W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Formularze sprawozdawcze online z realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego w roku 2023/2024

W ramach sprawozdawczości z realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego w szkołach artystycznych z pionem ogólnokształcącym oraz w bursach szkolnictwa artystycznego, Centrum Edukacji Artystycznej wprowadza w roku szkolnym 2023/2024 jeden formularz sprawozdawczy online, składający się z czterech części:

I. Rządowy Program Razem Bezpieczniej

Podstawą tego obszaru jest Uchwała nr 172 Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2022 r. w sprawie „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022–2024” (Monitor Polski z 2022 r., poz.867). Celem Programu jest: A) wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa; B) podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania. Program obejmuje takie działania, jak: szkolenia/warsztaty, działania profilaktyczno-edukacyjne, współpracę z Policją i innymi służbami odpowiedzialnymi za utrzymanie porządku publicznego. Realizacja działań z tego obszaru dotyczy nie tylko szkół artystycznych, które przystąpiły do Programu, lecz również szkół, które nie przystąpiły do jego realizacji, ale wykonują działania wpisujące się zakresowo w treści Programu.

II. Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej

Podstawą prawną tego obszaru są: Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 1249 z późn.zm.); Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz.U. z 2023 r., poz.1870); Uchwała nr 205 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2023 r. w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030 ( (Monitor Polski z 2023, poz. 1232). Program obejmuje m.in. takie działania, jak: A) prowadzenie ogólnopolskich kampanii społecznych obalających stereotypy i opisujących mechanizmy przemocy domowej oraz promujących działania ochronne, pomocowe i interwencyjne (obszar 1, kierunek 1.2, rodzaj działań 1.2.1); B) opracowanie programów edukacyjnych i prowadzenie działań dotyczących zapobiegania przemocy domowej (obszar 1, kierunek 1.4, rodzaj działań 1.4.1);
C) realizacja procedury „Niebieskie Karty” (obszar 2, kierunek 2.3., rodzaj działań 2.3.1).

III. Diagnoza szkolna

Podstawą prawną tego obszaru jest art. 26 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz.U. z 2023 r., poz. 900 z późn.zm.) oraz § 6 ust. 2 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 1449). W ramach tego obszaru szkoły i bursy artystyczne tworzą wykaz działań zrealizowanych w oparciu o wyniki diagnozy szkolnej przeprowadzonej do 30 dnia od dnia rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024.

IV. Rekomendacje wychowawczo-profilaktyczne CEA

Podstawą prawną tego obszaru jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (tekst jednolity: Dz.U. z 2024 r., poz. 15). Centrum Edukacji Artystycznej ogłasza w każdym roku szkolnym rekomendacje wychowawczo-profilaktyczne wskazujące na możliwe kierunki pracy szkół i burs artystycznych w zakresie podejmowania m.in. dedykowanych działań psychologicznych (pomoc psychologiczno-pedagogiczna, wsparcie w ramach specjalnych potrzeb edukacyjnych), wychowawczo-pedagogicznych (wzmacnianie wymiaru relacyjnego i komunikacyjnego pedagogiki artystycznej), profilaktycznych (realizacja rządowych programów profilaktycznych). Obszar obejmuje wykaz działań zrealizowanych w ramach wskazanych w roku 2023/2024 rekomendacji CEA.

Instrukcja wypełniania formularza sprawozdawczego online z zakresu realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego w roku szkolnym 2023/2024

Przed rozpoczęciem uzupełniania formularza sprawozdawczego należy zapoznać się z poniższymi informacjami ogólnymi i szczegółowymi:

  1. Ankieta sformułowana jest w aplikacji Forms co powoduje, że nie ma możliwości wielokrotnego wracania do systemu, zapisywania poszczególnych jej fragmentów i sukcesywnego uzupełniania formularza. Istnieje konieczność wcześniejszego zaplanowania i przygotowania treści, które będą wpisywane w poszczególne punkty sprawozdania.
  2. Formularz składa się z 4 części: I. Razem bezpieczniej; II. Przemoc domowa i Niebieskie Karty; III. Diagnoza szkolna; IV. Rekomendacje wychowawczo-profilaktyczne CEA 2023/2024.
  3. W celu usprawnienia procesu przygotowania poszczególnych części sprawozdania, w październiku 2023 r. został wysłany do szkół formularz sprawozdawczy w programie Word.
  4. Dane demograficzne szkoły należy wpisać tyko raz, na początku formularza, przy czym ważne jest, aby podać dane szczegółowe, w tym: pełna nazwa szkoły, adres, telefon/email, region CEA.
  5. Nie należy zostawiać żadnej odpowiedzi pustej (pola wymagane oznaczone są czerwoną gwiazdką), ponieważ uniemożliwi to przesłanie ankiety.
  6. W danych statystycznych zamiast liczb rzeczywistych zastosowano zakresy liczbowe, które należy odpowiednio zaznaczyć.
  7. W sprawozdaniu dotyczącym realizacji rekomendacji wychowawczo-profilaktycznych, w zależności od twierdzącej lub przeczącej odpowiedzi na pytania o realizację rekomendacji – rozwijają się różne zakresy pytań szczegółowych.
  8. Link do formularza zostanie przesłany drogą e-mail do poszczególnych typów szkół i burs w czerwcu 2024 r.
{"register":{"columns":[]}}