W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Klinika Kardiologii

Dane kontaktowe Kliniki: tel. (47) 722 11 00, e-mail: kardiologia@cskmswia.gov.pl

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 lipca 2022 r. zgodnie z wejściem w życie zmian w Regulaminie Organizacyjnym Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Klinika Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego oraz Klinika Kardiologii Inwazyjnej zostały przekształcone w Klinikę Kardiologii. 

Lokalizacja: III piętro, budynek A i B; IX, X piętro Pawilon Główny (PG)
Godziny funkcjonowania: całodobowo

Kierownik Kliniki:
Prof. dr hab. n.med. Robert Gil – specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, angiolog, specjalista intensywnej terapii

Zastępcy kierownika:
Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak - specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog
dr hab. n. med., prof. CMKP Tomasz Pawłowski - specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog

p.o. pielęgniarki oddziałowej Kliniki Kardiologii:

mgr Katarzyna Ratajczyk - specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki

Struktura Kliniki Kardiologii

W skład Kliniki Kardiologii wchodzą następujące jednostki:

  • Pododdział Intensywnej Opieki Kardiologicznej: Kierownik dr n. med. Aneta Gziut-Rudkowska
  • Pododdział Kardiologii Interwencyjnej z Pracownią Kardioangiograficznymi: Kierownik dr hab. n. med. Tomasz Pawłowski, prof. CMKP
  • Pododdział Niewydolności Serca i Transplantolgii: Kierownik dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, prof. PAN, prof. CMKP
  • Pododdział Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego: Kierownik lek. Elwira Stasiakowska-Badura
  • Pododdział Rehabilitacji, Kardiologicznej: Kierownik dr n. med. Aneta Gziut Rudkowska
  • Przychodnia Zaburzeń Rytmu i Kontroli urządzeń wszczepialnych: dr hab.n. med. Michał Farkowski
  • Pracownia Bezdechu Sennego: Kierownik lek. Jarosław Masalski
  • Pododdział Elektrofizjologii z Pracownią Elektrofizjologii Klinicznej: Kierownik dr hab. n. med. Michał Farkowski
Pracownia Kardioangiografii Kliniki Kardiologii PIM MSWiA

Pracownia Kardioangiografii Kliniki Kardiologii PIM MSWiA to jedna z najdłużej działających ośrodków kardiologii inwazyjnej na Mazowszu i w Polsce. Początki działalności to koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia. Ważnym wydarzeniem było uruchomienie 24-godzinego dyżuru zawałowego dla pacjentów z zawałami serca jako pierwszego ośrodka na Mazowszu. Od tego czasu następował stały rozwój Pracowni, wprowadzając nowe techniki zabiegowe i stale doskonaląc personel. Dziś personel lekarski i pielęgniarski to mieszanka doświadczonych operatorów i młodości, które wzajemnie się uzupełniają dla dobra leczonych pacjentów. Lekarze operatorzy osobiście zajmują się leczonymi pacjentami, dzięki czemu lepiej poznają ich potrzeby zdrowotne. Zasadą jest maksymalne skrócenie czasu hospitalizacji, co osiągamy także przez wykorzystanie Sali pobytu jednodniowego dla pacjentów poddawanych koronarografii i prostym zabiegom angioplastyki wieńcowej.

Pracownia Kardioangiografii oferuje pełen zakres zabiegów kardiologii inwazyjnej, sukcesywnie rozszerzany wraz z wprowadzaniem nowych technologii w medycynie. Dysponujemy dwoma nowoczesnymi kardioangiografami oraz licznymi urządzeniami dodatkowymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokładnie określić przyczynę dolegliwości pacjenta i użyć tych metod do optymalizacji leczenia. Nasz zespół specjalizuje się w leczeniu pacjentów z kompleksowymi zmianami w tętnicach wieńcowych, w tym ze zwapnieniami tętnic wieńcowych, chorobą pnia lewej tętnicy wieńcowej oraz przewlekłymi okluzjami naczyń. Na co dzień korzystamy z takich urządzeń jak litotrypsja wewnątrzwieńcowa, aterektomia rotacyjna i orbitalna i jako jeden z dwóch ośrodków w Polsce z angioplastyki laserowej. Korzystamy z ultrasonografii wewnątrzwieńcowej, optycznej tomografii koherentnej i diagnostyki mikrokrążenia wieńcowego u pacjentów z niewyjaśnionymi bólami w klatce piersiowej. Jako jedni z nielicznych w Polsce, u pacjentów z uszkodzoną funkcją lewej komory korzystamy ze specjalnych urządzeń wsparcia krążenia, które poprawiają jego funkcję i poprawiają rokowanie chorych.

