W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centralne Repozytorium Informacji Publicznej

Z informacji dostępnych na portalu danepubliczne.gov.pl możesz korzystać w swoich badaniach, w działalności gospodarczej, możesz na nich oprzeć swoją działalność biznesową. Sprawdź, czy mamy zasoby, które cię interesują.

Za system odpowiada Minister Cyfryzacji

Przejdź do serwisu danepubliczne.gov.pl

Co to jest CRIP


Danepubliczne.gov.pl to państwowy portal otwartych danych, który umożliwia każdemu zainteresowanemu bezpłatny dostęp do informacji publicznej z różnych kategorii, np. oświata, budżet i finanse, środowisko, społeczeństwo.

Na portalu znajdziesz przede wszystkim dane publiczne, które mają potencjał dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego i dalszego wykorzystywania w produktach, usługach czy aplikacjach. Większość danych udostępnianych jest w otwartych formatach umożliwiających ich maszynowy odczyt, a niektóre – przez interfejs programistyczny API. 

Dane z portalu możesz ponownie wykorzystywać bez konieczności składania wniosku. Wniosek będziesz musiał złożyć tylko wtedy, gdy zechcesz wykorzystywać dane na warunkach innych niż określone dla konkretnego zasobu. Większość danych udostępniona jest jednak bez warunków lub z minimalnymi warunkami np. z obowiązkiem poinformowania o źródle i czasie wytworzenia i pozyskania informacji. 

Portal zawiera wiele przydatnych funkcji. Zbiory danych możesz przeszukiwać według kategorii, dostawcy danych, słów kluczowych, a także wpisując frazę w wyszukiwarce. Wyniki wyszukiwania można dodatkowo filtrować, aby dotrzeć do interesujących danych.

Zaawansowani użytkownicy (np. twórcy aplikacji, programiści) mogą skorzystać z interfejsu programistycznego (API).

Nie musisz się rejestrować, żeby korzystać z serwisu, ale jeśli założysz konto w serwisie, będziesz miał dostęp do dodatkowych funkcjonalności, np. wygodnego śledzenia aktualizacji danych.

Co załatwisz dzięki CRIP?


Dzięki CRIP: 
  •  możesz ponownie wykorzystywać dane publiczne bezpłatnie i bez konieczności składania wniosku,
  •  masz dostęp do danych publicznych w otwartych formatach, umożliwiających ich maszynowy odczyt,
  •  dowiesz się, jakie aplikacje powstały w oparciu o wykorzystane dane publiczne,
  •  możesz zaproponować nowe zestawy danych, których nie znalazłeś na danepubliczne.gov.pl.

Historia serwisu

Serwis działa od maja 2014 r. Od maja 2015 r. CRIP działa w obecnej wersji dostępnej na stronie danepubliczne.gov.pl.
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.10.2017 09:40 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska