W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Diagnoza sytuacji demograficznej

Materiały źródłowe

Projekt Strategii Demograficznej 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Jej strategicznym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Projekt strategii został opracowany na podstawie dokładnej analizy czynników, które wpływają na dzietność w Polsce w oparciu o dane i wiedzę z ponad 650 źródeł z Polski i zagranicy w tym artykułów naukowych, raportów i badań opinii.

W rezultacie zidentyfikowanych zostało 10 obszarów najsilniej wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci. Autorzy proponują 12 kierunków interwencji w ramach 3 celów szczegółowych. 

Poniżej prezentujemy wybrane, najciekawsze badania oraz pełną bibliografię na bazie której powstał projekt Strategii Demograficznej 2040.

Raport końcowy z "Badania warunków do poprawy kondycji demograficznej Polski"

Raport końcowy z Badania warunków do poprawy kondycji demograficznej Polski przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na potrzeby opracowania Strategii Demograficznej 2040

LINK do pobrania: https://www.gov.pl/attachment/b0c2fb5e-6a0c-4928-92e2-f74ee621ed1b

Informacja prasowa: https://www.gov.pl/web/demografia/jak-poprawic-kondycje-demograficzna-polski-wyniki-badan-przeprowadzonych-na-zlecenie-mrips

Wykonawca: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

Uwagi o urodzeniach i niskiej dzietności w Polsce oraz polityce rodzinnej wspierającej prokreację

Badanie przedstawia kwestie zmian liczby urodzeń i niskiej dzietności w Polsce. Dokument zawiera omówienie sytuacji w kraju rozpatrywanej zarówno od strony demograficznej, jak i od strony reformowania polityki rodzinnej w kontekście wspierania prokreacji. W artykule dokonana została również krótka charakterystyka zmian polityki rodzinnej po 1989 r., ze zwróceniem szczególnej uwagi na zmiany, jakie nastąpiły w ostatniej dekadzie, a szczególnie od 2013 r.

LINK:  https://econjournals.sgh.waw.pl/SD/article/view/2341

Studia Demograficzne
Autorka: Irena E. Kotowska
Instytut Statystyki i Demografii, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie                                                                  

Determinanty spadku płodności w Polsce – próba syntezy

Celem analiz prezentowanych w niniejszym badaniu jest wyjaśnienie wpływu transformacji ustrojowej na przemiany w polskich rodzinach, w szczególności na spadek płodności stanowiący bezpośrednią determinantę starzenia się ludności. W artykule zwrócono uwagę przede wszystkim na różnice w uwarunkowaniach powstawania rodzin i ich rozwoju w okresie PRL i transformacji ustrojowej.

LINK: https://econjournals.sgh.waw.pl/SD/article/view/1383

Studia Demograficzne
Autorzy: Agnieszka Fihel, Marta Kiełkowska, Agnieszka Radziwinowiczówna, Anna Rosińska
Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski                                                                                          

Policy responses to low fertility: How effective are they?                   

Niniejszy raport ma na celu przegląd dowodów na temat wpływu polityki rodzinnej na płodność, prezentując obecną sytuację w krajach z niskim współczynnikiem dzietności. W badaniu omówiono również złożoność powiązań między polityką a płodnością.

LINK: https://www.unfpa.org/sites/default/files/pub-pdf/Policy_responses_low_fertility_UNFPA_WP_Final_corrections_7Feb2020_CLEAN.pdf

Working Paper Series United Nations Population Fund,                    
Autorzy:
Tomáš Sobotka, Vienna Institute of Demography (Austrian Academy of Sciences) / Wittgenstein Centre for Population and Global Human Capital, Vienna, Austria

Anna Matysiak, Vienna Institute of Demography (Austrian Academy of Sciences) / Wittgenstein Centre for Population and Global Human Capital, Vienna, Austria; Faculty of Economic Sciences, University of Warsaw, Poland
Zuzanna Brzozowska, Vienna University of Economics and Business (WU) / Wittgenstein Centre for Population and Global Human Capital, Vienna, Austria; Faculty of Social Studies, Masaryk University, Brno, Czechia

 

Low fertility: A review of the determinants                                                                                      

Celem raportu był przegląd teoretycznych i empirycznych determinant niskiej płodności oraz głównych trendów i wzorców niskiej płodności.

LINK: https://www.unfpa.org/sites/default/files/pub-pdf/FINAL_Determinants_of_low_fertility.pdf

Working Paper Series, United Nations Population Fund,    
Autorka: Elizabeth Wilkins
UNFPA Population and Development Branch

Future Fertility in Low. Fertility Countries

W artykule omówiono wyniki globalnego badania ekspertów na temat przyszłości niskiej płodności w krajach najbardziej dotkniętych tym problemem. Badanie było koordynowane przez Centrum Demografii i Globalnego Kapitału Ludzkiego im. Wittgensteina. Prezentuje globalne prognozy populacji według wieku, płci i poziomu wykształcenia

LINK:  https://www.oeaw.ac.at/fileadmin/subsites/Institute/VID/PDF/Publications/Working_Papers/WP2013_05.pdf

Vienna Institute of Demography Working Papers

Autorzy:

Stuart Basten, University of Oxford, Department of Social Policy and Intervention.

Tomáš Sobotka (corresponding author), Wittgenstein Centre for Demography and Global

Human Capital (IIASA, VID/ÖAW, WU), Vienna Institute of Demography/Austrian Academy of Sciences.

Kryštof Zeman, Wittgenstein Centre for Demography and Global Human Capital (IIASA,VID/ÖAW, WU), Vienna Institute of Demography/Austrian Academy of Sciences.
 

Przemiany cywilizacyjne, ludnościowe i starzenie się społeczeństw.

Niniejsze opracowanie przedstawia wyzwania dla państwa i gospodarki, jakie powoduje dynamicznie postępujące starzenie się populacji w Polsce. Celami projektu było m.in. zbadanie zmian w obrębie transferów rodzinnych i instytucji społecznych pełniących funkcje opiekuńcze w Polsce w konsekwencji starzenia się społeczeństwa, bardzo niskiej dzietności, masowej emigracji i transformacji polskiego społeczeństwa związanej zarówno z przemianami ustrojowymi, jak i szerszymi zmianami społeczno-kulturowymi.

LINK: http://migageing.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/36/2014/12/SiM_01.pdf

                                                             
Studia i Materiały
Autorzy: Agnieszka Fihel, Marek Okólski
Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski

Analiza kontekstualna i przyczynowa zmian rodziny i dzietności

Dokument prezentuje dane dotyczące uwarunkowań rozrodczości w powojennej Polsce. Ogólnym celem badania było rozpoznanie najważniejszych uwarunkowań społecznych, ekonomicznych i instytucjonalnych dla przemian w zakresie tworzenia się związków oraz formowania i funkcjonowania rodzin w Polsce.

LINK: http://migageing.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/36/2014/12/SiM_02.pdf

Studia i Materiały
 
                                                                      Autorzy: Maciej Duszczyk, Agnieszka Fihel, Marta Kiełkowska, Anna Kordasiewicz, Agnieszka Radziwinowiczówna
Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski

Poland: Fertility decline as a response to profound societal and labour market changes?

Artykuł przedstawia główne trendy w zachowaniach rodzinnych w Polsce od początku transformacji ustrojowej, m.in. spadek płodności i zmian wzorców płodności, malejącej skłonności do zawarcia małżeństw oraz rosnącej częstotliwości rozwodów i separacji.

LINK: https://www.demographic-research.org/volumes/vol19/22/19-22.pdf

Demographic Research
Autorzy: Irena Kotowska, Janina Jóźwiak, Anna Matysiak, Anna Baranowska
Instytut Statystyki i Demografii, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Rodzina PLUS. Sytuacja polskich rodzin i oceny polityki prorodzinnej

W badaniu poruszona została problematyka rodziny i polityki prorodzinnej służącej wspieraniu dzietności, a także szerszego spektrum zagadnień stanowiących kontekst podejmowania decyzji prokreacyjnych.

LINK: https://www.cbos.pl/PL/publikacje/diagnozy/037.pdf  (całość płatna)

Opinie i Diagnozy
Opracowanie pod redakcją: Mirosławy Grabowskiej, Małgorzaty Omyły-Rudzkiej, Beaty Roguskiej
Centrum Badania Opinii Społecznej

​​​​​​

More Work, Fewer Babies: What Does Workism Have to Do with Falling Fertility?

Badanie pokazuje, jak znaczenie rodziny i pracy oddziałuje na wyniki w zakresie płodności na poziomie krajowym i indywidualnym w wielu społeczeństwach. Wprowadza pojęcia rodzinocentryczności i pracocentryczności. Niniejszy raport opiera się na istniejących teoriach mających na celu wyjaśnienie niskiej płodności.

LINK: https://ifstudies.org/ifs-admin/resources/reports/ifs-workismreport-final-031721.pdf


Autorzy: Laurie DeRose, Lyman Stone
The Institute for Family Studies; The Social Trends Institute (STI)

 

 

Strategia Demograficzna 2040

Bibliografia

 

Aassve, A., Billari, F. C., & Pessin, L. (2016). Trust and Fertility Dynamics. Social Forces, 95(2), 663–692.

Aassve, A., & Lappegård, T. (2009). Childcare cash benefits and fertility timing in Norway. European Journal of Population, 25(1), 67–88. https://doi.org/10.1007/s10680-008-9158-6

ACOG. (2018). ACOG Committee Opinion No. 760: Dysmenorrhea and Endometriosis in the Adolescent. Obstetrics and Gynecology, 132(6), e249–e258. https://doi.org/10.1097/AOG.0000000000002978

Adler, S. A., & Wong-Kee-You, A. M. B. (2015). Differential attentional responding in caesarean versus vaginally delivered infants. Attention, Perception, and Psychophysics, 77(8), 2529–2539. https://doi.org/10.3758/s13414-015-0969-3

Adserà, A. (2004). Changing fertility rates in developed countries. The impact of labor market institution. Journal of Population Economics, 17, 17–43.

Adserà, A. (2006). Marital fertility and religion in Spain, 1985 and 1999. Population Studies, 60(2), 205–221. https://doi.org/10.1080/00324720600684817

Adserà, A. (2011). The interplay of employment uncertainty and education in explaining second births in Europe. Demographic Research, 25(16), 513–544.

AGDH. (2019). Clinical Practice Guidelines: Pregnancy Care. https://www.health.gov.au/resources/pregnancy-care-guidelines

Ajzen, I. (1985). From intentions to actions: A theory of planned behavior. In J. Kuhl & J. Beckmann (Eds.), Action-control: From cognition to behavior (pp. 11–39). Springer.

Ajzen, I., & Klobas, J. E. (2013). Fertility intentions: An approach based on the theory of planned behavior. Demographic Research, 29(8), 203–232.

Al-Inany, H. G., Youssef, M. A., Ayeleke, R. O., Brown, J., Lam, W. S., & Broekmans, F. J. (2016). Gonadotrophin-releasing hormone antagonists for assisted reproductive technology. In Cochrane Database of Systematic Reviews (Vol. 2016, Issue 4). John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/14651858.CD001750.pub4

Alesina, A., & Giuliano, P. (2007). Divorce, fertility and the value of marriage 1. http://post.economics.harvard.edu/hier/2007papers/2007list.htmlhttp://ssrn.com/abstract=982406

Amato, P. R. (2005). The impact of family formation change on the cognitive, social, and emotional well-being of the next generation. Future of Children, 15(2), 75–96. https://doi.org/10.1353/foc.2005.0012

Amirkhani, J., Yadollah-Damavandi, S., Mirlohi, S. M.-J., Nasiri, S. M., Parsa, Y., & Gharehbeglou, M. (2014). Correlation between Abortion and Infertility among Nonsmoking Women with a History of Passive Smoking in Childhood and Adolescence. International Journal of Reproductive Medicine, 2014, 1–4. https://doi.org/10.1155/2014/678530

Anderson A-M, Wohlfahrt J, Christens P, Olsen J, Melbye M. Maternal age and fetal loss: population based register linkage study. BMJ 2000;320:1708-12

Andersson, G., Hoem, J. M., & Duvander, A. Z. (2006). Social differentials in speed-premium effects in childbearing in Sweden. Demographic Research, 14, 51–70. https://doi.org/10.4054/DemRes.2006.14.4

Aparicio Diaz, B., Fent, T., Prskawetz, A., & Bernardi, L. (2011). Transition to Parenthood: The Role of Social Interaction and Endogenous Networks. Demography, 48(2), 559–579. https://doi.org/10.1007/s13524-011-0023-6

Arabi-Mianrood, H., Hamzehgardeshi, Z., Khoori, E., Moosazadeh, M., & Shahhosseini, Z. (2019). Influencing factors on high-risk sexual behaviors in young people: An ecological perspective. International Journal of Adolescent Medicine and Health, 31(2). https://doi.org/10.1515/ijamh-2016-0162

Aronson, S. R., & Huston, A. C. (2004). The Mother-Infant Relationship in Single, Cohabiting, and Married Families: A Case for Marriage? Journal of Family Psychology, 18(1), 5–18. https://doi.org/10.1037/0893-3200.18.1.5

Arpino, B., Pronzato, C. D., & Tavares, L. P. (2014). The Effect of Grandparental Support on Mothers’ Labour Market Participation: An Instrumental Variable Approach. European Journal of Population, 30(4), 369–390.

ASPE. (2002). State Policies to Promote Marriage. https://aspe.hhs.gov/report/state-policies-promote-marriage

Asphjell, L., Hensvik, P. J., & Nilsson, M. K. (2013). Businesses, Buddies, and Babies: Fertility and Social Interactions at Work.

Aurini, J., & Davies, S. (2005). Choice without markets: Homeschooling in the context of private education. In British Journal of Sociology of Education (Vol. 26, Issue 4, pp. 461–474).  Routledge . https://doi.org/10.1080/01425690500199834

Bałanda, A., Bień, A., & Iwanowicz-Palus, G. (2009). Reakcja matki i rodziny na wiadomość o śmierci dziecka. In M. Makara Studzińska & G. Iwanowicz-Palus (Eds.), Psychologia w położnictwie i ginekologii (pp. 254–261). Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Balbo, N., Billari, F., & Mills, M. (2013). Fertility in Advanced Societies: A Review of Research. European Journal of Population, 29(1), 1–38.

Balbo, N., & Mills, M. (2011). The effects of social capital and social pressure on the intention to have a second or third child in France, Germany, and Bulgaria, 2004-05. Population Studies, 65(3), 335–351. https://doi.org/10.1080/00324728.2011.579148

Balcerzak-Paradowska, B. (2015). Zatrudnienie przyjazne rodzinie. Doświadczenia międzynarodowe i realia polskie. Warszawa: IPiSS.

Bank Światowy. (2015). Stan obecny i przyszłość opieki długoterminowej w starzejącej się Polsce. Uwagi na temat potrzeby opracowania polityki dotyczącej opieki długoterminowej,.

Bank Światowy. (2020). Fertility rate, total (births per woman) - Hong Kong SAR, China | Data. https://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.TFRT.IN?locations=HK

Baranowska-Rataj, A., & Abramowska-Kmon, A. (2019). Number of children and social contacts among older people: the moderating role of filial norms and social policies. European Journal of Ageing, 16(1), 95–107.

Baranowska-Rataj, A., & Matysiak, A. (2014). Does the European country-specific context alter the fatherhood premium? Does the European country-specific context alter the fatherhood premium (No. 44).

Barati, E., Nikzad, H., & Karimian, M. (2020). Oxidative stress and male infertility: current knowledge of pathophysiology and role of antioxidant therapy in disease management. In Cellular and Molecular Life Sciences (Vol. 77, Issue 1, pp. 93–113). Springer. https://doi.org/10.1007/s00018-019-03253-8

Barnard, C. (2001). Adult children of parental infidelity and their perspectives of love, intimate relations, and marriage.

Barreca, P., & Cittadini, E. (1974). Intrauterine contraception with the copper 7 device. Acta Europaea Fertilitatis, 5(1), 1–24. https://doi.org/10.1016/s0010-7824(72)80004-0

Bártová, A. (2016). Genderising’aspects of birth-related leave policies and fertility behaviour in Europe: understanding policy from an individual’s perspective. University of Edinburgh.

Basshuysen van, P., & Brandstedt, E. (2018). Comment on ‘The climate mitigation gap: education and government recommendations miss the most effective individual actions. Environmental Research Letters, 14(4). https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/aab213/meta

Basten, S. G., & Gu, B. (2013). Childbearing preferences, reform of family planning restrictions and the Low Fertility Trap in China (No. 61; Working Paper).

Basten, S. G., Sobotka, T., & Zeman, K. (2013) Future Fertility in Low Fertility Countries, VID Working Papers 5/2013

Bavel, J. Van. (2012). The reversal of gender inequality in education, union formation and fertility in Europe. Vienna Yearbook of Population Research, 10, 127–154. https://doi.org/10.2307/41941000

Beaujouan, E., & Berghammer, C. (2019). The gap between lifetime fertility intentions and completed fertility in Europe and the United States: A cohort approach. Population Research and Policy Review, 38(4), 507–535.

Becker, G. S. (1960). An Economic Analysis of Fertility. In Demographic and Economic Change in Developed Countries (pp. 209–240). National Bureau of Economic Research, Princeton University Press.

Becker, G. S. (1965). A Theory of the Allocation of Time. The Economic Journal, 75(299), 493–517. https://doi.org/10.2307/2228949

Becker, G. S. (1981). A Treatise on the Family. Harvard University Press.

Becker, G. S., & Tomes, N. (1986). Human Capital and the Rise and Fall of Families. Journal of Labor Economics, 4(3), S1–S39. https://doi.org/10.2307/2534952

Berelson, B. (1971). Population policy: Personal notes. Population Studies, 25(2), 173–182. https://doi.org/10.1080/00324728.1971.10405796

Berelson, B. (1974). Introduction. In B. Berelson (Ed.), Population Policy in Developed Countries (p. 793). McGraw-Hill.

Berger, L., Panico, L., & Solaz, A. (2021). The Impact of Center-Based Childcare Attendance on Early Child Development: Evidence From the French Elfe Cohort Demography, 58(2):419-450. doi: 10.1215/00703370-8977274

Berghammer, C. (2012). Church attendance and childbearing: Evidence from a Dutch panel study, 1987-2005. Population Studies, 66(2), 197–212. https://doi.org/10.1080/00324728.2012.655304

Bernardi, L. (2003). Channels of social influence on reproduction. Population Research and Policy Review, 22, 527–555.

Bernardi, L., Keim, S., & von der Lippe, H. (2007). Social Influences on Fertility: A comparative mixed methods study in eastern and western Germany. Journal of Mixed Methods Research, 1(1), 23–47. https://doi.org/10.1177/2345678906292238

Bernardi, L., & White, R. (2009). Close kin influences on fertility behaviour. In P. Heady & M. Kohli (Eds.), Family, kinship and state in contemporary Europe. Perspectives on theory and policy. Campus Verlag.

Berrington, A. M., Cobos Hernandez, M. I., Ingham, R., & Stevenson, J. (2005). Antecedents and outcomes of young fatherhood: Longitudinal evidence from the 1970 British Birth Cohort Study (A05/09; S3RI Applications and Policy Working Papers).

Bertrand, M., Cortés, P., Olivetti, C., & Pan, J. (2016). Social Norms, Labor Market Opportunities, and the Marriage Gap for Skilled Women. https://doi.org/10.3386/w22015

Bhrolcháin, M. N., & Beaujouan, É. (2019). Do People Have Reproductive Goals? Constructive Preferences and the Discovery of Desired Family Size (pp. 27–56). Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-319-93227-9_3

Bianchi, S. M. (2000). Maternal Employment and Time with Children: Dramatic Change or Surprising Continuity? Demography, 37(4), 401–414. https://doi.org/10.1353/dem.2000.0001

Bielawska, K., Petru, R., Pieńkowska-Kamieniecka, S., Szczepański, M., & Żukowski, M. (2012). Dodatkowy system emerytalny w Polsce–diagnoza i rekomendacje zmian (J. Rutecka (Ed.)). owarzystwo Ekonomistów Polskich.

Billari, F. C. (2008). Lowest-low fertility in Europe: Exploring the causes and finding some surprises. Japanese Journal of Population, 6(1), 2--18. http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/summary?doi=10.1.1.551.2865

Billari, F. C. (2009). The happiness commonality: Fertility decision in low-fertility settings. In UNECE (Ed.), How generations and gender shape demographic change (pp. 7–38). United Nations.

Billari, F. C., & Galasso, V. (2010). What explains fertility? Evidence from Italian pension reforms (No. 369; Working Paper Series).

Billari, F. C., Giuntella, O., & Stella, L. (2019). Does broadband Internet affect fertility? Population Studies, 73(3), 297–316. https://doi.org/10.1080/00324728.2019.1584327

Billari, F. C., Philipov, D., & Testa, M. R. (2009). Attitudes, norms and perceived behavioural control: Explaining fertility intentions in Bulgaria. European Journal of Population, 25(4), 439–465. https://doi.org/10.1007/s10680-009-9187-9

Binkiewicz, P., Michaluk, K., & Demiańczyk, A. (2010). Calculation of the Pearl Index of Lady-Comp, Baby-Comp and Pearly cycle computers used as a contraceptive method. Ginekol Pol., 81, 834–839.

Błachnio, A., Przepiórka, A., & Rowiński, T. (2014). Dysfunkcjonalne korzystanie z internetu – przegląd badań. Psychologia Społeczna, 4(31), 378–395.

Blake, J. (1974). Can we believe recent data on birth expectations in the United States? Demography, 11(1), 25–44. https://doi.org/10.2307/2060697

Blakeslee, S., & Wallerstein, J. S. (2006). Druga szansa. Mężczyźni, kobiety i dzieci dziesięć lat po rozwodzie. Wydawnictwo Charaktery.

Blossfeld, H.-P. (2009). Educational Assortative Marriage in Comparative Perspective. Annual Review of Sociology, 35(1), 513–530. https://doi.org/10.1146/annurev-soc-070308-115913

Blossfeld, H.-P., Klijzing, E., Mills, M., & Kurz, K. (2005). Globalization, uncertainty and youth in society. Routledge.

Błaszczak-Przybycińska, I. (2015) Wycena wartości pracy własnej gospodarstw domowych na podstawie badania budżetu czasu. [in]: Budżet czasu ludności, cz. I, Warszawa: GUS. s. 154

Boldrin, M., De Nardi, M., & Jones, L. E. (2005). Fertility and Social Security (No. 11146; NBER Working Paper Series).

Bongaarts, J. (1975). A method for the estimation of fecundability. Demography, 12(4), 645–660. https://doi.org/10.2307/2060719

Boserup, E. (1965). The conditions of agricultural growth: The economics of agrarian change under population pressure. GEORGE ALLEN & UNWIN LTD.

Bowlby J., (2007). Przywiązanie. Warszawa: PWN

Braithwaite, S. R., Coulson, G., Keddington, K., & Fincham, F. D. (2015). The influence of pornography on sexual scripts and hooking up among emerging adults in college. Archives of Sexual Behavior, 44(1), 111–123.

Bras, H. Le. (2010). Natalizm a patriotyzm. In C. Michel, M. Sassier, B. Bouquet, R. Allard, & B. Ribes (Eds.), Uwarunkowania polityki rodzinnej we Francji w ujęciu historycznym, prawnym i politycznym.  Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie.

Breton, D., & Prioux, F. (2009). The one-child family: France in the European context. Demographic Research, 20(27), 657–692. https://doi.org/10.4054/DemRes.2009.20.27

Bridges, A. J., Bergner, R. M., & Hesson-McInnis, M. (2003). Romantic partners’ use of pornography: Its significance for women. Journal of Sex and Marital Therapy, 29(1), 1–14. https://doi.org/10.1080/713847097

Brini, E. (2020). Childlessness and low fertility in context: evidence from a multilevel analysis on 20 European countries. Genus 76(6) . https://doi.org/10.1186/s41118-020-00074-7

Brinton, M. C., Bueno, X., Oláh, L., & Hellum, M. (2018). Postindustrial Fertility Ideals, Intensions, and Gender Inequality: A Comparative Qualitative Analysis. Population and Development Review, 44(2), 281–309.

Brosens, I., Muter, J., Gargett, C. E., Puttemans, P., Benagiano, G., & Brosens, J. J. (2017). The impact of uterine immaturity on obstetrical syndromes during adolescence. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 217(5), 546–555. https://doi.org/10.1016/j.ajog.2017.05.059

Brown, J. D. (1991). Television Viewing and Adolescents’ Sexual Behavior. Journal of Homosexuality, 21(1–2), 77–92. https://doi.org/10.1300/J082v21n01_07

Brown, J. D., L’Engle, K. L., Pardun, C. J., Guo, G., Kenneavy, K., & Jackson, C. (2006). Sexy media matter: Exposure to sexual content in music, movies, television, and magazines predicts black and white adolescents’ sexual behavior. Pediatrics, 117(4), 1018–1027. https://doi.org/10.1542/peds.2005-1406

Brown, S. L. (2010). Marriage and child well‐being: Research and policy perspectives. Journal of Marriage and Family, 72(5), 1059–1077.

Brzozowska, Z., & Mynarska, M. (2018). Short-term fertility intentions and their realisation in Poland. Studia Demograficzne, 2(174), 25–36.

Bühler, C., & Fratczak, E. (2007). Learning from others and receiving support; The impact of personal networks on fertility intentions in Poland. European Societies, 9(3), 359–382. https://doi.org/10.1080/14616690701314101

Bühler, C., & Philipov, D. (2005). Social capital related to fertility: Theoretical foundations and empirical evidence from Bulgaria. Vienna Yearbook of Population Research, 53–81.

Bumpass, L. L. (1990). What’s happening to the family? Interactions between demographic and institutional change - Population association of America, 1990 presidential address. Demography, 27(4), 483–498. https://doi.org/10.2307/2061566

Buss, D. M. (2014). Ewolucja pożądania : jak ludzie dobierają się w pary. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Butcher, M. (2003). Transnational Television, Cultural Identity and Change: When STAR Came to India. Sage.

Caldwell, J. C. (1976). Toward A Restatement of Demographic Transition Theory. Population and Development Review, 2(3/4), 321–366.

Caldwell, J. C. (1982). Theory of fertility decline: Population and social structure. Academic Press.

Cammack, M., & Heaton, T. B. (2001). Regional variation in acceptance of Indonesia’s family planning program. Population Research and Policy Review, 20(6), 565–585. https://doi.org/10.1023/A:1015659123964

Carpinello, O. J., Decherney, A. H., & Hill, M. J. (2018). Developmental Origins of Health and Disease: The History of the Barker Hypothesis and Assisted Reproductive Technology. Seminars in Reproductive Medicine, 36(3–4), 177–182. https://doi.org/10.1055/s-0038-1675779

CASA. (2005). The Importance of Family Dinners II (p. 21). The National Center on Addiction and Substance Abuse at Columbia University. https://www.drugsandalcohol.ie/6280/1/casa_-Importance_of__Family_Dinners_II.pdf

Castetter C (2020). The Developmental Effects on the Daughter of an Absent Father Throughout her Lifespan; All Answers Ltd. (2018). Effect of Father Absence on Child Development;

Castillo-Ruiz, A., Mosley, M., Jacobs, A. J., Hoffiz, Y. C., & Forger, N. G. (2018). Birth delivery mode alters perinatal cell death in the mouse brain. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 115(46), 11826–11831. https://doi.org/10.1073/pnas.1811962115

CBOS. (2013). Postawy prokreacyjne kobiet.

CBOS. (2017). Rodzina PLUS. Sytuacja polskich rodzin i oceny polityki prorodzinnej.

CBOS. (2019a). Młodzież 2018.

CBOS. (2019b). Preferowane i realizowane modele życia rodzinnego. http://www.cbos.pl

CBOS. (2019c). Rodzina – jej znaczenie i rozumienie.

CBOS. (2020). Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2019/2020

CDC. (2014). Key Statistics from National Survey of Family Growth (2011-2013).

Chalmers, B., Mangiaterra, V., & Porter, R. (2001). WHO Principles of Perinatal Care: The Essential Antenatal, Perinatal, and Postpartum Care Course. Birth, 28(3), 202–207. https://doi.org/10.1046/j.1523-536x.2001.00202.x

Chandra, A., Martino, S. C., Collins, R. L., Elliott, M. N., Berry, S. H., Kanouse, D. E., & Miu, A. (2008). Does watching sex on television predict teen pregnancy? Findings from a national longitudinal survey of youth. Pediatrics, 122(5), 1047–1054. https://doi.org/10.1542/peds.2007-3066

Chen, M., Gietel-Basten, S., & Yip, P. S. F. (2019). Targeting and Mistargeting of Family Policies in High-Income Pacific Asian Societies: A Review of Financial Incentives. Population Research and Policy Review, 39(3), 389–413. https://doi.org/10.1007/s11113-019-09539-w

Chen, X. K., Wen, S. W., Fleming, N., Demissie, K., Rhoads, G. G., & Walker, M. (2007). Teenage pregnancy and adverse birth outcomes: A large population based retrospective cohort study. International Journal of Epidemiology, 36(2), 368–373. https://doi.org/10.1093/ije/dyl284

Cherlin, A. J. (2004). The deinstitutionalization of American marriage. Journal of Marriage and Family, 66(4), 848–861.

Chłoń-Domińczak, A., Abramowska-Kmon, A., Kotowska, I. E., Łątkowski, W., & Qi, H. (2016). Ageing Europe: An application of National Transfer Accounts (NTA) for explaining and projecting trends in public finances. http://www.agenta-project.eu/Jacomo/upload/publications/d-4.1-submitted.pdf

Chłoń-Domińczak, A., Góra, M., Kotowska, I. E., Abramowska-Kmon, A., Marszałek, M., Strzelecki, P., & Łątkowski, W. (2018). Międzypokoleniowe relacje z perspektywy ekonomicznej. Narodowe Rachunki Transferów i Narodowe Rachunki Transferów Czasu w Polsce. http://uczelnia.sgh.waw.pl/pl/uczelnia/badania/grupy_badawcze/ppg/Documents/Badania naukowe/POLNTA_raport.pdf

Chłoń-Domińczak, A., Kotowska, I., Kurkiewicz, J., Abramowska-Kmon, A., & Stonawski, M. (2014). Population ageing in Europe: facts, implications and policies.

Chudnovskaya, M. (2017). Higher education and family formation: A story of Swedish educational expansion. Department of Sociology, Stockholm University.

Cibula, D., Gompel, A., Mueck, A. O., La Vecchia, C., Hannaford, P. C., Skouby, S. O., Zikan, M., & Dusek, L. (2010). Hormonal contraception and risk of cancer. Human Reproduction Update, 16(6), 631–650. https://doi.org/10.1093/humupd/dmq022

Cigno, A. (1993). Intergenerational Transfers without Altruism: Family, Market and State. European Journal of Political Economy, 9(4), 505–518.

Cigno, A., & Rosati, F. C. (1996). Jointly determined saving and fertility behaviour: Theory, and estimates for Germany, Italy, UK and USA. European Economic Review, 40(8), 1561–1589.

Cigno, A., & Werding, M. (2007). Children and Pensions. MIT Press.

Clark, W. A. V. (2012). Do women delay family formation in expensive housing markets? Demographic Research, 27(1), 1–24. https://doi.org/10.4054/DemRes.2012.27.1

Cleary-Goldman, J., Malone, F. D., Lambert-Messerlian, G., Sullivan, L., Canick, J., Porter, T. F., Luthy, D., Gross, S., Bianchi, D. W., & D’Alton, M. E. (2008). Maternal thyroid hypofunction and pregnancy outcome. Obstetrics and Gynecology, 112(1), 85–92. https://doi.org/10.1097/AOG.0b013e3181788dd7

Cliquet, R. L. (1991). The Second Demographic Transition: Fact or Fiction? (Vol. 23). Council of Europe.

CNoL. (2015). Karmienie piersią w Polsce. Raport 2015. http://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2019/01/Raport_Karmienie_Piersia_w_Polsce_20151.pdf

Collins, R. L. (2005). Sex on television and its impact on American youth: Background and results from the RAND television and adolescent sexuality study. In Child and Adolescent Psychiatric Clinics of North America (Vol. 14, Issue 3, pp. 371–385). W.B. Saunders. https://doi.org/10.1016/j.chc.2005.02.005

Colman, R. A., & Widom, C. S. (2004). Childhood abuse and neglect and adult intimate relationships: A prospective study. Child Abuse and Neglect, 28(11), 1133–1151. https://doi.org/10.1016/j.chiabu.2004.02.005

Cooley, C. H. (1992). Grupy pierwotne. In J. Mucha (Ed.), Cooley. Wiedza Powszechna.

Cools, S., Fiva, J. H., & Kirkebøen, L. J. (2015). Causal Effects of Paternity Leave on Children and Parents. The Scandinavian Journal of Economics, 117(3), 801–828. https://doi.org/10.1111/sjoe.12113

Cooney, L. G., & Dokras, A. (2018). Beyond fertility: polycystic ovary syndrome and long-term health. In Fertility and Sterility (Vol. 110, Issue 5, pp. 794–809). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2018.08.021

Craig, L., & Siminski, P. (2011). If Men Do More Housework, Do Their Wives Have More Babies? Social Indicators Research, 101(2), 255–258. https://doi.org/10.1007/s11205-010-9644-1

Cudo, A., & Kopiś, N. (2016). Konsekwencje korzystania z komputerowych gier akcji – zarys problemu. In R. Tabaszewski, K. Sawicki, & A. Błachut (Eds.), Przestrzenie badawcze młodych naukowców. Inspiracje - Innowacje - Wdrożenia (pp. 39–52). Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Curran, E. A., O’Neill, S. M., Cryan, J. F., Kenny, L. C., Dinan, T. G., Khashan, A. S., & Kearney, P. M. (2015). Research Review: Birth by caesarean section and development of autism spectrum disorder and attention-deficit/hyperactivity disorder: a systematic review and meta-analysis. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 56(5), 500–508. https://doi.org/10.1111/jcpp.12351

Czapiński, J. (2014). Ogólna charakterystyka rezerwy demograficznej. In I. E. Kotowska (Ed.), Niska dzietność w Polsce w kontekście percepcji Polaków. Diagnoza społeczna 2013 (pp. 73–81). Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Czech Government (2021). Maternity capital. Personal communication, 18.02.2021.

D’Addio, A. C., & Marco, M. (2005). Trends and Determinants of Fertility Rates: The Role of Policies (No. 27; OECD Social, Employment and Migration Working Papers).

D’Albis, H., Gobbi, P. E., & Greulich, A. (2017). Having a second child and access to childcare: Evidence from European Countries. Journal of Demographic Economics, 83(2), 177–210. https://doi.org/10.1017/dem.2017.2

De Tomasi, J. B., Opata, M. M., & Mowa, C. N. (2019). Immunity in the cervix: Interphase between immune and cervical epithelial cells. In Journal of Immunology Research (Vol. 2019). Hindawi Limited. https://doi.org/10.1155/2019/7693183

Dean, S. V., Lassi, Z. S., Imam, A. M., & Bhutta, Z. A. (2014a). Preconception care: Nutritional risks and interventions. In Reproductive Health (Vol. 11, Issue Suppl 3). BioMed Central Ltd. https://doi.org/10.1186/1742-4755-11-S3-S3

Dean, S. V., Lassi, Z. S., Imam, A. M., & Bhutta, Z. A. (2014b). Preconception care: Promoting reproductive planning. Reproductive Health, 11(Suppl 3), S2. https://doi.org/10.1186/1742-4755-11-S3-S2

DeRose, L., Stone, L. (2021). More Work, Fewer Babies: What Does Workism Have to Do with Falling Fertility? Institute of Family Studies, https://ifstudies.org/ifs-admin/resources/reports/ifs-workismreport-final-031721.pdf

Dębska, M., Szymkiewicz-Dangel, J., Koleśnik, A., & et al. (2015). Interwencyjne zabiegi kardiologiczne u płodów - czy jesteśmy do nich przygotowani? Ginekol Pol., 84(4), 280–286.

DeLeire, T., & Lopoo, L. M. (2010). Family Structure and the Economic Mobility of Children.

Demographia. (2020). 16th Annual Demographia International Housing Affordability Survey: 2020. http://demographia.com/dhi.pdf

den Dulk, L., Groeneveld, S., & Peper, B. (2014). Workplace worklife balance support from a capabilities perspective. In B. Hobson (Ed.), Worklife Balance: The Agency and Capabilities Gap (pp. 153–173). Oxford University Press.

Dey, I., & Wasoff, F. (2010). Another child? fertility ideals, resources and opportunities. Population Research and Policy Review, 29(6), 921–940. https://doi.org/10.1007/s11113-009-9174-1

Doling, J., & Ronald, R. (2012). Meeting the income needs of older people in East Asia: using housing equity. Ageing and Society, 32(3), 471–490. https://doi.org/10.1017/S0144686X11000298

Dommermuth, L., Klobas, J., & Lappegård, T. (2011). Now or later? The Theory of Planned Behavior and timing of fertility intentions. Advances in Life Course Research, 16(1), 42–53. https://doi.org/10.1016/j.alcr.2011.01.002

Donnez, J., GarcÍA-Solares, J., & Dolmans, M. M. (2018). Ovarian endometriosis and fertility preservation: A challenge in 2018. In Minerva Ginecologica (Vol. 70, Issue 4, pp. 408–414). Edizioni Minerva Medica. https://doi.org/10.23736/S0026-4784.18.04229-6

Donnez, J., Manavella, D. D., & Dolmans, M. M. (2018). Techniques for ovarian tissue transplantation and results. In Minerva Ginecologica (Vol. 70, Issue 4, pp. 424–431). Edizioni Minerva Medica. https://doi.org/10.23736/S0026-4784.18.04228-4

Doran, K., & Price, J. (2014). Pornography and Marriage. Journal of Family and Economic Issues, 35(4), 489–498. https://doi.org/10.1007/s10834-014-9391-6

Döring, G. K. (1967). Über die Zuverlässigkeit der Temperaturmethode zur Empfängnisverhütung. Deutsche Medizinische Wochenschrift, 92(23), 1055–1061. https://doi.org/10.1055/s-0028-1103790

Dorney, E., & Black, K. I. (2018). Preconception care. Australian Journal of General Practice, 47(7), 424–429. https://doi.org/10.31128/AJGP-02-18-4485

Doublet, J. (1949). Des lois dans leurs rapports avec la population. Population (French Edition), 4(1), 39. https://doi.org/10.2307/1524078

Dragoman, M. V., Tepper, N. K., Fu, R., Curtis, K. M., Chou, R., & Gaffield, M. E. (2018). A systematic review and meta-analysis of venous thrombosis risk among users of combined oral contraception. International Journal of Gynecology & Obstetrics, 141(3), 287–294. https://doi.org/10.1002/ijgo.12455

Drakopoulos, P., Blockeel, C., Stoop, D., Camus, M., De Vos, M., Tournaye, H., & Polyzos, N. P. (2016). Conventional ovarian stimulation and single embryo transfer for IVF/ICSI. How many oocytes do we need to maximize cumulative live birth rates after utilization of all fresh and frozen embryos? Human Reproduction, 31(2), 370–376. https://doi.org/10.1093/humrep/dev316

Duncan, M. E., Peutherer, J. F., Simmonds, P., Young, H., Tibaux, G., Pelzer, A., Reiman, K., Jamil, Y., & Daroughar, S. (1990). First coitus before menarche and risk of sexually transmitted disease. The Lancet, 335(8685), 338–340. https://doi.org/10.1016/0140-6736(90)90617-E

Duszczyk, M., Fihel, A., Kiełkowska, M., Kordasiewicz, M., & Radziwinowiczówna, A. (2014). Analiza przyczynowa i kontekstowa zmian rodziny i dzietności. Studia i Materiały, no. 2

Durasiewicz, A. (2016). Analiza programów polityki prorodzinnej w latach 1997-2013. Prace Naukowe Uniwersytetu Naukowego We Wrocławiu, 456, 9–24.

Duvander, A. Z., & Jans, A.-C. (2008). Consequences of Father’s Parental Leave Use: Evidence from Sweden. In Stockholm Research Report in Demography.

Duvander, A. Z., & Johansson, M. (2012). What are the effects of reforms promoting fathers’ parental leave use? Journal of European Social Policy, 22(3), 319–330. https://doi.org/10.1177/0958928712440201

Duvander, A. Z., & Johansson, M. (2019). Does Fathers’ Care Spill Over? Evaluating Reforms in the Swedish Parental Leave Program. Feminist Economics, 25(2), 67–89. https://doi.org/10.1080/13545701.2018.1474240

Duvander, A. Z., Lappegard, T., & Johansson, M. (2020). Impact of a Reform Towards Shared Parental Leave on Continued Fertility in Norway and Sweden. Population Research and Policy Review, 1–25. https://doi.org/10.1007/s11113-020-09574-y

Dwulit, A. D., & Rzymski, P. (2019). Prevalence, patterns and self-perceived effects of pornography consumption in polish university students: A cross-sectional study. International Journal of Environmental Research and Public Health, 16(10). https://doi.org/10.3390/ijerph16101861

Dykstra, P. A., & Poortman, A.-R. (2010). Economic Resources and Remaining Single: Trends Over Time. European Sociological Review, 26(3), 277–290. https://doi.org/10.1093/esr/jcp021

Earles, K. (2011). Swedish Family Policy - Continuity and Change in the Nordic Welfare State Model. Social Policy & Administration, 45(2), 180–193. https://doi.org/10.1111/j.1467-9515.2010.00763.x

Easterlin, R. A. (1976). The conflict between aspirations and resources. Population and Development Review, 2(3/4), 417–425.

Easterlin, R. A. (1987). Birth and fortune: The impact of numbers on personal welfare (2nd edition). University of Chicago Press.

Eggebeen, D. J., & Knoester, C. (2001). Does Fatherhood Matter for Men? Journal of Marriage and Family, 63, 381–393. https://doi.org/10.2307/3654599

Ehrlich, I., & Kim, J. (2007). Social security and demographic trends: Theory and evidence from the international experience. Review of Economic Dynamics, 10(1), 55–77.

Ehrlich, P. R. (1968). The Population Bomb. Buccaneer Books.

Eibach, R. P., & Mock, S. E. (2011). Idealizing parenthood to rationalize parental investments. Psychological Science, 22(2), 203–208. https://doi.org/10.1177/0956797610397057

EKES. (2007). Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów „Promowanie solidarności między pokoleniami” z dnia 10.05.2007 KOM(2007)244.

EKES. (2020). Wyzwania demograficzne w UE w świetle nierówności gospodarczych i rozwojowych.

Elmendorf, D. W., & Sheiner, L. M. (2017). Federal Budget Policy with an Aging Population and Persistently Low Interest Rates. Journal of Economic Perspectives, 31(3), 175–194. https://doi.org/10.1257/jep.31.3.175

ESHRE. (2008). Good Clinical Treatment in Assisted Reproduction - An ESHRE position paper 2008.

Esping-Andersen, G., & Billari, F. C. (2015). Re-theorizing Family Demographics. Population and Development Review, 41(1), 1–31. https://doi.org/10.1111/j.1728-4457.2015.00024.x

EU-SILC. (2019). Europejskie badanie warunków życia ludności (EU-SILC).

European Commission (2020). Report from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions on the impact of demographic change, SWD(2020)109 final, COM(2020) 241 final, 2020.

Eurostat. (2019a). How much is spent on family benefits in the EU? https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/EDN-20190531-2

Eurostat. (2019b). POPULATION (DEMOGRAPHY, MIGRATION AND PROJECTIONS). https://ec.europa.eu/eurostat/web/population-demography-migration-projections/data/database

Eurostat. (2020a). Employed persons working from home as a percentage of the total employment, by sex, age and professional status (%) [lfsa_ehomp]. http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=lfsa_ehomp

Eurostat. (2020b). Family/children expenditure as percentage of gross domestic product (GDP) [spr_exp_sum]. http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do

Eurostat. (2020c). Full-time and part-time employment by sex, age and educational attainment level. https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-datasets/-/LFSQ_EPGAED

Eurostat. (2020d). Number of adults by sex, age groups, number of children, age of youngest child and working status (1 000). https://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/wFSyEupqZ6kF6mN7QAAOgw

Evertsson, M. (2016). Parental leave and careers: Women’s and men’s wages after parental leave in Sweden. Advances in Life Course Research, 29, 26–40. https://doi.org/10.1016/j.alcr.2016.02.002

Fagan, P. F., & Talkington, S. (2006). Demographics of Women Who Report Having an Abortion. from The National Survey of Family Growth 2006-2010. https://marri.us/wp-content/uploads/Demographics-of-Women-Who-Report-Having-an-Abortion.pdf

Fahlén, S., & Oláh, L. S. (2018). Economic uncertainty and first-birth intentions in Europe. Demographic Research, 39, 795–834.

Falana, S. D., & Carrington, J. M. (2019). Postpartum Depression: Are You Listening? In Nursing Clinics of North America (Vol. 54, Issue 4, pp. 561–567). W.B. Saunders. https://doi.org/10.1016/j.cnur.2019.07.006

Farquhar, C., Marjoribanks, J., Brown, J., Fauser, B. C. J. M., Lethaby, A., Mourad, S., Rebar, R., Showell, M., & van der Poel, S. (2017). Management of ovarian stimulation for IVF: narrative review of evidence provided for World Health Organization guidance. In Reproductive BioMedicine Online (Vol. 35, Issue 1, pp. 3–16). Elsevier Ltd. https://doi.org/10.1016/j.rbmo.2017.03.024

Farrell, W., & Gray, J. (2018). The Boy Crisis: Why Our Boys Are Struggling and What We Can Do about It. Benbella Books.

Fernández, R., & Fogli, A. (2006). Fertility: The Role of Culture and Family Experience. Journal of the European Economic Association, 4(2/3), 552–561. https://doi.org/10.2307/40005121

Ferrarini, T., & Duvander, A.-Z. (2009). Swedish Family Policy controversial reform of a success story.

Ferrero, G., Gross, M., & Neri, S. (2019). On secular stagnation and low interest rates: Demography matters. International Finance, 22(3), 262–278.

Fihel, A., Kiełkowska, M., Radziwinowiczówna, A., & Rosińska, A. (2017). Determinanty spadku płodności w Polsce - próba syntezy. Studia Demograficzne, 2(172), 35–69.

Fihel, A., & Okólski, M. (2014). Przemiany cywilizacyjne, ludnościowe i starzenie się społeczeństw. Koncepcja teoretyczna projektu MIG/AGEING. Studia i Materiały, no. 1.

Fijałkowski, W. (1972). Reedukacja w szkole rodzenia. Ginekol Pol., 43(12), 1435–1440.

Fijałkowski, W. (2001). Ekologia rodziny. Rubikon.

Fishbein, M., & Ajzen, I. (1975). Belief, attitude, intention, and behavior: An introduction to theory and research. Addison-Wesley.

Flett, G. L., & Hewitt, P. L. (2004). Perfectionism: Theory, research, and treatment. In G. L. Flett & P. L. Hewitt (Eds.), Perfectionism: Theory, research, and treatment. American Psychological Association. https://doi.org/10.1037/10458-000

Flynn, A. (1984). Natural methods of family planning. Clin Obstet Gynaecol., 11, 661–678.

Folbre, N. (1994). Children as Public Goods. The American Economic Review, 84(2), 86–90.

Fortenberry, J. D., Brizendine, E. J., Katz, B. P., Wools, K. K., Blythe, M. J., & Orr, D. P. (1999). Subsequent sexually transmitted infections among adolescent women with genital infection due to Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, or Trichomonas vaginalis. Sexually Transmitted Diseases, 26(1), 26–32. https://doi.org/10.1097/00007435-199901000-00005

Franaszek, J. (2012). Systemy emerytalne a rozrodczość. Ekonomista, 5, 645–661.

Frank-Herrmann, P., Gnoth, C., Toledo, E., Baur, S., Pyper, C., Jenetzky, E., Strowitzki, T., Heil, J., & Freundl, G. (2007). The effectiveness of a fertility awareness based method to avoid pregnancy in relation to a couple’s sexual behaviour during the fertile time: A prospective longitudinal study. In Human Reproduction (Vol. 22, Issue 5, pp. 1310–1319). Oxford University Press. https://doi.org/10.1093/humrep/dem003

Frank-Herrmann, P., Jacobs, C., Jenetzky, E., Gnoth, C., Pyper, C., Baur, S., Freundl, G., Goeckenjan, M., & Strowitzki, T. (2017). Natural conception rates in subfertile couples following fertility awareness training. Archives of Gynecology and Obstetrics, 295(4), 1015–1024. https://doi.org/10.1007/s00404-017-4294-z

Frątczak, E. (2018). Diagnoza późnej dzietności w Polsce. Kohortowe badanie prospektywne (ilościowe i jakościowe) – panel I. Oficyna Wydawnicza SGH.

Frątczak, E., & Ptak-Chmielewska, A. (2013). The Interplay of Fertility Intentions, Female Employment and Work-Life Balance Policies in Contemporary Poland: Can Gender Equity, Preference and Social Capital Theories Provide a Better Insight? In L. S. Oláh & E. Frątczak (Eds.), Childbearing, Women’s Employment and Work-Life Balance Policies in Contemporary Europe (pp. 135–178). Palgrave Macmillan UK. https://doi.org/10.1057/9781137318541_5

Freedman, R. (1979). Theories of Fertility Decline: A Reappraisal. Social Forces, 58(1), 1–17. https://doi.org/10.1093/SF/58.1.1

Frejka, T., & Basten, S.G. (2016). Fertility and Family Policies in Central and Eastern Europe after 1990. Comparative Population Studies 41(1), 3-56.