Dzięki współpracy z Kliniką Kardiochirutgii PIM MSWiA oferujemy naszym chorym leczenie nie tylko choroby wieńcowej, ale także wad serca. Przezskórne implantacje zastawki aortalnej, przezcewnikowa naprawa zastawki mitralnej, korekcja ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej czy zamykanie uszka lewego przedsionka to zabiegi, które uzupełniają nasze portfolio

Od ponad 20 lat, Pracownia jest gospodarzem międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej, a prowadząc liczne szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, stale podnosimy także naszą wiedzę i umiejętności. Czynimy to także uczestnicząc w kształceniu podyplomowym lekarzy w ramach CMKP.

Kierownikiem zespołu Pracowni jest dr hab. med. Tomasz Pawłowski, prof. CMKP, lekarz z wieloletnim doświadczeniem w zakresie kardiologii interwencyjnej i intensywnej opieki kardiologicznej, specjalizujący się w leczeniu pacjentów z zaawansowaną postacią choroby wieńcowej, autor wielu publikacji i wykładowca renomowanych konferencji kardiologicznych, nauczyciel akademicki, członek Zarządu Asocjacji Interwencji Sercowo-naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Pracownia Obturacyjnego Bezdechu Sennego i Przykliniczna Poradnia Nadciśnienia Tętniczego 

W strukturze Kliniki Kardiologii PIM MSWiA znajduje się Pracownia Obturacyjnego Bezdechu Sennego. Jeśli występują u Ciebie następujące objawy nocne: chrapanie, bezdechy, nykturia, zwiększona aktywność ruchowa i potliwość w nocy, przebudzenia w czasie snu, duszność, dławienie się w czasie snu, trudności z zaśnięciem, bezsenność, kołatanie serca, suchość w jamie ustnej i gardle, objawy refluksu żołądkowo-przełykowego oraz objawy dzienne: poranne zmęczenie, senność dzienna, zaburzenia pamięci i koncentracji, upośledzenie libido i impotencja, zaburzenia psychoemocjonalne, poranne bóle głowy to masz wskazania do wykonania badania polisomnograficznego w naszej pracowni.

Badanie polisomnograficzne polega na całonocnej rejestracji (około 8 godzin) zapisu fal mózgowych, ruchów gałek ocznych oraz przepływu powietrza w drogach oddechowych, ruchów oddechowych klatki piersiowej i jamy brzusznej. Na podstawie danych uzyskanych w trakcie badania możliwa jest ocena: jakości snu oraz zaburzeń oddychania podczas snu. W zależności od uzyskanego wyniku mogą być podjęte decyzje, co do dalszych wskazań do leczenia. W naszej Klinice prowadzone jest również leczenie obturacyjnego bezdechu sennego za pomocą aparatu CPAP. Mechanizm korzystnego działania CPAP polega na pneumatycznym usztywnieniu górnych dróg oddechowych. Napływające pod dodatnim ciśnieniem powietrze zapobiega zapadaniu się miękkich części gardła, eliminując w ten sposób chrapanie i bezdechy.

