W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady tranzytu i podróżowania przez/do Republiki Czeskiej dla obywateli Polski

24.07.2020

Zgodnie z decyzją rządu Republiki Czeskiej (RCZ) od 30.06. mieszkańcy Polski mogą swobodnie podróżować do Republiki Czeskiej. Oznacza to możliwość podróży tranzytem do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z całego kraju. Nadal obowiązują jednak obostrzenia sanitarne w tym obowiązek zakrywania ust i nosa podczas wydarzeń odbywających się w przestrzeniach zamkniętych przy uczestnictwie w nich ponad 100 osób.

uwaga_koronawirus

Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka - dot. także Polski, został zniesiony przy wjeździe na terytorium RCZ obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie. System oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości i bezpieczeństwa podróżowania - tzw. „Semafor” zakłada rozróżnienie na państwa niskiego, średniego i wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa: https://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART&#Cestovani (lista jest stale aktualizowana). Podróże z państw wysokiego ryzyka zachorowania do Republiki Czeskiej wymagają przedłożenia aktualnego (nie starszy niż 4 dni) testu na koronawirusa, zaś podróż tranzytowa z państw wysokiego ryzyka zachorowania o ile nie przekroczy 12h, wymaga noszenia maseczki ochronnej przez cały czas podróży. Podróże z państw niskiego ryzyka zachorowania (w tym Polska) nie generują żadnych obostrzeń.

Przyjęte rozwiązania zależą ściśle od sytuacji epidemiologicznej i mogą ulec zmianie. W związku z rosnącą liczbą nowych przypadków zachorowań na COVID-19 stopniowo przywracane są ograniczenia dot. organizacji imprez masowych - wydarzeń kulturalnych i sportowych, ale również wesel czy pogrzebów. Obowiązujące zasady zachowania i restrykcje sanitarne zw. z korzystaniem z przestrzeni publicznej dla wszystkich osób przebywających te terytorium Czech aktualizuje Ministerstwo Zdrowia: https://koronavirus.mzcr.cz/

Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy (zwłaszcza w celach turystycznych) ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx