogody i postępować zgodnie z radami władz lokalnych.
Poziom przestępczości jest stosunkowo niski. Zdarzają się włamania, którym często towarzyszy przemoc. Należy zachować ostrożność szczególnie podczas nocnych spacerów. Zaleca się zamykać drzwi i okna na noc. Obecnie wzrasta poziom przestępczości na ulicach.
Ubezpieczenie
Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Wysp Marshalla, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.
Zdrowie
Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Należy unikać spożywania wody prosto z kranu. Częste są przypadki zachorowań na gorączkę denga. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Wyposażenie medyczne jest na ogół wystarczające do rutynowych procedur medycznych. W poważniejszych przypadkach konieczny może być transport medyczny do innego kraju.
W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Podróżowanie po kraju
Należy unikać podróżowania w nocy. Infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta.
Informacje dla kierowców
Ruch jest prawostronny. Można wypożyczyć samochód. Dużym problemem są wychodzące na jezdnie zwierzęta. Po okresach deszczowych drogi są nieprzejezdne.
Przepisy prawne
Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.
Przydatne informacje
Bankomaty są dostępne tylko w największych miejscowościach.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.