W Poradni przyjmuje: lek. Jarosław Masalski
Lokalizacja: pawilon główny, I piętro, łącznik gabinet 9Ł/2
Telefon: (47) 7221683
Godziny pracy: wtorek, czwartek od godz. 10:00 do 14:00
Zapisy: osobiście lub telefonicznie ze skierowaniem do Poradni Nadciśnienia Tętniczego z rozpoznaniem podejrzenie obturacyjnego bezdechu sennego pod numerem tel. 47-722-15-52

Pododdział Niewydolności Serca i Transplantologii z Pracownią Echokardiograficzną

Koordynator Pododdziału Niewydolności Serca i Transplantologii z Pracownią Echokardiograficzną

Kierownik: Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak

Lokalizacja: III piętro, budynek B; IX piętro Pawilon Główny

Telefon: (47) 722 11 13

Pododdział zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów kardiologicznych z niewydolnością serca, nadciśnieniem płucnym, zaburzeniami rytmu, wadami zastawkowymi, chorobą niedokrwienną serca.

Poza podstawowymi badaniami diagnostycznymi jak badania biochemiczne, badanie elektrokardiograficzne, badanie echokardiograficzne (TEE, TTE, 2D, 3D, pomiary wolumetryczne jak i automatyczne generowanie oceny GLS) monitorowanie holterowskie dysponujemy szerokim wachlarzem nieinwazyjnych badań wysokospecjalistycznych, jak 640-rzędowa tomografia komputerowa umożliwiająca nam ocenę mikrokrążenia, rezonans magnetyczny serca z możliwością wykonania T1 i T2 mapingu (ocena procesów zapalnych w sercu) i oceny przestrzeni pozakomórkowej jak również scyntygrafię perfuzyjną mięśnia sercowego (SPECT) w tym SPECT 99mTc -DPD umożliwiający diagnostykę amyloidozy. Oddział ma również możliwość wykonania diagnostyki inwazyjnej: koronarografii naczyń wieńcowych jak i  cewnikowania serca z pomiarem oporów płucnych, biopsji mięśnia sercowego z oceną bioptatu: histologiczną, immunohistologiczną, wirusologiczną (rt-PCR dla parvowirusa B19, enterowirusa, adenowirusa, cytomegalowirusa, wirusa opryszczki typu-6, Ebstain-Barr wirusa, grypy i paragrypy) oraz oceny ultrastrukturalnej tkanki mięśnia sercowego w mikroskopie elektronowym. W pododdziale istnieje możliwość uzupełnienia diagnostyki o badania czynnościowe i próby obciążeniowe (echokardiograficzne i w rezonansie magnetycznym).

Pododdział specjalizuje się w diagnostyce kardiomiopatii rozstrzeniowej o nieznanej etiologii oraz zapaleń mięśnia sercowego z pełną analizą bioptatu mięśnia sercowego co wyróżnia ten ośrodek w skali kraju.

Pododdział zajmuje się diagnostyką pacjentów z nabytymi wadami serca oraz leczeniem zarówno farmakologicznym jak i inwazyjnym wad serca jak stenoza aotralna, niedomykalność mitralna ( kwalifikacja do zabiegów przezskórnej implantacji zastawki aortalnej, zabiegów kardiochirurgicznych).

W Klinice realizowany jest Program Terapeutyczny NFZ leczenia Tętniczego Nadciśnienia Płucnego – w ramach pracy pododdziału prowadzona jest diagnostyka i leczenie pacjentów z nadciśnieniem płucnym.

Pododdział dysponuje 35 łóżkami.

Pacjenci wcześniej hopsitalizowani w Klinice mogą zostać objęci długoterminową ambulatoryjną opieką w ramach Przyklinicznej Poradni Niewydolności Serca.

Analiza bioptatu

Bioptat mięśni sercowego od chorego z zapaleniem mięśnia sercowego. Obfity naciek komórek zapalnych (czerwona strzałka).

Bioptat mięśni sercowego od chorego z podejrzeniem arytmogennej kardiomiopatii prawej komory. Obecność komórek tłuszczowych (czerwona strzałka).

Bioptat mięśni sercowego od chorego z zapaleniem mięśnia sercowego w przebiegu SARS-COV-2. Liczne zmiany w obrębie mitochondriów (czerwona strzałka).