Frejka, T., & Sardon, J. P. (2007). Cohort birth order, parity progression ratio and parity distribution trends in developed countries. Demographic Research, 16, 315–374. https://doi.org/10.4054/DemRes.2007.16.11

Frejka, T., & Sobotka, T. (2008). Fertility in Europe: Diverse, delayed and below replacement. Demographic Research, 19(3), 15–46. https://doi.org/10.4054/DemRes.2008.19.3

Frejka, T., & Westoff, C. F. (2008). Religion, religiousness and fertility in the US and in Europe. European Journal of Population, 24(1), 5–31. https://doi.org/10.1007/s10680-007-9121-y

Freud, L. R., & Tworetzky, W. (2016). Fetal interventions for congenital heart disease. In Current Opinion in Pediatrics (Vol. 28, Issue 2, pp. 156–162). Lippincott Williams and Wilkins. https://doi.org/10.1097/MOP.0000000000000331

Friedrichs, J. (2014). Who’s Afraid of Thomas Malthus? In M. J. Manfredo, J. Vaske, A. Rechkemmer, & E. Duke (Eds.), Understanding Society and Natural Resources (pp. 67–92). Springer. https://doi.org/https://doi.org/10.1007/978-94-017-8959-2_4

Frisancho, A., Matos, J., & Bollettino, L. (1984). Influence of growth status and placental function on birth weight of infants born to young still-growing teenagers. Am J Clin Nutr , 40, 801–807.

Gábos, A., Gál, R. I., & Kézdi, G. (2009). The effects of child-related benefits and pensions on fertility by birth order: A test on Hungarian data. Population Studies, 63(3), 215–231.

Gaddy, H. G. (2021) A decade of TFR declines suggests no relationship between development and sub-replacement fertility rebounds. Demographic Research 44(5), 125-142.

Garcia-Moran, E., & Kuehn, Z. (2012). With Strings Attached: Grandparent-provided Child Care, Fertility, and Female Labour Market Outcomes. In EUI Working Paper MWP (No. 29).

Gasiul, H., (2001). W poszukiwaniu podstaw rozwoju ja emocjonalnego. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Żak.

Gauthier, A. (2007). The impact of family policies on fertility in industrialized countries: a review of the literature. Population Research and Policy Review, 26(3), 323–346.

Gauthier, A. H., Smeeding, T. M., & Furstenberg, F. F. (2004). Are Parents Investing Less Time in Children? Trends in Selected Industrialized Countries. Population and Development Review, 30(4), 647–672. https://doi.org/10.1111/j.1728-4457.2004.00036.x

Gentile, D. (2009). Pathological Video-Game Use Among Youth Ages 8 to 18. Psychological Science, 20(5), 594–602. https://doi.org/10.1111/j.1467-9280.2009.02340.x

Gentile, D. A., Choo, H., Liau, A., Sim, T., Li, D., Fung, D., & Khoo, A. (2011). Pathological video game use among youths: A two-year longitudinal study. Pediatrics, 127(2), 319–329. https://doi.org/10.1542/peds.2010-1353

GGP. (2011). Generation and Gender Survey. Generation and Gender Survey.

Giday, A., & Szegő, S. (2018). Towards the “Child-to-Parent” Based Pension Allowance (“C2P”). Civic Review, 14, 302–319.

Gilliam, M. (2006). Cesarean delivery on request: reproductive consequences. Semin Perinatol., 30(5), 257–260. doi:10.1053/j.semperi.2006.07.005

Gimenes, F., Souza, R. P., Bento, J. C., Teixeira, J. J. V., Maria-Engler, S. S., Bonini, M. G., & Consolaro, M. E. L. (2014). Male infertility: A public health issue caused by sexually transmitted pathogens. In Nature Reviews Urology (Vol. 11, Issue 12, pp. 672–687). Nature Publishing Group. https://doi.org/10.1038/nrurol.2014.285

Glasser, S., & Lerner-Geva, L. (2019). Focus on fathers: paternal depression in the perinatal period. In Perspectives in Public Health (Vol. 139, Issue 4, pp. 195–198). SAGE Publications Ltd. https://doi.org/10.1177/1757913918790597

Gnoth, C., Godehardt, D., Godehardt, E., Frank-Herrmann, P., & Freundl, G. (2003). Time to pregnancy: Results of the German prospective study and impact on the management of infertility. Human Reproduction, 18(9), 1959–1966. https://doi.org/10.1093/humrep/deg366

Goldscheider, F. K. (2000). Men, Children, and the Future of the Family in the Third Millennium. Futures, 32(6), 525–538.

Goldschmidt-Clermont, L. (1982). Unpaid Work in the Household: A Review of Economic Evaluation Methods. International Labour Office.

Goldstein, J. R., & Kenney, C. T. (2001). Marriage delayed or marriage forgone? New cohort forecasts of first marriage for U.S. women. American Sociological Review, 66(4), 506–519. https://doi.org/10.2307/3088920

Grabowski, M., Snażyk, Z., & Maison, D. (2017). Strategia Odbudowy Rodziny - Rozwód 2.0. http://www.mamaitata.org.pl/raporty/strategia-odbudowy-rodziny-sor-i-rozwod-20

Gregory, S. T., Hall, K., Quast, T., Gatto, A., Bleck, J., Storch, E. A., & DeBate, R. (2018). Hormonal Contraception, depression, and Academic Performance among females attending college in the United States. Psychiatry Research, 270, 111–116. https://doi.org/10.1016/j.psychres.2018.09.029

Greulich, A., Guergoat-Larivière, M., & Thevenon, O. (2017). Employment and second childbirths in Europe. Population, 72(4), 625–647. https://doi.org/10.3917/popu.1704.0653

Greulich, A., & Thevenon, O. (2013). The Impact of Family Policies on Fertility Trends in Developed Countries.  European Journal of Population, 29(4), 387–416. https://doi.org/10.1007/s10680-013-9295-4

Grossbard, S. (2015). The Marriage Motive: A Price Theory of Marriage. In The Marriage Motive: A Price Theory of Marriage. Springer New York. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-1623-4_1

Grzelak, S. (2006). Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży. Scholar.

Grzelak, S. (2009). Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży. Aktualny stan badań na świecie i w Polsce. Rubikon.

Grzelak, S., Sala, M., Czarnik, S., Paź, B., Balcerzak, A., & Gwóźdź, J. (2015). Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży : przewodnik dla samorządowców i praktyków oparty na wynikach badań naukowych.

Guerin, L. R., Prins, J. R., & Robertson, S. A. (2009). Regulatory T-cells and immune tolerance in pregnancy: A new target for infertility treatment? Human Reproduction Update, 15(5), 517–535. https://doi.org/10.1093/humupd/dmp004

GUS. (2014a). Gospodarstwa domowe i rodziny. Charakterystyka demograficzna - NSP 2011.

GUS. (2014b). Sytuacja demograficzna Polski - Raport 2013-2014.

GUS. (2015). Metoda dekompozycji Produktu Krajowego Brutto (PKB) oraz Wartości Dodanej Brutto (WDB) w zastosowaniu do analizy struktury różnic regionalnych.

GUS. (2018a). Rocznik Demograficzny 2018.

GUS. (2018b). Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2017 r. https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5487/14/5/1/zasieg_ubostwa_ekonomicznego_w_polsce_w_2017.pdf

GUS. (2019a). Rocznik Demograficzny 2019.

GUS. (2019b). Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej.

GUS. (2019c). Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2018/2019.

GUS. (2019d). Zdrowie i ochrona zdrowia 2010-2019.

GUS. (2020a). Sektor non-profit w 2018 r.

GUS. (2020b). Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2018 r.

Haas, M. L. (2012). America’s Golden Years? US Security in an Aging World. In J. A. Goldstone, E. P. Kaufmann, & M. Duffy Toft (Eds.), Political Demography: How Population Changes Are Reshaping International Security and National Politics (pp. 49–62). Paradigm Publishers.

Hackett, C., Connor, P., Stonawski, M., & Skirbekk, V. (2015). The Future of World Religions: Population Growth Projections, 2010-2050.

Hakim, C. (2000). Work-lifestyle choices in the 21st Century : preference theory. Oxford University Press.

Hakim, C. (2002). Lifestyle Preferences as Determinants of Women’s Differentiated Labor Market Careers. Work and Occupations, 29, 428‐459.

Hakim, C. (2003a). Models of the family in modern societies: Ideals and realities. In Models of the Family in Modern Societies: Ideals and Realities. Ashgate Publishing House. https://doi.org/10.4324/9781315197937

Hakim, C. (2003b). A New Approach to Explaining Fertility Patterns: Preference Theory. Population and Development Review, 29(3), 349–374. https://doi.org/10.1111/j.1728-4457.2003.00349.x

Hampton, K., & Mazza, D. (2009). Should spontaneous or timed intercourse guide couples trying to conceive? In Human Reproduction (Vol. 24, Issue 12, pp. 3236–3237). Oxford University Press. https://doi.org/10.1093/humrep/dep322

Haskins, R., & Sawhill, I. (2009). Creating an Opportunity Society. Brookings Institution Press.

Hawrylyshyn, O. (1976). The Value of Household Services: A Survey of Empirical Estimates. Review of Income and Wealth, 22(2), 101–103. https://doi.org/10.1111/j.1475-4991.1976.tb01146.x

Hecht, J. (2010). Demografia jako kwestia polityczna. In C. Michel, M. Sassier, B. Bouquet, R. Allard, & B. Ribes (Eds.), Uwarunkowania polityki rodzinnej we Francji w ujęciu historycznym, prawnym i politycznym. Wydawnictwo Szkoły Wyższej Pedagogicznej TWP w Warszawie.

Heckman, J. (2011). The American Family in Black and White: A Post-Racial Strategy for Improving Skills to Promote Equality. https://doi.org/10.3386/w16841

Heckman, J. J. (2008). Schools, skills, and synapses. Economic Inquiry, 46(3), 289–324. https://doi.org/10.1111/j.1465-7295.2008.00163.x

Heffner, L. J. (2004). Advanced maternal age - How old is too old? In New England Journal of Medicine (Vol. 351, Issue 19, pp. 1927–1929). N Engl J Med. https://doi.org/10.1056/NEJMp048087

Heiland, F., Prskawetz, A., & Sanderson, W. C. (2008). Are individuals’ desired family sizes stable? Evidence from West German panel data. European Journal of Population, 24(2), 129–156. https://doi.org/10.1007/s10680-008-9162-x

Hewitt, P. L., Flett, G. L., & Ediger, E. (1995). Perfectionism traits and perfectionistic self‐presentation in eating disorder attitudes, characteristics, and symptoms. International Journal of Eating Disorders, 18(4), 317–326. https://doi.org/10.1002/1098-108X(199512)18:4<317::AID-EAT2260180404>3.0.CO;2-2

Hobson, B., Fahlén, S., & Takács, J. (2011). Agency and capabilities to achieve a work-life balance: A comparison of Sweden and Hungary. Social Politics: International Studies in Gender, State & Society, 18(2), 168–198.

Hornik, R. C., & McAnany, E. (2001). Mass media and fertility change. In J. B. Casterline (Ed.), Diffusion process and fertility transition (pp. 208–239). National Academy Press.

Huhta, J., Quintero, R. A., Suh, E., & Bader, R. (2004). Advances in fetal cardiac intervention. Current Opinion in Pediatrics, 16(5), 487–493. https://doi.org/10.1097/01.mop.0000141918.70698.3a

Huntington, S. P. (2003). Z kulturą trzeba się liczyć. In L. E. Harrisona & S. P. Huntington (Eds.), Kultura ma znaczenie. Zysk i s-ka.

Hyun Park, B., & Oak Lee, H. (2007). A Comparative Research on Housing Welfare Policy for the Elderly between Korea and Japan-focused on the policy for home residence.

Imacka, J., & Bulsa, M. (2012). Ryzykowne zachowania seksualne młodzieży jako czynnik zwiększający ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Hygeia Public Health, 47(3), 272–276.

IMiD. (2015). European Perinatal Health Report 2015.

Instytut Spraw Obywatelskich. (2006). Nieopłacana praca domowa - jak ją traktować, żeby skutecznie tworzyć podstawy opiekuńczego społeczeństwa?

IPZ. (2018). Jak zwiększyć skuteczność profilaktyki problemów młodzieży. https://ipzin.org/images/dokumenty/broszura_ipzin_2018_jak_zwiekszyc_skutecznosc_profilaktyki_problemow_mlodziezy.pdf

Izdebski, Z., & Wąż, K. (2017). Plany prokreacyjne i stosowanie antykoncepcji przez Polaków w wieku reprodukcyjnym. Zdrowie Publiczne i Zarządzanie, 15(2), 126–134.

Jackson, R., & Howe, N. (2008). The Graying of the Great Powers: Demography and Geopolitics in the 21st Century. Center for Strategic & International Studies.

Jaeschke, R. R., Dudek, D., Topór-Mądry, R., Drozdowicz, K., Datka, W., Siwek, M., & Rybakowski, J. (2017). Postpartum depression: Bipolar or unipolar? Analysis of 434 Polish postpartum women. Revista Brasileira de Psiquiatria, 39(2), 154–159. https://doi.org/10.1590/1516-4446-2016-1983

Jalovaara, M. (2012). Socio-economic resources and first-union formation in Finland, cohorts born 1969-81. Population Studies, 66(1), 69–85. https://doi.org/10.1080/00324728.2011.641720

Jalovaara, M., & Fasang, A. E. (2015). Are there gender differences in family trajectories by education in Finland? Demographic Research, 33, 1241–1256. https://doi.org/10.4054/DemRes.2015.33.44

Jang, I., Jun, M., & Jieun, E. L. (2017). Economic actions or cultural and social decisions? The role of cultural and social values in shaping fertility intention. International Review of Public Administration, 22(3), 257–275.

Janicka, A., Kaczmarczyk, P., & Anacka, M. (2015). Zmiany zasobów pracy i ich ekonomiczne konsekwencje oraz inne ekonomiczne konsekwencje starzenia się populacji (Studia i Materiały).

Jankowska, M. (2015). Przywiązanie w okresie wczesnego dzieciństwa jako prototyp relacji człowieka dorosłego. Kwartalnik Naukowy 3(23),  33-46.

Jaworska, I., Mynarska, M., & Świderska, J. (2021). The perceived impact of COVID-19 pandemic on childbearing intentions in Poland.

Jayakody, R. (2018). Television “Effects” on International Family Change. In J. Van Hook, S. M. McHale, & V. King (Eds.), Families and Technology (pp. 121–137). Springer. https://doi.org/10.1007/978-3-319-95540-7_7

Johnson, D. G. (2000). Population, Food, and Knowledge. American Economic Review, 90(1), 1–14.

Jonsson, B., Landgren, B. M., & Eneroth, P. (1991). Effects of various iuds on the composition of cervical mucus. Contraception, 43(5), 447–458. https://doi.org/10.1016/0010-7824(91)90135-3

Jóźwiak, J., & Kotowska, I. E. (2008). Decreasing Birth Rates in Europe: Reasons and Remedies. European View, 7(2), 225–236. https://doi.org/10.1007/s12290-008-0062-6

Jóźwik, M. (2008). Powikłania matczyne związane z cięciem cesarskim. Perinatologia, Neonatologia, 1(1), 57–65.

Kałamucka, A. (2019). Analiza zjawiska kohabitacji w Polsce na podstawie danych z badania Generation and Gender Survey. Szkoła Główna Handlowa.

Källén, B., Finnström, O., Lindam, A., Nilsson, E., Nygren, K. G., & Olausson, P. O. (2010). Cancer risk in children and young adults conceived by in vitro fertilization. Pediatrics, 126(2). https://doi.org/10.1542/peds.2009-3225

Källén, B., Finnström, O., Nygren, K. G., & Olausson, P. O. (2005). In vitro fertilization in Sweden: Child morbidity including cancer risk. Fertility and Sterility, 84(3), 605–610. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2005.03.035

Kalmijn, M. (1991). Shifting Boundaries: Trends in Religious and Educational Homogamy. American Sociological Review, 56(6), 786. https://doi.org/10.2307/2096256

Kalmijn, M. (2011). The influence of men’s income and employment on marriage and cohabitation: Testing Oppenheimer’s theory in Europe. European Journal of Population, 27(3), 269–293.

Kalmijn, M. (2013). The educational gradient in marriage: A comparison of 25 European countries. Demography, 50(4), 1499–1520.

Kancelaria Prezydenta RP. (2013). Dobry klimat dla rodziny. Program polityki rodzinnej Prezydenta RP.

Kantar Public. (2019). Postawy Polaków do palenia tytoniu.

Karimi, A., Lindahl, E., & Thoursie, P. S. (2012). Labour supply responses to paid parental leave (Issue 2012). Institute for Evaluation of Labour Market and Education Policy (IFAU). http://hdl.handle.net/10419/82254

KBPN. (2019). Raport o stanie narkomanii w Polsce 2019.

Keim, S., Klärner, A., & Bernardi, L. (2009). Qualifying Social Influence on Fertility Intentions: Composition, Structure and Meaning of Fertility-relevant Social Networks in Western Germany. Current Sociology, 57(6), 888–907. https://doi.org/10.1177/0011392109342226

Kelm, H. (2017). Skuteczność polityki rodzinnej w warunkach regresu demograficznego w Polsce. Uniwerrytet Ekonomiczny w Krakowie

Kelmanson, I. A. (2013). Emotional and behavioural features of preschool children born by Caesarean deliveries at maternal request. European Journal of Developmental Psychology, 10(6), 676–690. https://doi.org/10.1080/17405629.2013.787024

Kenrick, D. T., Gutierres, S. E., & Goldberg, L. L. (2003). Influence of popular erotica and judgments of strangers and mates. In S. Plous (Ed.), Understanding prejudice and discrimination (pp. 243–248). McGraw-Hill.

Kerstis, B., Aarts, C., Tillman, C., Persson, H., Engström, G., Edlund, B., Öhrvik, J., Sylvén, S., & Skalkidou, A. (2016). Association between parental depressive symptoms and impaired bonding with the infant. Archives of Women’s Mental Health, 19(1), 87–94. https://doi.org/10.1007/s00737-015-0522-3

Kim, C. C. (2008). Academic Success Begins at Home: How Children Can Succeed in School. In Backgrounder (Vol. 2185).

Kim, E. J., Namkoong, K., Ku, T., & Kim, S. J. (2008). The relationship between online game addiction and aggression, self-control and narcissistic personality traits. European Psychiatry, 23(3), 212–218. https://doi.org/10.1016/j.eurpsy.2007.10.010

Kim, H.-W. E. (2017). Division of domestic labour and lowest-low fertility in South Korea. Demographic Research, 37, 743–768.

Kippley, S., & Kippley, J. (1996). The art of natural family planning. Couple to couple league.

Kitagawa, H., & Pringle, K. C. (2017). Fetal surgery: a critical review. In Pediatric Surgery International (Vol. 33, Issue 4, pp. 421–433). Springer Verlag. https://doi.org/10.1007/s00383-016-4044-5

Kohler, H.-P., Behrman, J. R., & Watkins, S. C. (2001). The Density of Social Networks and Fertility Decisions: Evidence From South Nyanza District, Kenya. Demography, 38(1), 43–58. https://doi.org/10.1353/dem.2001.0005

Kohler, H.-P., Billari, F. C., & Ortega, J. A. (2002). The Emergence of Lowest-Low Fertility in Europe During the 1990s. Population and Development Review, 28(4), 641–680. https://doi.org/10.1111/j.1728-4457.2002.00641.x

Kohler, H.-P., Billari, F. C., & Ortega, J. A. (2006). Low Fertility in Europe: Causes, Implications and Policy Options. http://www.ssc.upenn.edu/

Komisja Europejska. (2006). Demograficzna przyszłość Europy – przekształcić wyzwania w nowe możliwości. Komunikat Komisji z dnia 12 październik 2006 COM / 2006/571.

Komisja Europejska. (2012). Wspólne Ramy Strategiczne. Dokument zawarty w załączniku do rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie funduszy europejskich. Dz.U. L 347z 20.12.2013. Komisja Europejska.

Komisja Europejska. (2018a). Pension Adequacy Report 2018. Current and Future Income Adequacy in Old Age in the EU. Volume 1.

Komisja Europejska. (2018b). The 2018 Ageing Report: Economic and Budgetary Projections for the EU Member States (2016-2070). Institutional Paper, No. 79.

Komisja Europejska. (2019). Country profiles - Employment, Social Affairs and Inclusion. https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1248&langId=en&intPageId=3658

Koperwas, M., & Głowacka, M. (2017). Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn–epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna. Aspekty Zdrowia i Choroby, 2(3), 31–49.

Kornas–Biela, D. (2002a). Dziecko prenatalne jako przedmiot zainteresowań psychologicznych organizacji i stowarzyszeń naukowych. In D. Kornas-Biela (Ed.), Oblicza dzieciństwa.

Kornas–Biela, D. (2002b). Wokół początku życia ludzkiego.

Kornas–Biela, D. (2009). Pedagogika prenatalna, nowy obszar nauk o wychowaniu.

Kornas–Biela, D. (2011). Okres prenatalny. In J. Trempała (Ed.), Psychologia rozwoju człowieka. Podręcznik akademicki.

Kośny, M. (2007). Podatki a dobrobyt społeczny. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego.

Kośny, M. (2013). Determinanty bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Koslowski, A., Blum, S., Dobrotić, I., Kaufman, G. and Moss, P. (2020) International Review of Leave Policies and Related Research 2020. DOI: 10.18445/20200915-131331-0

Kossakowska, K. (2019). Depresja poporodowa matki i jej konsekwencje dla dziecka i rodziny. Fides Et Ratio, 39, 134–151.

Kotowska, I. E. (2020). Uwagi o urodzeniach i niskiej dzietności w Polsce oraz polityce rodzinnej wspierającej prokreację. Studia Demograficzne, 2(176), 11–29. https://doi.org/10.33119/sd.2019.2.1

Kotowska, I. E., Jóźwiak, J., Matysiak, A., & Baranowska-Rataj, A. (2008). Poland: Fertility decline as a response to profound societal and labour market changes? Demographic Research, 19, 795–854.

Kotowska, I. E., Matysiak, A., & Mynarska, M. (2016). Od opuszczenia domu rodzinnego do przejścia na emeryturę. Życie Polaków w świetle danych z badania ankietowego „Generacje i Rodziny”.

Kottak, C. P. (1990). Prime-time society: An anthropological analysis of television and culture. Wadsworth Publishing Company.

Kottak, C. P. (1991). Television’s Impact on Values and Local Life in Brazil. Journal of Communication, 41(1), 70–87. https://doi.org/10.1111/j.1460-2466.1991.tb02293.x

Kovacevic, A., Öhman, A., Tulzer, G., Herberg, U., Dangel, J., Carvalho, J. S., Fesslova, V., Jicinska, H., Sarkola, T., Pedroza, C., Averiss, I. E., Mellander, M., Gardiner, H. M., Bartrons, J., Bulock, F., Shebani, S., Ann Clur, S., Daehnert, I., Di Salvo, G., … Chojnicki, M. (2018). Fetal hemodynamic response to aortic valvuloplasty and postnatal outcome: a European multicenter study. Ultrasound in Obstetrics and Gynecology, 52(2), 221–229. https://doi.org/10.1002/uog.18913

Kramarek, T. (2001). Rozpoznawanie okresowej płodności małżeństwa. Metoda objawowo-termiczna. Fundacja „Głos dla życia”.

Kreager, D. A., Cavanagh, S. E., Yen, J., & Yu, M. (2014). “Where have all the good men gone?” Gendered interactions in online dating. Journal of Marriage and Family, 76(2), 387–410. https://doi.org/10.1111/jomf.12072

Kremer, M. (1993). Population growth and technological change: One million BC to 1990. The Quarterly Journal of Economics, 108(3), 681–716.

Kubba, A., Guillebaud, J., Anderson, R. A., & MacGregor, E. A. (2000). Contraception. In Lancet (Vol. 356, Issue 9245, pp. 1913–1919). Elsevier. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(00)03269-4

Kulu, H., & Vikat, A. (2007). Fertility differences by housing type: The effect of housing conditions or of selective moves? Demographic Research, 17, 775–802.

Kurek, S. (2011). Population changes in Poland: A second demographic transition View. Procedia - Social and Behavioral Sciences, 19, 389–396. https://doi.org/10.1016/j.sbspro.2011.05.146

Kurowská, A. (2012). Modelowanie decyzji o prokreacji i aktywności zawodowej. Polityka Społeczna, 463(10), 1–10.

Kuziemko, I. (2006). Is having babies contagious? Fertility peer effects between adult siblings (Working Paper). https://pdfs.semanticscholar.org/d04c/26aaf082297f6df0e6d090b78260382345d3.pdf

Kwaśnicki, W. (2009). Amalteiści i neo-malthuzjanie – dwie wizje rozwoju. Ekonomista, 3. http://www.pte.pl/pliki/2/12/AmalteisciNeo-malthuzjanie.pdf

Kwiatek, M., Gęca, T., Biegaj-Fic, J., & Kwaśniewska, A. (2011). Szkoła rodzenia – profil pacjentek oraz wpływ zajęć na przebieg porodu i stan noworodka. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 17(3).

Kyriaki, A., Vasileios, S., Tyrone L. Burleigh, King, D. L., & Griffiths Mark D. (2018). Internet pornography viewing preference as a risk factor for adolescent Internet addiction: The moderating role of classroom personality factors. Journal of Behavioral Addictions, 7(2), 423–432.

Łakomy, M. (2016). Demografia polityczna i możliwości dla polityki pronatalistycznej w Polsce. Studia Demograficzne, 1(169), 65–91. http://journals.pan.pl/dlibra/publication/110818/edition/96118/content/demografia-polityczna-i-mozliwosci-dla-polityki-pronatalistycznej-w-polsce-lakomy-mateusz?language=pl

Łakomy, M. (2017). Bezpieczeństwo demograficzne a potęga państw. Przegląd Geopolityczny, 19, 124–141.

Lalive, R., Schlosser, A., Steinhauer, A., & Zweimüller, J. (2014). Parental Leave and Mothers’ Careers: The Relative Importance of Job Protection and Cash Benefits. The Review of Economic Studies, 81(1), 219–265. https://doi.org/10.1093/restud/rdt028

Lappegard, T. (2009). Family Policies and Fertility in Norway. European Journal of Population, 26(1), 99–116.

Lappegård, T. (2010). Family Policies and Fertility in Norway. European Journal of Population / Revue Européenne de Démographie, 26(1), 99–116. https://doi.org/10.1007/s10680-009-9190-1

Lareau, A. (2002). Invisible inequality: Social class and childrearing in black families and white families. American Sociological Review, 67(5), 747–776. https://doi.org/10.2307/3088916

Lassi, Z. S., Imam, A. M., Dean, S. V., & Bhutta, Z. A. (2014a). Preconception care: Caffeine, smoking, alcohol, drugs and other environmental chemical/radiation exposure. Reproductive Health, 11(Suppl 3). https://doi.org/10.1186/1742-4755-11-S3-S6

Lassi, Z. S., Imam, A. M., Dean, S. V., & Bhutta, Z. A. (2014b). Preconception care: Preventing and treating infections. Reproductive Health, 11(3), 1–16. https://doi.org/10.1186/1742-4755-11-S3-S4

Lautenbach, D., Domaracka, K., Socha, P., Brzeziński, R., Bartosek, M., & Preis, K. (2013). Pregnancy and labour in women aged 35 and over. Health and Wellness, 4, 107–108.

Lee, M. A., Schoppe-Sullivan, S. J., & Kamp Dush, C. M. (2012). Parenting perfectionism and parental adjustment. Personality and Individual Differences, 52(3), 454–457. https://doi.org/10.1016/j.paid.2011.10.047

Leibenstein, H. (1957). Economic Backwardness and Economic Growth: Studies in the Theory of Economic Development. Wiley.

Leridon, H. (1977). Human Fertility: The Basic Component. Chicago University Press.

Lesińska, M., & Matuszczyk, K. (2017). Działania polityczne państwa jako reakcja na proces starzejącego się społeczeństwa. Przypadek Francji (No. 9; Studia i Materiały).

Lesthaeghe, R. (2001). Postponement and recuperation: recent fertility trends and forecast in six Western European countries (IPD-WP 2001-1; Interuniversity Papers in Demography).

Lesthaeghe, R. (2010). The Unfolding Story of the Second Demographic Transition. Population and Development Review, 36(2), 211–251.

Lesthaeghe, R., & Surkyn, J. (1988). Cultural dynamics and economic theories of fertility change. Population & Development Review, 14(1), 1–45. https://doi.org/10.2307/1972499

Lesthaeghe, R., & van de Kaa, D. (1986). Twee Demografische Transities? (Two Demographic transitions?). In D. Kaa van de & R. Lesthaeghe (Eds.), Bevolking: Groei en Krimp (Population: Growth and Decline) (pp. 9–24). Van Loghum Slaterus.

Letablier, M.-T. (2003). Fertility and family policies in France.  Journal of Population and Social Security (Population), 1 (Supplement), 245–261.

Lewczuk, K., Wójcik, A., & Gola, M. (2019). Increase in the prevalence of online pornography use – objective data analysis from the period between 2004 and 2016 in Poland. PsyArXiv.

Libera, A. (2009). Psychologiczne aspekty poronienia. In M. Makara-Studzińska & G. Iwanowicz-Palus (Eds.), Psychologia w położnictwie i ginekologii (pp. 157–163). Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Lichtenberg-Kokoszka, E., Janiuk, E., & Dzierżanowski, J. (2010). Dziecko – aktywny uczestnik porodu.

Lindsay, D. (2000). The cost of family breakdown : a report by Family Matters produced for the Lords and Commons Family and Child Protection Group. Family Matters.

Lis, P. (2011). Cele i instrumenty społecznej polityki mieszkaniowej. In J. Dzieciuchowicz (Ed.), Współczesne przemiany środowiska mieszkaniowego – wybrane problemy. Katedra Gospodarki Przestrzennej i Planowania Przestrzennego Uniwersytetu Łódzkiego.

Luci-Greulich, A., & Thévenon, O. (2013). The Impact of Family Policies on Fertility Trends in Developed Countries. European Journal of Population, 29(4), 387–416. https://doi.org/10.1007/s10680-013-9295-4

Luci-Greulich, A., & Thévenon, O. (2014). Does Economic Advancement ‘Cause’ a Re-increase in Fertility? An Empirical Analysis for OECD Countries (1960–2007). European Journal of Population, 30(2), 187–221.

Luppi, F., Arpino, B., & Rosina A. (2020). The impact of COVID-19 on fertility plans in Italy, Germany, France, Spain, and the United Kingdom. Demographic Research 43(47), 1399-1412.

Luscombe, B. (2010). Workplace Salaries: At Last, Women on Top. Time. http://content.time.com/time/business/article/0,8599,2015274,00.html

Lutz, W. (2019). World Population Trends and the Rise of homo sapiens literata (WP-19-012). http://pure.iiasa.ac.at/id/eprint/16214/1/WP-19-012.pdf

Lutz, W., Goujon, A., KC, S., Stonawski, M., & Stilianakis, N. (2018). Demographic and human capital scenarios for the 21st century. 2018 assessment for 201 countries. https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/demographic-and-human-capital-scenarios-21st-century-2018-assessment-201-countries

Lutz, W., O’Neill, B. C., & Scherbov, S. (2003). Europe’s Population at a Turning Point. Science, 299(5615), 1991–1992. https://doi.org/10.1126/science.1080316

Lutz, W., Skirbekk, V., & Testa, M. R. (2006). The Low Fertility Trap Hypothesis. Forces that May Lead to Further Postponement and Fewer Births in Europe. Vienna Yearbook of Population Research, 4(1), 167–192. http://austriaca.at/0xc1aa5576_0x00144e25.pdf

Lyngstad, T. H., & Prskawetz, A. (2010). Do siblings’ fertility decisions influence each other? Demography, 47(4), 923–934. https://doi.org/10.1007/BF03213733

Ma, L. (2014). Economic crisis and women’s labor force return after childbirth: evidence from South Korea. Demographic Research, 31, 511–552.

Maddox, A. M., Rhoades, G. K., & Markman, H. J. (2011). Viewing Sexually-Explicit Materials Alone or Together: Associations with Relationship Quality. Archives of Sexual Behavior, 40(2), 441–448.

Maksym, R. (2017). Oncofertility – zachowanie płodności w chorobach onkologicznych. Życie i Płodność, 147–163.

Malcolm, M., & Naufal, G. (2016). Are Pornography and Marriage Substitutes for Young Men? Eastern Economic Journal, 42(3), 317–334. https://doi.org/10.1057/eej.2015.7

Malmberg, B., Lindh, T., & Halvarsson. Max. (2008). Productivity consequences of workforce aging: stagnation or Horndal effect? Population and Development Review, 34, 238–256.

Malthus, T. R. (1798). An Essay on the Principle of Population, as it Affects the Future Improvement of Society with Remarks on the Speculations of Mr. Godwin, M. Condorcet, and Other Writers.  J. Johnson, in St. Paul’s Church-Yard.

Malus, A., Szyluk, J., Galinska-Skok, B., & Konarzewska, B. (2016). Incidence of postpartum depression and couple relationship quality. Psychiatria Polska, 50(6), 1135–1146. https://doi.org/10.12740/PP/61569

Männikkö, N., Billieux, J., & Kääriäinen, M. (2015). Problematic digital gaming behavior and its relation to the psychological, social and physical health of Finnish adolescents and young adults. Journal of Behavioral Addictions, 4(4), 281–288. https://doi.org/10.1556/2006.4.2015.040

Manyika, J., Chui, M., Lund, S., & Ramaswamy, S. (2017). What’s now and next in analytics, AI, and automation.

Martin, C. (2010). The reframing of family policies in France: processes and actors. Journal of European Social Policy, 20(5), 410–421.

Matalliotakis, I. M., Cakmak, H., Fragouli, Y. G., Goumenou, A. G., Mahutte, N. G., & Arici, A. (2008). Epidemiological characteristics in women with and without endometriosis in the Yale series. Archives of Gynecology and Obstetrics, 277(5), 389–393. https://doi.org/10.1007/s00404-007-0479-1

Mathews, P., & Sear, R. (2013). Family and Fertility: Kin Influence on the Progression to a Second Birth in the British Household Panel Study.  PLoS ONE, 8(3).

Matysiak, A. (2011). Posiadanie własnego mieszkania a rodzicielstwo w Polsce. Studia Demograficzne, 1(159), 37–55.

Matysiak, A. (2014). Praca kobiet a macierzyństwo: rola poziomu wykształcenia i wykonywanego zawodu. In A. Matysiak (Ed.), Nowe wzorce formowania i rozwoju rodziny w Polsce (pp. 77–104). Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Matysiak, A. (2019). Policy responses to low fertility. How effective are they? UNPFA (No. 1; Working Paper Series)

Matysiak, A., Baranowska-Rataj, A., Mynarska, M., Rybińska, A., & Styrc, M. (2013). Między zmianą światopoglądową a ograniczeniami dnia codziennego: Jakie przyczyny przemian rodziny w Polsce? Jakie rekomendacje dla polityki?

Matysiak, A., & Mynarska, M. (2014). Urodzenia w kohabitacji: wybór czy konieczność? In A. Matysiak (Ed.), Nowe wzorce formowania i rozwoju rodziny w Polsce. Przyczyny oraz wpływ na zadowolenie z życia (pp. 24–53).

Matysiak, A., & Rybińska, A. (2019). Men’s involvement in the family and fertility: what about men’s opportunity costs? Presentation at the PHRG Colloquium.

Matysiak, A., & Szalma, I. (2014). Effects of Parental Leave Policies on Second Birth Risks and Women’s Employment Entry. Population, 69(4), 659–698. https://doi.org/10.3917/popu.1404.0659

McDonald, P. (2006). Low Fertility and the State: The Efficacy of Policy. Population and Development Review, 32(3), 485–510. https://doi.org/10.1111/j.1728-4457.2006.00134.x

McKay, S. (1993). Models of midwifery care. Denmark, Sweden, and the Netherlands. Journal of Nurse-Midwifery, 38(2), 114–120. https://doi.org/10.1016/0091-2182(93)90145-7

McLanahan, S. (2004). Diverging destinies: How children are faring under the second demographic transition. Demography, 41(4), 607–627. https://doi.org/10.1353/dem.2004.0033

Meadows, D. H., Meadows, D. L., Randers, J., & Behrens, W. W. I. (1972). The Limits to Growth. Universe Books.

Melzer-Lange, M. D. (1998). Violence and associated high-risk health behavior in adolescents: Substance abuse, sexually transmitted diseases, and pregnancy of adolescents. Pediatric Clinics of North America, 45(2), 307–317. https://doi.org/10.1016/S0031-3955(05)70007-9

Menken, J., Trussell, J., & Larsen, U. (1986). Age and infertility. In Science (Vol. 233, Issue 4771, pp. 1389–1394). American Association for the Advancement of Science. https://doi.org/10.1126/science.3755843

Merton, R. K. (1982). Teoria socjologiczna i struktura społeczna (R. K. Merton (Ed.)). Wydawnictwo Naukowe PWN.

Mészáros, J., Banyár, J., & Gál, R. I. (2016). Egy gyermeknevelés-függő nyugdíjrendszer körvonalai (A Child-Dependent Pension Scheme - Outlines). In A. Patkós (Ed.), Simonovits 70. Társadalom- és természettudományi írások Arkhimédésztől az időskori jövedelmekig (pp. 174–194). MTA KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet.

Michala, L., Argyri, E., Tsimplaki, E., Tsitsika, A., Bakoula, C., Antsaklis, A., & Panotopoulou, E. (2012). Human Papilloma Virus infection in sexually active adolescent girls. Gynecologic Oncology, 126(2), 207–210. https://doi.org/10.1016/j.ygyno.2012.04.042

Michalski, M. (2014). Znaczenie rodziny dla międzypokoleniowej transmisji kultury gospodarczej. Wydawnictwo Naukowe UAM.

Miettinen, A., Lainiala, L., & Rotkirch, A. (2015). Women’s housework decreases fertility: Evidence from a longitudinal study among Finnish couples. Acta Sociologica, 58(2), 139–154.

Mills, M., Blossfeld, H.-P., & Klijzing, E. (2005). Becoming an adult in uncertain times: a 14-country comparison of the losers of globalization. In H.-P. Blossfeld, M. Mills, E. Klijzing, & K. Kurz (Eds.), Globalization, Uncertainty and Youth in Society (pp. 393–411). Routledge.

Minarcik, J., Wetterneck, C. T., & Short, M. B. (2016). The effects of sexually explicit material use on romantic relationship dynamics. Journal of Behavioral Addictions, 5(4), 700–707.

Ministerstwo Cyfryzacji. (2020). Baza danych PESEL. Ministerstwo Cyfryzacji.

Ministerstwo Rozwoju. (2017). Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.).

Ministerstwo Zdrowia. (2013). Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016. Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia. (2016). Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020.

Ministerstwo Zdrowia. (2018). Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

Mitchelson, J. K., & Burns, L. R. (1998). Career mothers and perfectionism: Stress at work and at home. Personality and Individual Differences, 25(3), 477–485. https://doi.org/10.1016/S0191-8869(98)00069-5

MMM Europe. (2011). What Matters to Mothers in Europe. Survey of Mothers in Europe. 2011 results. https://makemothersmatter.org/wp-content/uploads/2018/04/2011-MMM_What_Matters_Mothers_Europe.pdf

Montgomery, M. R., & Casterline, J. B. (1996). Social Learning, Social Influence, and New Models of Fertility. Population and Development Review, 22, 151–175. https://doi.org/10.2307/2808010

Mørch, L. S., Skovlund, C. W., Hannaford, P. C., Iversen, L., Fielding, S., & Lidegaard, Ø. (2017). Contemporary hormonal contraception and the risk of breast cancer. New England Journal of Medicine, 377(23), 2228–2239. https://doi.org/10.1056/NEJMoa1700732

Morgan, S. P. (2003). Is low fertility a twenty-first-century demographic crisis? Demography, 40(4), 589–603. https://doi.org/10.1353/dem.2003.0037

Morgan, S. P., & Taylor, M. G. (2006). Low Fertility at the Turn of the Twenty-First Century. Annual Review of Sociology, 32(1), 375–399. https://doi.org/10.1146/annurev.soc.31.041304.122220

Mörk, E., Sjögren, A., & Svaleryd, H. (2009). Cheaper Child Care, More Children (No. 3942; Discussion Paper).

MRiPS. (2021). Zbadanie i określenie warunków do poprawy kondycji demograficznej Polski wraz z rekomendacjami zmian w obszarze godzenia życia zawodowego i prywatnego z wykorzystaniem środków z EFS w perspektywie finansowej 2021-2027. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Warszawa

MRPiPS. (2016). Kompleksowy Program Demograficzny - Rodzina+.

MRPiPS. (2019). Informacje statystyczne - sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Informacje Statystyczne - Sprawozdania Rady Ministrów z Realizacji Ustawy z Dnia 4 Lutego 2011 r. o Opiece Nad Dziećmi w Wieku Do Lat 3. https://www.gov.pl/web/rodzina/informacje-statystyczne-opieka-nad-dzieckiem

Muffels, R., & Kemperman, B. (2011). Does a Better Job Match Make Women Happier?: Work Orientations, Work-Care Choices and Subjective Well-Being in Germany (No. 361; SOEPpapers on Multidisciplinary Panel Data Research). DIW Berlin, The German Socio-Economic Panel (SOEP).

Mulder, C. H. (2006). Home-ownership and family formation. Journal of Housing and the Built Environment, 21(3), 281–298. https://doi.org/10.1007/s10901-006-9050-9

Mulder, C. H., & Billari, F. C. (2010). Homeownership regimes and low fertility. Housing Studies, 25(4), 527–541. https://doi.org/10.1080/02673031003711469

Murtaugh, P. A., & Schlax, M. G. (2009). Reproduction and the carbon legacies of individuals. Global Environmental Change, 19(1), 14–20. https://www.biologicaldiversity.org/programs/population_and_sustainability/pdfs/OSUCarbonStudy.pdf

Musser, A. K., Ahmed, A. H., Foli, K. J., & Coddington, J. A. (2013). Paternal Postpartum Depression: What Health Care Providers Should Know. Journal of Pediatric Health Care, 27(6), 479–485. https://doi.org/10.1016/j.pedhc.2012.10.001

Muszala, A. (2017). Kodeks Etyki Lekarskiej. Odcinek 41: Medycyna prenatalna w trosce o matkę i dziecko. Med. Prakt., 2, 115–116.

Myers, S. M. (1996). An interactive model of religiosity inheritance: The importance of family context. American Sociological Review, 61(5), 858–866. https://doi.org/10.2307/2096457

Mynarska, M. (2011). Kiedy mieć dziecko? Jakościowe badanie procesu odraczania decyzji o rodzicielstwie. Psychologia Społeczna, 6(3), 226–240.

Mynarska, M. (2012). Wykorzystanie teorii planowanego zachowania w celu wyjaśnienia zróżnicowania intencji rodzicielskich - ocena operacjonalizacji i dobroci pomiaru zmiennych. Studia Psychologica, 12(1), 83–100.

Mynarska, M., Matysiak, A., & Rybińska, A. (2014). Którędy do bezdzietności? Analiza ścieżek życia kobiet, które nigdy nie zostały matkami. In A. Matysiak (Ed.), Nowe wzorce formowania i rozwoju rodziny w Polsce. Przyczyny oraz wpływ na zadowolenie z życia (pp. 105–131). Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Mynarska, M., & Styrc, M. (2014). Preferencje i ograniczenia. Czynniki determinujące intencje posiadania pierwszego i drugiego dziecka. In A. Matysiak (Ed.), Nowe wzorce formowania i rozwoju rodziny w Polsce. Przyczyny oraz wpływ na zadowolenie z życia (pp. 54–76). Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Mynarska, M., & Wróblewska, W. (2017). The health of women of reproductive age and their childbearing intentions. Zdrowie Publiczne i Zarzadzanie, 15(2), 135–143.

Nassau, D., Chu, K., Blachman-Braun, R., Castellan, M., & Ramasamy, R. (2020). The pediatric patient and future fertility: optimizing long-term male reproductive health outcomes. Fertil Steril., 113(3), 489–499.

Nehring – Gugulska, M., & Sztyber, B. (2013). Raport o stanie karmienia piersią w Polsce 2013.

Niederberger, C., Pellicer, A., Cohen, J., Gardner, D. K., Palermo, G. D., O’Neill, C. L., Chow, S., Rosenwaks, Z., Cobo, A., Swain, J. E., Schoolcraft, W. B., Frydman, R., Bishop, L. A., Aharon, D., Gordon, C., New, E., Decherney, A., Tan, S. L., Paulson, R. J., … LaBarbera, A. R. (2018). Forty years of IVF. In Fertility and Sterility (Vol. 110, Issue 2, pp. 185-324.e5). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2018.06.005

NIK. (2016). Raport NIK o opiece okołoporodowej na oddziałach położniczych – informacje szczegółowe.

NIZP-PZH. (2018). Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania.

NN. (2020). Rodzina Przyszłości. https://media.nn.pl/96270-rodzina-przyszlosci

Noé, G., Croxatto, H. B., Salvatierra, A. M., Reyes, V., Villarroel, C., Muñoz, C., Morales, G., & Retamales, A. (2010). Contraceptive efficacy of emergency contraception with levonorgestrel given before or after ovulation. Contraception, 81(5), 414–420. https://doi.org/10.1016/j.contraception.2009.12.015

Nybo Andersen, A. M., Wohlfahrt, J., Christens, P., Olsen, J., & Melbye, M. (2000). Maternal age and fetal loss: Population based register linkage study. British Medical Journal, 320(7251), 1708–1712. https://doi.org/10.1136/bmj.320.7251.1708

Nyirjesy, P. (1999). Vaginitis in the adolescent patient. Pediatr Clin North Am, 46, 733–745.

OECD. (2006). Starting Strong II. Early Childhood Education and Care.

OECD. (2011). Doing Better for Families.

OECD. (2012). Looking to 2060: Long-term global growth prospects.

Okólski, M. (1990). Teoria przejścia demograficznego. PWE.

Okólski, M. (2004). Demografia zmiany społecznej (Wydanie pi). Wydawnictwo Naukowe “Scholar.”

Okólski, M. (2006). Płodność i rodzina w okresie transformacji. In J. Wasilewski (Ed.), Współczesne społeczeństwo polskie. Dynamika zmian (1st ed., pp. 103–144). Scholar.

Okólski, M., & Fihel, A. (2012). Demografia. Współczesne zjawiska i teorie (Wydanie pierwsze). Wydawnictwo Naukowe “Scholar.”

Olson, C. K., Keppler-Noreuil, K. M., Romitti, P. A., Budelier, W. T., Ryan, G., Sparks, A. E. T., & Van Voorhis, B. J. (2005). In vitro fertilization is associated with an increase in major birth defects. Fertility and Sterility, 84(5), 1308–1315. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2005.03.086

Olza Fernández, I., Marín Gabriel, M. A., García Murillo, L., Malalana Martinez, A. M., Costarelli, V., & Millán Santos, I. (2013). Mode of delivery may influence neonatal responsiveness to maternal separation. Early Human Development, 89(5), 339–342. https://doi.org/10.1016/j.earlhumdev.2012.11.005

Onyszkiewicz, J. (2012). Główne zagrożenia dla Polski w wymiarze wewnętrznym. Przyszłość. Świat-Europa-Polska, 2, 37–42.

ONZ. (2004). World Population to 2300. http://www.un.org/esa/population/publications/longrange2/longrange2.htm

ONZ. (2017). Women’s economic empowerment in the changing world of work. https://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=E/CN.6/2017/3

ONZ. (2019). World Population Prospects 2019. https://population.un.org/wpp/

Oppenheimer, V. K. (1988). A Theory of Marriage Timing. American Journal of Sociology, 94(3), 563–591. https://doi.org/10.1086/229030

Ortiz, M. E., & Croxatto, H. B. (1987). The mode of action of IUDs. Contraception, 36(1), 37–53. https://doi.org/10.1016/0010-7824(87)90060-6

Ortiz, M. E., & Croxatto, H. B. (2007). Copper-T intrauterine device and levonorgestrel intrauterine system: biological bases of their mechanism of action. In Contraception (Vol. 75, Issue 6 SUPPL., pp. S16–S30). Elsevier. https://doi.org/10.1016/j.contraception.2007.01.020

Osiewalska, B. (2017). Bezdzietność i rodzicielstwo par a ich status społeczno-ekonomiczny. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Paine, R. T. (1969). A Note on Trophic Complexity and Community Stability. The American Naturalist, 103(929), 91–93.

Pallone, S. R., & Bergus, G. R. (2009). Fertility awareness-based methods: another option for family planning. In Journal of the American Board of Family Medicine : JABFM (Vol. 22, Issue 2, pp. 147–157). J Am Board Fam Med. https://doi.org/10.3122/jabfm.2009.02.080038

Paprzycka, E., Mianowska, E., & Izdebski, Z. (2014). Jak dobieramy się w pary? Płeć biologiczna i płeć społeczno-kulturowa a preferowane cechy partnera. Dyskursy Młodych Andragogów, 15.

