W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stan wyjątkowy w Republice Czeskiej - zasady podróżowania

22.10.2020

Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej od 5. października w Czechach zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Od 22. października na terytorium całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby, wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób). Pozostałe obiekty (np. szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, miejsca rekreacji) pozostają zamknięte do odwołania.

Komunikat

 

UWAGA! Nie ma to bezpośredniego wpływu na zasady ruchu granicznego, ale wyjazdy turystyczne do Czech nie są obecnie możliwe, hotele nie kwaterują turystów. Wjazd z Polski do Czech w innych niż turystycznych celach odbywa się na dotychczasowych zasadach - bez dodatkowych obostrzeń, testowania czy kwarantanny. Odradza się jednak wszelkie podróże do czasu ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Podróżni z Polski mogą nadal wjechać na terytorium Republiki Czeskiej. Oznacza to również możliwość odbywania podróży tranzytowych przez terytorium tego kraju. System oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania do Czech - tzw. „Semafor” zakłada rozróżnienie na państwa niskiego (zielone) i wysokiego (czerwone) ryzyka zachorowania na koronawirusa: https://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART&#Cestovani (lista jest stale aktualizowana). Podróże z państw niskiego ryzyka zachorowania (w tym z Polski) nie generują żadnych obostrzeń (brak obowiązku przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie). Podróże turystyczne od 22.10 nie są jednak możliwe, zaś infrastruktura hotelowa nie świadczy usług zakwaterowania turystów.

Podróż tranzytowa przez Czechy z państw wysokiego ryzyka zachorowania - o ile nie przekroczy 12h - wymaga jedynie noszenia maseczki ochronnej przez cały czas tranzytu. Przyjazd do Czech na okres powyżej 12 h (o ile pobyt w kraju wysokiego ryzyka ostatnich 14 dniach trwał dłużej niż 12 h) wymaga podjęcia konkretnych działań: wypełnienia elektronicznego formularza zgłoszeniowego przyjazdu (http://www.prijezdovyformular.cz/), poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny w ciągu 7 dni od wjazdu. Republika Czeska honoruje testy PCR wykonane w innym państwie członkowskim UE nie starsze niż wykonane do 72h.

Zasady zachowania w przestrzeni publicznej i restrykcje sanitarne na terytorium Czech aktualizuje Ministerstwo Zdrowia RCZ: https://koronavirus.mzcr.cz/

Z uwagi na rosnący poziom zachorowań prosimy o zachowanie rozwagi przy planowaniu podróży, a także rozważenie odłożenia wyjazdu w czasie do momentu poprawienia się sytuacji epidemicznej w Czechach. Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Infolinia MSW RCZ: (+420) 974 820 680 (w. 3) Pn - Cz: 8:00 - 16:00, Pt: 8:00 - 12:00

Email: cestovani.covid19@mvcr.cz