Widoczne są  4 kardiomiocyty, od lewej kardiomiocyt bez większych zmian ultrastrukturalnych sąsiadujący z kardiomiocytem o całkowicie zniszczonym aparacie kurczliwym (nie ma go zupełnie). 3 kardiomiocyt od strony sąsiadującej z 2 kardiomiocytem wykazuje zupełny ubytek aparatu, druga jego część, najbardziej od prawej bez istotnych zmian. Wstawka pomiędzy 2 i 3 kardiomiocytem, w obszarze zaniku aparatu kurczliwego wykazuje nieregularny przebieg. W 1 kadiomiocycie widoczne lizosomy (nie jest ich jednak tak dużo, aby uznać to za cechę patologii).

Pododdział Elektrofizjologii z Pracownią Elektrofizjologii Klinicznej 

Pracownia Elektrofizjologii Klinicznej

Koordynator pracowni dr hab.n. med. Michał Farkowski
tel. 47 722 11 37

Zapisy: skierowania na planowe zabiegi elektroterapii należy składać w sekretariacie Kliniki (osobiście, faksem lub mailem), o kwalifikacji i terminie zabiegu pacjenci informowani są telefonicznie lub drogą listowną.

Personel lekarski:

  • dr hab.n. med. Michał Farkowski
  • lek med. Karol Król
  • lek med. Bogdan Lech
  • lek med. Rafał Supryn

Pracownia Elektrofizjologii Klinicznej Kliniki Kardiologii PIM MSWiA jest  jedną z najnowocześniejszych pracowni elektroterapii w Polsce. Zespół Pracowni przeprowadza pełen zakres procedur z zakresu inwazyjnego leczenia zaburzeń rytmu i przewodzenia, począwszy od kwalifikacji, poprzez implantację, jak i ekstrakcję urządzeń do stałej stymulacji serca, badania elektrofizjologiczne oraz zabiegi ablacji prądem o częstotliwości radiowej, w tym ablacje RF i krioablacje. W Pracowni wszczepia się wszystkie typy urządzeń:

  • układy stymulujące serca jedno- i dwujamowe (AAIR, VVIR, DDDR),
  • implantacja układów ze stymulacją pęczka Hisa praz lewej odnogi PH HBP i LBP,
  • kardiowertery-defibrylatory jedno i dwujamowe (ICD-VR, ICD-DR),
  • układy resychronizujące z i bez funkcji kardiowertera-defibrylatora (CRT-P, CRT-D),
  • pętlowe rejestratory zdarzeń (ILR),
  • kardiowertery-defibrylatory podskórne ( S-ICD).

Ponadto, w razie konieczności (np. infekcji), przeprowadzamy ekstrakcję wszystkich typów wyżej wymienionych układów, włącznie z elektrodami. Zabiegi przeprowadzane są w powstałej w 2021 r nowoczesnej Sali Hybrydowej.

Wykonywana jest także inwazyjna diagnostyka elektrofizjologiczną zaburzeń rytmu serca (EPS) oraz zabiegi ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca, w tym:

  • trzepotanie przedsionków (AFl),
  • migotanie przedsionków (AF),
  • częstoskurcz węzłowy (AVNRT),
  • częstoskurcz przedsionkowo-komorowy związany z dodatkową drogą przewodzenia np. w zespole Wolffa-Parkinsona-White'a (AVRT),
  • ekstrasystolia komorowa (VEBs),
  • częstoskurcz komorowy (VT),
  • ablacja łącza przedsionkowo-komorowego (AVN).

W Pracowni dysponujemy bardzo nowoczesnym sprzętem elektrofizjologicznym, w tym systemem elektroanatomicznym 3D „CARTO 3” czy elektrodami ThermoCool. Posiadanie nowoczesnych urządzeń nie tylko ułatwia przeprowadzenie procedur, ale również zmniejsza ryzyko powikłań.

Pododdział Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Kliniki Kardiologii

Pododdział Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Kliniki Kardiologii obecnie zlokalizowany na IX piętrze Pawilonu Głównego obok Pracowni Elektrofizjologii dysponuje łącznie 17 łóżkami na 1- 4 osobowych salach z łazienkami oraz na Sali Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego (SINK).

