W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Artur Dmochowski

Ambasador Artur Dmochowski

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Czarnogórze

Artur Dmochowski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Czarnogórze, jest dyplomatą, a także historykiem, autorem wielu książek, publicystą i działaczem społecznym.

Zdobył wszechstronne doświadczenie w dziedzinie polityki  międzynarodowej. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizując się w historii najnowszej Europy Środkowo-Wschodniej. Jego praca magisterska na temat koncepcji federacji środkowo-europejskiej w XX wieku została opublikowana i uzyskała znakomite recenzje. Odbył następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim studia doktoranckie w zakresie historii Europy Środkowej.

Uzyskał tytuł Master in International Policy Studies, studiując w USA w ramach stypendium Komisji Fulbrighta. Odbył też studia podyplomowe w zakresie polityki zagranicznej na Uniwersytecie Maryland pod Waszyngtonem.

W roku 1992 został przyjęty do służby dyplomatyczno-konsularnej. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych przeszedł kolejne szczeble zawodowe, osiągając stopień Doradcy Ministra.

Wiele lat pracował za granicą, m.in. jako przedstawiciel Polski w misjach pokojowych w Gruzji oraz na Bałkanach, gdzie pełnił funkcję rzecznika prasowego w Misji OBWE w Bośni i Hercegowinie, a następnie przez 6 lat jako Radca Minister kierował wydziałem Ambasady RP w Rzymie.

W latach 2015-2016 był Rzecznikiem Prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a następnie wicedyrektorem Akademii Dyplomatycznej MSZ.

Równolegle był aktywny także w innych dziedzinach, głównie w sferze mediów. Jeszcze w latach 80. był redaktorem naczelnym największego podziemnego pisma na południu kraju - tygodnika „Czas Solidarności”, natomiast w latach 90. pracował jako dziennikarz w Nowym Jorku oraz w Telewizji Polskiej. W roku 2006 stworzył nowy kanał Telewizji Polskiej, TVP Historia, którym kierował przez 3 lata, a w latach 2016-2017 kierował Polską Agencją Prasową.

Jest autorem szeregu książek o problematyce międzynarodowej, m.in. wybitnej, uznanej za podręcznik na wielu wyższych uczelniach, historii wojny wietnamskiej oraz pracy „Między Unią a Rosją”.

Był założycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego działał w podziemnym NZSie i Solidarności.

W roku 2018 odznaczony za zaangażowanie w życie publiczne Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej Krzyżem Wolności i Solidarności oraz medalami „Dziękujemy za wolność” i „Niezłomnym w słowie”. Otrzymał też Honorowe Wyróżnienie Nagrody Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Żonaty, ma dwoje dzieci. Żona, Monika, jest doktorem stosunków międzynarodowych i pracuje w Kancelarii Prezydenta RP.

{"register":{"columns":[]}}