W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmarła Barbara Turska

03.06.2022

Grafika na szarym tle w formie nekrologu informująca o śmierci wybitnej postaci polskiej rytmiki Barbary Turskiej

BARBARA TURSKA (8.11.1931-2.06.2022)

W dniu 2 czerwca 2022 odeszła Barbara Turska - rytmiczka, dalcrozistka, pedagog wszystkich szczebli kształcenia - od podstawowego do akademickiego. Uczennica Jadwigi Grafczyńskiej w PŚSM nr 3, magister teorii muzyki ówczesnej PWSM, związana zawodowo z Warszawą blisko 40 lat kształciła rytmiczki: w PSM I st. nr 4 im. K. Kurpińskiego, w PSM II st. im F. Chopina, w ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego, w obecnym Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina - tu w Instytucie Pedagogiki Muzycznej, na Studium Pedagogicznym, na Wydziale Wokalno-Aktorskim i Sekcji Rytmiki. Dzięki Jej uporczywym i wieloletnim staraniom powstały w AMFC studia magisterskie w dziedzinie rytmiki. Przez lata była cenionym ekspertem - autorem programów nauczania, prowadzącą liczne kursy rytmiki i metodyki, konsultantem rytmiki i umuzykalnienia w COPSA. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, laureatka nagrody Ministra Oświaty i Wychowania. 

Barbara Turska była wybitną i wysoce twórczą indywidualnością tak w dziedzinie rytmiki, jak też w pedagogice. Jej działania charakteryzowały się nieposkromioną wyobraźnią, szeroką i wielowątkową wizją rytmiki, nieustającą do ostatnich lat życia pasją w dążeniu do usystematyzowań i tworzenia podstaw teoretycznych dla nowocześnie pojmowanej - jak ją określała - rytmiki rozszerzonej. Ideowa kontynuatorka metody Emila Jaques-Dalcroze'a, rozwijała ją w autorski sposób w Eksperymentalnym Warsztacie Rytmiki (współpracując z Szabolcsem Esztenyim) w IPM AMFC, podczas każdych zajęć z rytmiki, a także w szeregu artykułów opublikowanych w AMFC, COPSA, KUKM, których ukoronowaniem jest praca Podstawy metody rytmiki - wybrane zagadnienia i doświadczenia, IPM AMFC, Warszawa 1992 - w części przedrukowana w monografii Rytmika w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (AMFC, Warszawa 2004), a także film Wybrane problemy rytmiki dalcrozowskiej w ujęciu Barbary Turskiej (Warszawa-Krynica 1998-2000). Jej działalności poświęcone zostały prace magisterskie: O działalności Eksperymentalnego Warsztatu Rytmiki (AMFC 1974-1986), p. Agnieszki Kołodziej - AMFC 1999 oraz Barbara Turska i Jej Rytmika, p. Magdaleny Gruziel - AMFC 2008. Pokazy swoich badań prezentowała w Instytucie Jaques-Dalcroze'a w Genewie, w Akademii Muzycznej w Budapeszcie, Wolnej Szkole Plastyczno-Muzycznej w Kómlo (Węgry), na Międzynarodowym Kongresie ISME w Warszawie, na Kongresie Upowszechnienia Kultury Muzycznej oraz na wielu imprezach ogólnopolskich w uczelniach i szkołach muzycznych. Ostatnie prowadzone przez Nią kursy odbyły się pod patronatem CEA w 2008 i 2009 w Krynicy Zdroju (pierwsze z nich mają także dokumentację filmową), a jej ostatni tekst opublikował kwartalnik „Szkoła Artystyczna” CEA 3(15)/2021.

Wykształciła grono ponad 200 absolwentek, z których wiele kontynuuje Jej sposób myślenia o rytmice i podąża za Jej wizją rytmiki rozszerzonej. Wszystkie wspominają lata współpracy z Barbarą Turską jako nie do przecenienia możliwość ustawicznego rozwoju, miłości do działań kreatywnych, udziału w środowisku pasjonatów kształcenia w dziedzinie sztuki. Kontakt z tak wielowymiarową osobowością był dla nich ważnym etapem w życiu artystycznym i pedagogicznym, ważącym w wyborze kariery zawodowej i uprawianej działalności.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!

{"register":{"columns":[]}}