SINK obejmuje 5 monitorowanych stanowisk w tym jedno z możliwością izolacji. Hospitalizowani są tam pacjenci oczekujący na zabiegi w trybie pilnym i najciężej chorzy pacjenci, m.in. z ostrą lub przewlekłą zdekompensowaną niewydolnością serca, wstrząsem septycznym i ciężkimi zakażeniami, niestabilni hemodynamicznie, z groźnymi zaburzeniami rytmu serca, z burzą elektryczną, zaburzeniami automatyzmu   i przewodzenia wymagający zabezpieczenia stymulacją endokawitarną i pacjenci z towarzyszącą niewydolnością oddechową. Obserwowani są tam pacjenci po bardziej skomplikowanych zabiegach jak niektórych ablacjach lub po usunięciu elektrod. W SINK wykonywane są również zabiegi kardiowersji farmakologicznej i elektrycznej nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu serca, testy defibrylacji (DFT) u pacjentów z kardiowerterami-defibrylatorami (ICD), masaż zatok szyjnych.

Pododdział Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Kliniki Kardiologii dysponujemy również 5 aparatami do zdalnego monitorowania rytmu serca (tzw. telemetria), które są wykorzystywane  u chorych oczekujących na zabiegi jak i po ich wykonaniu. W ramach kompleksowej i optymalnej opieki nad pacjentami kardiologicznymi pododdział ściśle współpracuje z pozostałymi częściami Kliniki Kardiologii jak pododdział intensywnej opieki kardiologicznej (OIOK), pododdział diagnostyki kardiologicznej (ODK) czy Pracownia Kardioangiograficzna.

Pododdział Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Kliniki Kardiologii specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu pacjentów z chorobami układu krążenia, w szczególności:

  • z zaburzeniami rytmu serca (w tym automatyzmu zatokowego) oraz przewodzenia przedsionkowo-komorowego (p-k), także przyjmowanymi w trybie pilnym, szczególnie pod kątem kwalifikacji i przygotowania do leczenia zabiegowego, w tym wszczepienia urządzeń stymulujących serce typu: DDD lub VVI, kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) w prewencji wtórnej i pierwotnej, jak również wszczepienia CRT-P lub CRT-D oraz rozbudowy już implantowanych wcześniej urządzeń (w tym  do funkcji resynchronizującej),
  • z nadkomorowymi i komorowymi zaburzeniami rytmu serca kwalifikującymi się do ewentualnego leczenia metodą ablacji (metodą krioablacji, ablacji RF, w tym z użyciem systemu mapowania elektroanatomicznego CARTO), ze szczególnym uwzględnieniem migotania i trzepotania przedsionków (AF, AFL), ale również SVT i WPW oraz licznej arytmii komorowej w postaci VT lub pojedynczych ekstrasystolii. Możliwości leczenia zabiegowego obejmują także ablacje w przypadku burzy elektrycznej i pacjentów wymagających ablacji łącza p-k,
  • z opornymi na farmakoterapię i wtórnymi postaciami nadciśnienia tętniczego,
  • z infekcyjnym zapaleniem wsierdzia (IZW) oraz zakażeniami związanymi z wszczepionymi urządzeniami do elektroterapii, szczególnie w przypadku konieczności ich usunięcia wraz z elektrodami, do czego wykorzystywana jest nowoczesna sala hybrydowa i zabezpieczenie kardiochirurgiczne,
  • z chorobą wieńcową - diagnostyka obejmuje tu metody nieinwazyjne jak: testy wysiłkowe, obciążeniowe badania echokardiograficzne i rezonans magnetyczny czynnościowy (z adenozyną,  lub dipirydamolem),  scyntygrafie perfuzyjna serca, angiografia tomografii komputerowej (angio-TK) tętnic wieńcowych przy użyciu wielorzędowych (64 oraz 256) tomografów komputerowych, ale jednocześnie podstawą są tu codziennie wykonywane koronarografie poszerzane w razie potrzeby o ocenę  cząstkowej rezerwy wieńcowej (iFR, FFR) czy ultrasonografii wewnątrznaczyniowej (IVUS),
  • po zasłabnięciach i utratach przytomności wymagających pilnej diagnostyki kardiologicznej,
  • z niewydolnością serca, szczególnie w przebiegu różnych kardiomiopatii, z ich pełną diagnostyką oraz wymagających diagnostyki hemodynamicznej i optymalizacji leczenia z zastosowaniem urządzeń do elektroterapii lub ablacji podłoża arytmii,
  • z zatorowością płucną,
  • z nabytymi wadami zastawkowymi oraz wrodzonymi wadami serca - np. diagnozowani i przygotowywani do leczenia zabiegowego są pacjenci ze stenozą aortalną (pod kątem TAVI) czy niedomykalnością mitralną (E2E techniki).
KOS – zawał – kompleksowa opieka kardiologiczna po zawale serca

KOS – zawał – kompleksowa opieka kardiologiczna po zawale serca

Od 1 października 2017 roku w całej Polce z rozporządzenia Ministra Zdrowia uruchomiony został program koordynowanej opieki specjalistycznej dla pacjenta po zawale serca (KOS – zawał). Trwa on rok od momentu zawału serca.

Celem tego programu jest ograniczenie liczby zgonów i inwalidztwa z powodu niewydolności serca oraz umożliwienie szybkiego powrotu do zdrowia i aktywności zawodowej. Leczenie pacjentów z zawałem serca nie kończy się bowiem tylko na leczeniu szpitalnym z powodu zawału. Jest to wieloetapowy proces, na który poza rewaskularyzacją naczyń wieńcowych (PCI, CABG) składa się regularne zażywanie leków, zmiana nawyków żywieniowych, regularne wizyty w poradni kardiologicznej, rehabilitacja kardiologiczna oraz w poszczególnych przypadkach implantacja urządzeń typu kardiostymulator, kardiowerter-defibrylator (ICD) lub układ resynchronizujący serce (CRT-D).

Pododdział Rehabilitacji Kardiologicznej KOS-zawał

Pacjenci hospitalizowani w Klinice Kardiologii PIM MSWiA z  powodu zawału serca, mogą zostać zakwalifikowani do programu KOS-zawał. Trwa on przez rok od momentu wystąpienia zawału serca. W ramach programu KOS-zawał, już podczas hospitalizacji Pacjent zostaje objęty opieką koordynatora Pododdziału Rehabilitacji Kardiologicznej (jest on także koordynatorem programu KOS-zawał). Koordynator nadzoruje poszczególne etapy leczenia Pacjenta: rewaskularyzację – PCI lub CABG, a po jej zakończeniu ustala indywidulany program rocznej opieki kardiologicznej (rehabilitację, wizyty w Poradni Kardiologicznej). W przeciągu 14 dni od zakończenia rewaskularyzacji (podjęcie decyzji o dalszym leczeniu zachowawczym) Pacjent spotyka się z koordynatorem (lub wyznaczonym lekarzem Pododdziału) na tzw. wizytę koordynującą. W jej trakcie, po badaniu lekarskim, wykonaniu ekg, badaniach laboratoryjnych i po teście wysiłkowym na bieżni ruchomej, Pacjent wraz z lekarzem spotyka się z fizjoterapeutą (rehabilitantem) i ustalany jest wspólnie plan treningów. Ponadto w ramach programu, Pacjent spotyka się z lekarzem kardiologiem na wizytach  w poradni kardiologicznej (okres 12 miesięcy od momentu wystąpienia zawału serca). W trakcie tych wizyt Pacjent ma możliwość uzyskania porady kardiologicznej, wykonania kontrolnych badań (ekg, echo, Holter ekg, test wysiłkowy). Ponadto, jeżeli stan kliniczny wymaga Pacjent kwalifikowany jest do implantacji stymulatora, ICD  lub CRTD. Dodatkowo, w czasie opieki w Poradni Kardiologicznej Pacjent uzyskuje informacje odnośnie diety, zasad zdrowego postępowania (promocja zdrowia). Opieka w ramach programu KOS-zawał kończy się tzw. bilansem - poradą obejmującą wykonanie badań laboratoryjnych ekg, oraz podsumowaniem stanu klinicznego pacjenta i przekazaniem zaleceń odnośnie dalszego leczenia.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}