W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualna wystawa z okazji 30-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej

12.02.2021

15 lutego 1991 roku powstała Grupa Wyszehradzka – nowy format współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Tego dnia w węgierskim Wyszehradzie odbył się pierwszy szczyt wysokiego szczebla przyszłej Grupy V4.

30-lecie V4

Wyszehrad, to miasto symboliczne, w którym dwukrotnie, w latach 1335 i 1338 spotykali się trzej władcy i obradowali nad międzypaństwowymi relacjami. Dziś, tuż przed 30. rocznicą powstania Grupy Wyszehradzkiej, zachęcamy Państwa do zapoznania się z wirtualną wystawą prezentującą historię współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz ostatnie działania V4. Zapraszamy do włączenia się w obchody powstania V4!

Grupa Wyszehradzka powstała jako forum współpracy pierwotnie trzech, a później czterech krajów. Celem V4 była integracja europejska oraz ściślejsza współpraca polityczna i sektorowa państw regionu. Obecnie V4 służy wzmocnieniu głosu państw Europy Środkowej na forum UE. Za koordynację współpracy V4 odpowiadają ministerstwa spraw zagranicznych. Utworzony w 2000 r. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki udziela wsparcia organizacjom pozarządowym oraz inicjatywom obywatelskim rozwijającym współpracę krajów i społeczeństw obywatelskich V4.

Pracami Grupy Wyszehradzkiej kieruje rotacyjna prezydencja. Do 30 czerwca 2021 roku przewodnictwo w V4 sprawuje Polska, a od 1 lipca 2021 stery w V4 przejmą Węgry.

Wystawę można obejrzeć tutaj: 

Materiały

30 lat współpracy wyszehradzkiej
Wystawa​_-​_30​_lat​_współpracy​_wyszehradzkiej.pdf 5.46MB