W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Republika Czeska - zasady tranzytu i podróżowania

09.07.2021

UWAGA! W reakcji na odnotowywane w Czechach przypadki COVID war. delta, od 09.07 zaostrzone zostają zasady dot. wykazywania przez podróżujących tzw. bezinfekcyjności. Konieczne będzie zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 lub odbyciu choroby lub wykonanie testu - antygenowy ważny 48h lub PCR ważny 72h (obowiązuje osoby powyżej 5 roku życia). Tranzyt przez Czechy do 12h odbywa się bez ograniczeń.

Komunikat

Od 09.07 podróżujący z Polski do Czech będą mieć obowiązek okazania zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia lub min. 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej), odbyciu choroby (upłynęło nie więcej niż 180 dni) lub wykonania testu (antygenowy ważny 48h lub PCR ważny 72h – obowiązuje osoby powyżej 5 roku życia). Honorowane są tzw. paszporty COVIDowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski. Przed przekroczeniem granicy podróżujący mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego - https://plf.uzis.cz/. Tranzyt przez Czechy do 12h odbywa się bez ograniczeń.

Z obowiązku testowania i wypełnienia formularza lokalizacyjnego zwolnieni są m. in.:

pracownicy transgraniczni (pendlerzy), dzieci do ukończenia 5 roku życia włącznie, osoby podróżujące do Czech z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h w uzasadnionym celu, osoby podróżujące tranzytem do 12h, pracownicy transportu międzynarodowego, zawodowi artyści i sportowcy.

Niezależnie od powyższego, w celu skorzystania w Czechach z infrastruktury hotelowej i restauracyjnej podróżujący z Polski również muszą posiadać: zaświadczenie o zaszczepieniu, przechorowaniu koronawirusa bądź negatywny wynik testu.

 

Lista wszystkich wyjątków i zasady wjazdu do Czech opublikowane zostały na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej: Pravidla vstupu a návratu na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví - občané ČR, rezidenti v ČR a EU+

Informacje nt. powrotów do Polski z/przez Czechy aktualizuje Straż Graniczna: https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny

 

Informacja na temat zasad wjazdu do Czech z krajów pozostałych o średnim, wysokim i bardzo wysokim poziomie ryzyka zakażenia COVID-19 (oznaczonych kolorem pomarańczowym, czerwonym i ciemnoczerwonym) jest stale aktualizowana przez Ministerstwo Zdrowia RCZ i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RCZ:

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021.html

Aby ustalić zasady wjazdu do Czech z krajów oznaczonych kolorem pomarańczowym, czerwonym lub ciemnoczerwonym należy zidentyfikować na mapie jakim kolorem oznaczony jest kraj wyjazdu, a następnie poddać się obowiązującym procedurom aktualizowanym na powyższych podstronach.


Zasady tranzytu z krajów o średnim, wysokim i bardzo wysokim poziomie ryzyka zakażenia COVID-19 aktualizowane są na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RCZ:

https://www.mvcr.cz/mvcren/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART

 

Zasady zachowania w przestrzeni publicznej i restrykcje sanitarne na terytorium Czech aktualizuje Ministerstwo Zdrowia RCZ: https://koronavirus.mzcr.cz/

Z uwagi na poziom zachorowań prosimy o zachowanie rozwagi przy planowaniu podróży, a także rozważenie odłożenia wyjazdu w czasie do momentu poprawienia się sytuacji epidemicznej w Czechach. 

Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Infolinia MSW RCZ: (+420) 974 820 680 (w. 3) Pn - Cz: 8:00 - 16:00, Pt: 8:00 - 12:00

Email: cestovani.covid19@mvcr.cz