W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiana zasad wyjazdu do Danii dla obywateli polskich

26.06.2020

Od dnia 27 czerwca 2020 r. (sobota), zgodnie z nowymi wytycznymi duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polska została zakwalifikowana do grupy krajów otwartych warunkowo dla ruchu turystycznego.

grafika koronawirus

Od dnia 27 czerwca 2020 r., zgodnie z nowymi wytycznymi duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polska została zakwalifikowana do grupy krajów otwartych warunkowo dla ruchu turystycznego. Oznacza to, że w przypadku podróży do Polski zalecane jest "zachowanie ostrożności", a po powrocie do Danii nie obowiązuje kwarantanna. Natomiast dla obywateli polskich oznacza to możliwość wjazdu turystycznego do Danii pod pewnymi zastrzeżeniami.

Zakwalifikowanie Polski do grupy krajów warunkowo otwartych nastąpiło na podstawie kryteriów związanych z liczbą zakażeń koronawirusem. Kraj uznawany jest za warunkowo otwarty (tzw. kategoria żółta na mapie publikowanej przez MSZ Danii) w momencie, gdy liczba nowych przypadków Covid-19 wynosi 20 na 100.000 mieszkańców na tydzień. Jeśli liczba to wzrośnie do 30, kraj ponownie zostanie uznany za zamknięty, co w praktyce oznaczać będzie zamknięcie dla ruchu turystycznego. Status kraju aktualizowany będzie na podstawie danych Krajowego Instytutu Serologicznego (Statens Serum Institut, odpowiednik polskiego Głównego Inspektora Sanitarnego) przez okres całych wakacji co tydzień w czwartek.

UWAGA!!! Uczulamy w związku z powyższym wszystkie osoby planujące wyjazd turystyczny do Danii na branie pod uwagę możliwości zmiany kwalifikacji statusu Polski na kraj zamknięty i związane z tym ryzyko braku możliwości wjazdu.

Aktualną kwalifikację kraju jako otwartego lub zamkniętego można sprawdzić tutaj.

Zwracamy również uwagę, że wjazd turystyczny do Danii może się odbywać pod warunkiem, że pobyt turystyczny będzie trwać minimalnie 6 nocy. Na granicy należy to udokumentować potwierdzeniem rezerwacji w hotelu, na kempingu lub w wynajętym domku letniskowym/prywatnym domu. Na dokumencie musi znajdować się informacja o miejscu pobytu oraz dane osób, których rezerwacja dotyczy. Jeśli podróż do Danii odbywa się na jachcie lub łódce, minimalną liczbę 6 noclegów należy udokumentować potwierdzeniem wynajęcia miejsca postojowego w marinie, przy czym nie musi to być to samo miejsce na wszystkie 6 noclegów. W przypadku podróży z własnym namiotem należy udokumentować wynajęcie miejsca na polu namiotowym na minimalnie 6 nocy.

Obywatele polscy mogą nadal wjeżdżać do Danii z "uzasadnionych powodów" takich jak praca, stałe zamieszkanie lub podróż do członka rodziny. Szczegłółowe informacje na ten temat znajdują się tutaj.

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc na inumer infolinii  +45 7020 0233 lub infolinii dedykowanej przekraczaniu granic +45 7020 6044 (obsługa również w języku angielskim).