W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady tranzytu i podróżowania przez/do Republiki Czeskiej dla obywateli Polski

17.09.2020

Podróżni z Polski mogą nadal swobodnie podróżować do Republiki Czeskiej. Oznacza to możliwość wjazdu do Czech, a także odbywania podróży tranzytowych przez terytorium tego kraju.

uwaga_koronawirus

Zasady tranzytu i podróżowania przez/do Republiki Czeskiej dla obywateli Polski

 

Podróżni z Polski mogą nadal swobodnie podróżować do Republiki Czeskiej. Oznacza to możliwość wjazdu do Czech, a także odbywania podróży tranzytowych przez terytorium tego kraju. Z uwagi na rosnący poziom zachorowań prosimy o zachowanie rozwagi przy planowaniu  podróży, zachowanie szczególnej ostrożności, a także rozważenie odłożenia wyjazdu w czasie do momentu poprawienia się sytuacji epidemicznej w Czechach.

Uwaga: maseczki zakrywające usta i nos są obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych użyteczności publicznej, w tym w placówkach służby zdrowia i opieki społecznej, transporcie publicznym i urzędach.

System oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości i bezpieczeństwa podróżowania do Czech - tzw. „Semafor” zakłada rozróżnienie na państwa niskiego (zielone) i wysokiego (czerwone) ryzyka zachorowania na koronawirusa: 

https://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART&#Cestovani (lista jest stale aktualizowana).

Podróże z państw niskiego ryzyka zachorowania (w tym z Polski) nie generują żadnych obostrzeń (brak obowiązku przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19, czy poddania się kwarantannie).

Podróż tranzytowa przez Czechy z państw wysokiego ryzyka zachorowania - o ile nie przekroczy 12h - wymaga jedynie noszenia maseczki ochronnej przez cały czas tranzytu.

Przyjazd do Czech na okres pow. 12 h (o ile pobyt w kraju wysokiego ryzyka ostatnich 14 dniach trwał dłużej niż 12 h) wymaga podjęcia konkretnych działań: wypełnienia elektronicznego formularza zgłoszeniowego przyjazdu (http://www.prijezdovyformular.cz/), poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny w ciągu 7 dni od wjazdu. Republika Czeska honoruje testy PCR wykonane w innym państwie członkowskim UE nie starsze niż wykonane do 72h.

Zasady zachowania w przestrzeni publicznej i restrykcje sanitarne na terytorium Czech aktualizuje Ministerstwo Zdrowia RCZ: https://koronavirus.mzcr.cz/

UWAGA: Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy (zwłaszcza w celach turystycznych) ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Infolinia MSW RCZ: (+420) 974 820 680 (w. 3) Pn - Cz: 8:00 - 16:00, Pt: 8:00 - 12:00

Email: cestovani.covid19@mvcr.cz