Paradysz, J. (2020). Elementy polityki prorodzinnej i ich skuteczność. polskieforumrodzicow.pl. http://polskieforumrodzicow.pl/nauka/365-elementy-polityki-prorodzinnej-i-ich-skutecznosc

Park, B., Wilson, G., Berger, J., Christman, M., Reina, B., Bishop, F., Klam, W., & Doan, A. (2016). Is Internet pornography causing sexual dysfunctions? A review with clinical reports. Behavioral Sciences, 6(3), 17.

Park, D., & Kim, H. (2015). Internet Game Addiction among Middle School Students (Focusing on SNS Addiction Tendencies, Self-Esteem and Interpersonal Relationships). Indian Journal of Science and Technology, 8(25), 1–6.

Parlament Europejski. (1997). Sytuacja demograficzna w Unii Europejskiej. Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 14.4.1997 Dz.U. C 115 z 14.4.1997.

Parlament Europejski. (2017). Wykorzystanie instrumentów polityki spójności przez regiony w reakcji na zmiany demograficzne. Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 14.11.2017 r. w sprawie wykorzystania instrumentów polityki spójności przez regiony w reakcji na zmiany demograficzne (2016/2245(INI)).

Parlament Europejski. (2018). Wykorzystanie  instrumentów  polityki spójności przez regiony w  reakcji na  zmiany demograficzne. Rezolucja Parlamentu Europejskiego Dz.U.C 356 z 4.10.2018. Parlament Europejski.

Pawlus M. (2017). Sekwencyjne podejście do pracy i życia rodzinnego wg N. Gilberta, [in] O. Kotowska-Wójcik, M. Luty-Michalak (ed.), Kobieta w przestrzeni publicznej.

Pawłowska, B., & Dziurzyńska, E. (2012). Relacje w rodzinie a uzależnienie od gier komputerowych u młodzieży Family relationships versus computer games addiction in adolescent. Current Problem of Psychiatry, 13(3), 196–208.

Pedersen, R. L., & Lam, D. P. M. (2018). Second comment on ‘The climate mitigation gap: Education and government recommendations miss the most effective individual actions.’ Environmental Research Letters, 13(6). https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/aac9d0

Peindl, K. S., Wisner, K. L., Zolnik, E. J., & Hanusa, B. H. (1995). Effects of postpartum psychiatric illnesses on family planning. International Journal of Psychiatry in Medicine, 25(3), 291–300. https://doi.org/10.2190/QD56-6DFM-ELDE-VVKR

Peri-Rotem, N. (2016). Religion and Fertility in Western Europe: Trends Across Cohorts in Britain, France and the Netherlands. European Journal of Population, 32(2), 231–265. https://doi.org/10.1007/s10680-015-9371-z

Perry, S. L. (2017). Does viewing pornography reduce marital quality over time? Evidence from longitudinal data. Archives of Sexual Behavior, 46(2), 549–559.

Pfeifer, S., Butts, S., Fossum, G., Gracia, C., La Barbera, A., Mersereau, J., Odem, R., Paulson, R., Penzias, A., Pisarska, M., Rebar, R., Reindollar, R., Rosen, M., Sandlow, J., & Vernon, M. (2017). Optimizing natural fertility: a committee opinion. Fertility and Sterility, 107(1), 52–58. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2016.09.029

Philipov, D. (2002). Fertility in times of discontinuous societal change: the case of Central and Eastern Europe (No. 2002–024; MPIDR Working Paper).

Philipov, D., & Berghammer, C. (2007). Religion and fertility ideals, intentions and behaviour: a comparative study of European countries. In Vienna Yearbook of Population Research (Vol. 5). Austrian Academy of Sciences Press. https://doi.org/10.2307/23025606

Philipov, D., & Bernardi, L. (2011). Concepts and Operationalisation of Reproductive Decisions Implementation in Austria, Germany and Switzerland. Comparative Population Studies, 36(2–3), 495–530. https://doi.org/10.4232/10.CPoS-2011-14en

Philipov, D., Spéder, Z., & Billari, F. C. (2006). Soon, later, or ever? The impact of anomie and social capital on fertility intentions in Bulgaria (2002) and Hungary (2001). Population Studies, 60(3), 289–308. https://doi.org/10.1080/00324720600896080

Pingali, P. L. (2012). Green Revolution: Impacts, limits, and the path ahead. PNAS, 100(31), 12302–12308. https://doi.org/https://doi.org/10.1073/pnas.0912953109

Piorkowski, G. K. (2011). The Search for Eros: A Hazardous Journey for Children of Divorce. Psychology Research, 1(1), 1–11.

Pison, G. (2019). The Population of the World (2019). Population and Societies (569) https://www.ined.fr/fichier/s_rubrique/29504/569.en.population.societies.world.2019.en.pdf

Plantenga, J., & Remery, C. (2009). The provision of childcare services. A comparative review of 30 European countries. https://eurogender.eige.europa.eu/system/files/the_provision_childcare_services.pdf

Polidano, C., Zhu, A., & Bornstein, J. C. (2017). The relation between cesarean birth and child cognitive development. Scientific Reports, 7(1), 1–10. https://doi.org/10.1038/s41598-017-10831-y

PolishGamers.com. (2020). https://polishgamers.com/

Połujańska, A. (2009). Wzory doboru małżeńskiego w Polsce i przyczyny ich powstawania. Studia Demograficzne, 2(156), 45–72.

Ponczek, D., & Olszowy, I. (2012). Styl życia młodzieży i jego wpływ na zdrowie. Problemy Higieny i Epidemiologii, 93(2), 260–268.

Poręba, R., Jędrzejko, M., Poręba, A., & Sioma-Markowska, U. (2008). Wskazania do cięcia cesarskiego. Perinatologia, Neonatologia, 1(1), 11–18.

Potter, J. E., Cavenaghi, S. M., Caetano, A. J., & Assuncao, R. M. (1998). The spread of television and fertility decline in Brazil: A spatial temporal analysis. Workshop on Social Processes Underlying Fertility Change in Developing Countries. https://www.popline.org/node/280962

Press Association. (2015). Women in their 20s earn more than men of same age, study finds. The Guardian. https://www.theguardian.com/money/2015/aug/29/women-in-20s-earn-more-men-same-age-study-finds

Press, J. E. (2004). Cute Butts and Housework: A Gynocentric Theory of Assortative Mating. Journal of Marriage and Family, 66(4), 1029–1033. https://doi.org/10.2307/3600178

Pronzato, C. D. (2009). Return to work after childbirth: does parental leave matter in Europe? Review of Economics of the Household, 7(4), 341–360. https://doi.org/10.1007/s11150-009-9059-4

Prskawetz, A., Bloom, D. A., & Lutz, W. (2008). Population Aging, Human Capital Accumulation, and Productivity Growth. Population and Development Review 34, suppl.

Przybysz, D., & Domański, H. (2005). Homogamia edukacyjna małżonków w krajach europejskich. Studia Socjologiczne, 4(179), 69–98.

Pschyrembl, W., Strauss, G., & Petrie, E. (2014). Ginekologia praktyczna. PZWL.

PTG. (2012). Rekomendacje PTG i PTMR dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności – skrót. Ginekol. Pol., 83, 149–154.

Puszczałowska-Lizis, E., Mokrzycka, K., & Jandziś, S. (2016). Influence of pre-delivery education on the course of pregnancy, childbirth and early maternity. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 22(4), 264–269. https://doi.org/10.5604/20834543.1227607

PwC. (2016). Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w UE.

Rabušic, L., & Chromková Manea, B. E. (2008). Hakim s preference theory in the Czech context. 2008(2).

Rada Ministrów. (1997). Program polityki prorodzinnej. Przegląd Rządowy, 89, 227–230.

Radwan, M., Jurewicz, J., Merecz-Kot, D., Sobala, W., Radwan, P., Bochenek, M., & Hanke, W. (2016). Sperm DNA damage-the effect of stress and everyday life factors. Int J Impot Res, 28, 148–154.

Raith, E., Frank, P., & Freundl, G. (1997). Naturalne metody planowania rodziny- poradnik medyczny. Springer PWN.

Raley, R. K., & Bratter, J. (2004). Not Even if You Were the Last Person on Earth! Journal of Family Issues, 25(2), 167–181. https://doi.org/10.1177/0192513X03256515

Ray, C. M., Harcey, S. R., Greil, A. L., Tiemeyer, S., & McQuillan, J. (2018). Stability and change in personal fertility ideals among US women in heterosexual relationships. Demographic Research, 39(1), 459–486. https://doi.org/10.4054/DemRes.2018.39.16

Rebar, R. W. (2013). What are the risks of the assisted reproductive technologies (ART) and how can they be minimized? In Reproductive Medicine and Biology (Vol. 12, Issue 4, pp. 151–158). John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1007/s12522-013-0156-y

Regős, G. (2015). Can fertility be increased with a pension reform? Ageing International, 40, 117–137.

Rehbein, F., & Baier, D. (2013). Family-, Media-, and School-Related Risk Factors of Video Game Addiction: A 5-Year Longitudinal Study. Journal of Media Psychology Theories Methods and Applications, 25(3), 118–128.

Relationships Foundation. (2016). Cost of Family Failure Index. https://relationshipsfoundation.org/cost-of-family-failure-index/

Rindfuss, R., & Choe, M. K. (2015). Diversity across Low-Fertility Countries: An Overview. In R. Rindfuss & M. K. Choe (Eds.), Low and Lower Fertility: Variations across Developed Countries (pp. 1–14). Springer.

Rindfuss, R. R., & Brauner-Otto, S. R. (2008). Institutions and the transition to adulthood: Implications for fertility tempo in low-fertility settings. Vienna Yearbook of Population Research, 6(1), 57–87. https://doi.org/10.1553/populationyearbook2008s57

Rindfuss, R. R., & Choe, K. M. (2016). Diverse Paths to Low and Lower Fertility: An Overview. In K. M. Choe & R. R. Rindfuss (Eds.), Low Fertility, Institutions, and their Policies (pp. 1–11). Springer.

Ringen, S. (1997). Citizens, Families &amp; Reform. Oxford University Press.

Robbins, J., & Levinas, E. (2001). Is It Righteous to Be?: Interviews with Emmanuel Levinas. Stanford University Press.

Robertson, S. A. (2000). Control of the immunological environment of the uterus. Reviews of Reproduction, 5(3), 164–174. https://doi.org/10.1530/ror.0.0050164

Robertson, S. A., Bromfield, J. J., & Tremellen, K. P. (2003). Seminal “priming” for protection from pre-eclampsia - A unifying hypothesis. Journal of Reproductive Immunology, 59(2), 253–265. https://doi.org/10.1016/S0165-0378(03)00052-4

Robertson, S. A., Prins, J. R., Sharkey, D. J., & Moldenhauer, L. M. (2013). Seminal Fluid and the Generation of Regulatory T Cells for Embryo Implantation. In American Journal of Reproductive Immunology (Vol. 69, Issue 4, pp. 315–330). Am J Reprod Immunol. https://doi.org/10.1111/aji.12107

Robertson, S. A., & Sharkey, D. J. (2001). The role of semen in induction of maternal immune tolerance to pregnancy. Seminars in Immunology, 13(4), 243–254. https://doi.org/10.1006/smim.2000.0320

Rønsen, M. (2004). Fertility and family policy in Norway - A reflection on trends and possible connections. Demographic Research, 10, 265–286.

Rosenbluth, F. M. (2006). The Political Economy of Low Fertility. In F. M. Rosenbluth (Ed.), The Political Economy of Japan’s Low Fertility (pp. 3–36). Stanford University Press.

Rosenfeld, M. J., & Thomas, R. J. (2012). Searching for a Mate: The Rise of the Internet as a Social Intermediary(No Title). American Sociological Review, 77(4), 523–547.

Rossi, P., & Godard, M. (2019). The Old-Age Security Motive for Fertility: Evidence from the Extension of Social Pensions in Namibia. In SSRN Electronic Journal (No. 2019-069/V; Tinbergen Institute Discussion Paper ).

Rossier, C., & Bernardi, L. (2009). Social interaction effects on fertility: Intentions and behaviors. European Journal of Population, 25(4), 467–485. https://doi.org/10.1007/s10680-009-9203-0

Rötzer, J. (2005). Sztuka planowania rodziny. Droga partnerstwa, metoda objawowo – termiczna.

Rożańska, M., Baranowska, B., Tataj-Puzyna, U., Bączek, G., & Kajdy, A. (2017). Perinatal hospice care in the narratives of parents and caregivers–a qualitive survey. Fides et Ratio, 4(32), 445–467.

RPO. (2009). Polityka rodzinna w krajach Unii Europejskiej – wnioski dla Polski. Biuletyn RPO, 67, 12–13.

RRL. (2014a). Rekomendacje Rządowej Rady Ludnościowej w zakresie polityki Ludnościowej w Polsce.

RRL. (2014b). Sytuacja demograficzna Polski - Raport 2013-2014.

RRL. (2019). Sytuacja demograficzna Polski. Raport 2018-2019.

Ryder, R. E. J. (1993). “Natural Family Planning”: Effective Birth Control Supported By The Catholic Church. In BMJ: British Medical Journal (Vol. 307, pp. 723–726). BMJ. https://www.jstor.org/stable/29721085

Rzepka-Górska, I. (1997). Ginekologia dziecięca i dziewczęca. PZWL.

Sadowska, M., Ksykiewicz-Dorota, A., & Wdowiak, A. (2013). Organization of maternity wards and the structure of working time and mother satisfaction with care. European Journal of Medical Technologies, 1, 32–40.

Saftlas, A. F., Olson, D. R., Franks, A. L., Atrash, H. K., & Pokras, R. (1990). Epidemiology of preeclampsia and eclampsia in the United States, 1979-1986. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 163(2), 460–465. https://doi.org/10.1016/0002-9378(90)91176-D

Salama, M., & Woodruff, T. K. (2015). New advances in ovarian autotransplantation to restore fertility in cancer patients. Cancer and Metastasis Reviews, 34(4), 807–822. https://doi.org/10.1007/s10555-015-9600-2

Sanocka, D., & Kurpisz, M. (2003). Infertility in Poland--present status, reasons and prognosis as a reflection of Central and Eastern Europe problems with reproduction. Medical Science Monitor : International Medical Journal of Experimental and Clinical Research, 9(3), SR16-20.

Sartorius, G. A., & Nieschlag, E. (2009). Paternal age and reproduction. In Human Reproduction Update (Vol. 16, Issue 1, pp. 65–79). Hum Reprod Update. https://doi.org/10.1093/humupd/dmp027

Scafidi, B. (2008). The Taxpayer Costs of Divorce and Unwed Childbearing: First-Ever Estimates for the Nation and All Fifty States.

Schneider, J. P. (2000). Effects of cybersex addiction on the family: Results of a survey. The Journal of Treatment and Prevention, 7(1–2), 31–58.

Schwartz, C. R., & Mare, R. D. (2005). Trends in educational assortative marriage from 1940 to 2003. Demography, 42(4), 621–646. https://doi.org/10.1353/dem.2005.0036

Sejm RP. (1999). Polityka prorodzinna państwa. Druk Sejmowy 1522 z Dnia 16.11.1999, 11.

Sharma, R. (2016, February). The Demographics of Stagnation. Foreign Affairs. https://www.foreignaffairs.com/articles/world/2016-02-15/demographics-stagnation

Sijpkens, M. K., van Voorst, S. F., de Jong-Potjer, L. C., Denktaş, S., Verhoeff, A. P., Bertens, L. C. M., Rosman, A. N., & Steegers, E. A. P. (2019). The effect of a preconception care outreach strategy: the Healthy Pregnancy 4 All study. BMC Health Services Research, 19(1), 60. https://doi.org/10.1186/s12913-019-3882-y

Simon, J. L. (1981). The Ultimate Resource. Princeton University Press.

Sinn, H.-W. (2005). Europe’s Demographic Deficit A Plea For A Child Pension System. De Economist, 153, 1–45.

Siwek, S. (2010). Czynniki społeczne w genezie nieprawidłowego rozwoju człowieka. Folia Psychologica, 14, 19–43.

Śleszyński, P., Andrzejewska, M., Cerić, D., Deręgowska, A., Komornicki, T., Rusztecka, M., Solon, J., Sudra, P., & Zielińska, B. (2016). Analiza stanu i uwarunkowań prac planistycznych w gminach w 2014 roku.

Śleszyński, P., Stępniak, M., & Mazurek, D. (2018). Oszacowanie skutków presji inwestycyjnej i nadpodaży gruntów budowlanych w strefie podmiejskiej Warszawy na przykładzie gmin pasma zachodniego. Przegląd Geograficzny, 90(2), 209–240.

Slizien-Kuczapska, E., Sys, D., Baranowska, B., & Tataj-Puzyna, U. (2017). Zdrowie prokreacyjne jako zasadniczy kierunek troski o zdrowie rodziny. Kwartalnik Naukowy, 4, 88–112.

Sobeh, J., & Spijkers, W. (2013). Development of neuropsychological functions of attention in two cultures: A cross-cultural study of attentional performances of Syrian and German children of pre-school and school age. European Journal of Developmental Psychology, 10(3), 318–336. https://doi.org/10.1080/17405629.2012.674761

Sobocinski, M. (2016). Kierunki polityki państwa wobec rodziny 1989-2015. Biuro Analiz Sejmowych, 1(45).

Sobotka, T. (2004). Is Lowest-Low Fertility in Europe Explained by the Postponement of Childbearing? Population and Development Review, 30(2), 195–220. https://doi.org/10.1111/j.1728-4457.2004.010_1.x

Sobotka, T. (2008). Overview Chapter 6: The diverse faces of the Second Demographic Transition in Europe. https://doi.org/10.4054/DemRes.2008.19.8

Sobotka, T. (2011). Reproductive Decision-Making in a Macro-Micro Perspective (REPRO): Synthesis and Policy Implications (European Demographic Research Papers).

Sobotka, T. (2017). Post-transitional fertility: Childbearing postponement and the shift to low and unstable fertility levels. Journal of Biosocial Science, 49(S1), S20– S45.

Sobotka, T., & Beaujouan, É. (2014). Two Is Best? The Persistence of a Two-Child Family Ideal in Europe. Population and Development Review, 40(3), 391–419. https://doi.org/10.1111/j.1728-4457.2014.00691.x

Sobotka, T., Matysiak, A., & Brzozowska, Z. (2020). Policy responses to low fertility: How effective are they? (No. 1; Working Paper Series).

South, S. J., Haynie, D. L., & Bose, S. (2005). Residential mobility and the onset of adolescent sexual activity. Journal of Marriage and Family, 67(2), 499–514. https://doi.org/10.1111/j.0022-2445.2005.00131.x

Stanford, J. B., & Mikolajczyk, R. T. (2002). Mechanisms of action of intrauterine devices: Update and estimation of postfertilization effects. In American Journal of Obstetrics and Gynecology (Vol. 187, Issue 6, pp. 1699–1708). Mosby Inc. https://doi.org/10.1067/mob.2002.128091

Stefankiewicz, J., Kurzawa, R., & Droździk, M. (2006). Czynniki środowiskowe upośledzające płodność mężczyzn (Environmental factors disturbing fertility of men). Ginekol Pol, 77(2), 163–169.

Stewart, D. E., & Vigod, S. N. (2019). Postpartum Depression: Pathophysiology, Treatment, and Emerging Therapeutics. Annual Review of Medicine, 70(1), 183–196. https://doi.org/10.1146/annurev-med-041217-011106

Stiglitz, J. E., Sen, A. K., & Fitoussi, J.-P. (2009). Report by the Commission on the Measurement of Economic Performance and Social Progress.

Stinson, L. F., Payne, M. S., & Keelan, J. A. (2018). A critical review of the bacterial baptism hypothesis and the impact of cesarean delivery on the infant microbiome. In Frontiers in Medicine (Vol. 5, Issue MAY, p. 1). Frontiers Media S.A. https://doi.org/10.3389/fmed.2018.00135

Stonawski, M., Skirbekk, V., K.C., S., & Goujon, A. (2010). Projections of religiosity for Spain. In Eurostat (Ed.), Work session on demographic projections (pp. 421–438).

STS. (2019). Podsumowanie literatury i badań naukowych wskazujących na negatywne konsekwencje korzystania z pornografii w kontekście ochrony dzieci i młodzieży. https://www.twojasprawa.org.pl/wp-content/uploads/2019/11/RaportSTS_badania_naukowe_o_pornografii.pdf

Stuparich, M. A., Donnellan, N. M., & Sanfilippo, J. S. (2017). Endometriosis in the Adolescent Patient. Seminars in Reproductive Medicine, 35(1), 102–109. https://doi.org/10.1055/s-0036-1597121

Styrc, M. (2014). Bariery rodzicielstwa w percepcji Polaków. In I. E. Kotowska (Ed.), Niska dzietność w Polsce w kontekście percepcji Polaków. Diagnoza Społeczna 2013 (pp. 61–72). Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Styrc, M. (2016). Inter-dependencies between marital instability and fertility. Oficyna Wydawnicza SGH.

Sullivan, S., Schanler, R. J., Kim, J. H., Patel, A. L., Trawöger, R., Kiechl-Kohlendorfer, U., Chan, G. M., Blanco, C. L., Abrams, S., Cotten, C. M., Laroia, N., Ehrenkranz, R. A., Dudell, G., Cristofalo, E. A., Meier, P., Lee, M. L., Rechtman, D. J., & Lucas, A. (2010). An Exclusively Human Milk-Based Diet Is Associated with a Lower Rate of Necrotizing Enterocolitis than a Diet of Human Milk and Bovine Milk-Based Products. Journal of Pediatrics, 156(4). https://doi.org/10.1016/j.jpeds.2009.10.040

Sun, Y. (2003). The Well-Being of Adolescents in Households With No Biological Parents. Journal of Marriage and Family, 65(4), 894–909. https://doi.org/10.1111/j.1741-3737.2003.00894.x

Suzuki, N. (2019). Clinical Practice Guidelines for Fertility Preservation in Pediatric, Adolescent, and Young Adults with Cancer. In International Journal of Clinical Oncology (Vol. 24, Issue 1, pp. 20–27). Springer Tokyo. https://doi.org/10.1007/s10147-018-1269-4

Szarewski, A., & Guillebaud, J. (1999). Przewodnik po antykoncepcji. Prószyński i S-ka,.

Szlendak, T. (2012). Socjologia rodziny. Ewolucja, historia, zróżnicowanie. Wydawnictwo Naukowe PWN.

Szpringer, M., Horecka-Lewitowicz, A., Czerwiak, G., & Laurman-Jarząbek, E. (2008). Gry komputerowe a zachowania problemowe młodzieży w wieku 12-13 lat. Studia Medyczne, 12, 35–39.

Sztaudynger, J. J. (2009). Rodzinny kapitał społeczny a wzrost gospodarczy w Polsce. Annales. Etyka w Życiu Gospodarczym, 12(1), 225–244.

Szukalski, P. (2004). Osoby sędziwe w Polsce iw krajach Unii Europejskiej. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. „Prace Instytutu Ekonometrii i Statystyki Uniwersytetu Łódzkiego”, seria A, 6–9.

Szukalski, P. (2007). Publiczne wsparcie dla rodzin z małymi dziećmi we współczesnej Francji (P. Szukalski (Ed.)). Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Szukalski, P. (2015). Przestrzenne zróżnicowanie dzietności w Polsce. Wiadomości Statystyczne, 4, 13–27.

Szukalski, P. (2019). Zmiany zachowań rozrodczych w XXI wieku - czy program Rodzina 500+ ma na nie wpływ? In E. Osewska & J. Stala (Eds.), Rodzina w społeczeństwie - relacje i wyzwania (pp. 53–74). Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Tanskanen, A., & Rotkirch, A. (2014). The Impact of Grandparental Investment on Mothers’ Fertility Intentions in Four European Countries. Demographic Research, 31(1), 1–26.

Taranowicz, I. (2020). Investment in the family: is it beneficial in post-modern society? Studia Demograficzne, 2(176), 31–42. https://doi.org/10.33119/sd.2019.2.2

Tepper, N. K., Dragoman, M. V., Gaffield, M. E., & Curtis, K. M. (2017). Nonoral combined hormonal contraceptives and thromboembolism: a systematic review. In Contraception (Vol. 95, Issue 2, pp. 130–139). Elsevier USA. https://doi.org/10.1016/j.contraception.2016.10.005

Tepper, N. K., Whiteman, M. K., Marchbanks, P. A., James, A. H., & Curtis, K. M. (2016). Progestin-only contraception and thromboembolism: A systematic review. In Contraception (Vol. 94, Issue 6, pp. 678–700). Elsevier USA. https://doi.org/10.1016/j.contraception.2016.04.014

The Human Fertility Database. (2020). The Human Fertility Database. The Human Fertility Database.

Thévenon, O. (2011). Family Policies in OECD Countries: A Comparative Analysis. Population and Development Review, 37(1), 57–87. https://doi.org/10.1111/j.1728-4457.2011.00390.x

Thévenon, O. (2015). Decreasing Fertility in Europe: Is it a Policy Issue? In K. Matthijs, J. Haers, K. Neels, & C. Timmerman (Eds.), Population Change in Europe, the Middle East and North Africa: Beyond the Demographic Divide (pp. 81–114). Routledge.

Thévenon, O. (2016). The influence of family policies on fertility in France: Lessons from the past and prospects for the future. In R. R. Rindfuss & M. K. Choe (Eds.), Low Fertility, Institutions, and their Policies: Variations Across Industrialized Countries (pp. 49–76). Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/978-3-319-32997-0_3

Thévenon, O., & Gauthier, A. H. (2011). Family policies in developed countries: A “fertility-booster” with side-effects. Community, Work and Family, 14(2), 197–216. https://doi.org/10.1080/13668803.2011.571400

Thévenon, O., & Neyer, G. (2014). Family policies and diversity in Europe: The state-of-the-art regarding fertility, work, care, leave, laws and self-suficiency. Family & Societies Working Paper Series 7

Thomson, E., Winkler-Dworak, M., Spielauer, M., Prskawetz, A., Thomson, E., Winkler-Dworak, M., Spielauer Statistics Canada, M., & Prskawetz, C. A. (2012). Union Instability as an Engine of Fertility? A Microsimulation Model for France. Demography, 49, 175–195. https://doi.org/10.1007/s13524-011-0085-5

Torr, B. M., & Short, S. E. (2004). Second Births and the Second Shift: A Research Note on Gender Equity and Fertility. Population and Development Review, 30(1), 109–130. https://doi.org/10.1111/j.1728-4457.2004.00005.x

Trabert, B., Peters, U., De Roos, A. J., Scholes, D., & Holt, V. L. (2011). Diet and risk of endometriosis in a population-based case-control study. British Journal of Nutrition, 105(3), 459–467. https://doi.org/10.1017/S0007114510003661

Trent, J., & Weeden, L. K. (2009). Błędne koło rozwodów: jak odnieść małżeński sukces mimo porażki rodziców. Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów" W drodze".

Tribe, R. M., Taylor, P. D., Kelly, N. M., Rees, D., Sandall, J., & Kennedy, H. P. (2018). Parturition and the perinatal period: can mode of delivery impact on the future health of the neonate? Journal of Physiology, 596(23), 5709–5722. https://doi.org/10.1113/JP275429

Trimarchi, A., & Van Bavel, J. (2017). Education and the Transition to Fatherhood: The Role of Selection Into Union. Demography, 54(1), 119–144.

Trub, L., Powell, J., Biscardi, K., & Rosenthal, L. (2018). The “Good Enough” Parent: Perfectionism and Relationship Satisfaction Among Parents and Nonparents. Journal of Family Issues, 39(10), 2862–2882. https://doi.org/10.1177/0192513X18763226

Trussell, J. (2011). Contraceptive failure in the United States. In Contraception (Vol. 83, Issue 5, pp. 397–404). NIH Public Access. https://doi.org/10.1016/j.contraception.2011.01.021

Trzpiot, G. (2015). Przyszłość demograficzna a logistyka społeczna. Studia Ekonomiczne, 249, 23–35.

Tsevat, D. G., Wiesenfeld, H. C., Parks, C., & Peipert, J. F. (2017). Sexually transmitted diseases and infertility. In American Journal of Obstetrics and Gynecology (Vol. 216, Issue 1, pp. 1–9). Mosby Inc. https://doi.org/10.1016/j.ajog.2016.08.008

Twenge, J. M. (2017). iGen: Why Today’s Super-Connected Kids are Growing up Less Rebellious, More Tolerant, Less Happy – and Completely Unprepared for Adulthood. Atria Books.

UNFPA. (2007). Zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym 15-49 lat. Polska 2006.

UNFPA. (2018). State of the World Population.

UNPFA. (1994). Programme of Action adopted at the International Conference on Population and Development.

Vaillant, George E. (2003). Aging Well: Surprising Guideposts to a Happier Life from the Landmark Harvard Study of Adult Development, Little, Brown Spark;

van de Kaa, D. (1987). Europe’s Second Demographic Transition. Population Bulletin, 42(1), 3–24.

van de Kaa, D. (1988). The Second Demographic Transition Revisited: Theories and Expectations. European University Institute.

van de Kaa, D. (2002a). The Idea of a Second Demographic Transition in Industrialized Countries.

van de Kaa, D. (2002b, February). The Idea of a Second Demographic Transition in Industrialized Countries.

van de Kaa, D. (2006). Temporarily New: On Low Fertility and the Prospect of Pro-natal Policies. Vienna Yearbook of Population Research, 4, 193–211. https://doi.org/10.2307/23025483

Van Voorst, S. F., Vos, A. A., De Jong-Potjer, L. C., Waelput, A. J. M., Steegers, E. A. P., & Denktaş, S. (2015). Effectiveness of general preconception care accompanied by a recruitment approach: Protocol of a community-based cohort study (the Healthy Pregnancy 4 All study). BMJ Open, 5(3), 1–10. https://doi.org/10.1136/bmjopen-2014-006284

Vayngortin, T., & Kant, S. (2019). Identification and management of adolescent gynecologic emergencies in the emergency department. Pediatr Emerg Med Pract., 16, 1–24.

Venn, A., Watson, L., Bruinsma, F., Giles, G., & Healy, D. (1999). Risk of cancer after use of fertility drugs with in-vitro fertilisation. Lancet, 354(9190), 1586–1590. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(99)05203-4

Vignoli, D., Rinesi, F., & Mussino, E. (2013). A Home to Plan the First Child? Fertility Intentions and Housing Conditions in Italy. Population, Space and Place, 19(1), 60–71. https://doi.org/10.1002/psp.1716

Vijselaar, F., & Albers, R. (2004). New technologies and productivity growth in the euro area. Empirical Economics, 29.3, 621–646.

Vikat, A. (2004). Women’s labor force attachment and childbearing in Finland. Demographic Research, 10(SUPPL. 3), 177–212. https://doi.org/10.4054/demres.2004.s3.8

Vitali, A., Billari, F. C., Prskawetz, A., & Testa, M. R. (2009). Preference theory and low fertility: A comparative perspective. European Journal of Population, 25(4), 413–438. https://doi.org/10.1007/s10680-009-9178-x

Waldinger, R. J., Schulz, M. S. (2010). What’s Love Got To Do With It?: Social Functioning, Perceived Health, and Daily Happiness in Married Octogenarians; Psychol Aging. 25(2), 422–431; https://www.adultdevelopmentstudy.org/

Walento-Tyszko, M. (2006). Aksamitna rewolucja w opiece okołoporodowej przełomu tysiącleci. In W. Fijałkowski (Ed.), Rodzi się człowiek (p. 218).

Wall, G. (2004). Is Your Child’s Brain Potential Maximized? Mothering in an Age of New Brain Research. Atlantis: Critical Studies in Gender, Culture & Social Justice, 28(2), 41–50.

Wang, T., Chen, L., Yang, T., Wang, L., Zhao, L., Zhang, S., Ye, Z., Chen, L., Zheng, Z., & Qin, J. (2019). Cancer risk among children conceived by fertility treatment. International Journal of Cancer, 144(12), 3001–3013. https://doi.org/10.1002/ijc.32062

Warsaw Enterprise Institute. (2015). Badanie postaw i przekonań Polaków dotyczących posiadania dzieci i polityki prorodzinnej. https://wei.org.pl/wp-content/uploads/2017/12/old/images/file-da993e2b58fe1ecd04481f4ef7552545.pdf

Wells, M. D., & Bergnehr, D. (2014). Families and family policies in Sweden. In M. Robila (Ed.), Handbook of Family Policies Across the Globe (pp. 91–107). Springer.

Westoff, C. F. (1999). Mass communication and fertility. In R. Leete (Ed.), Dynamics of values in fertility change (pp. 237–251). Oxford University Press.

WHO. (2013). Long-term effects of breastfeeding: a systematic review. World Health Organization.

WHO. (2014). Short-term effects of breastfeeding: a systematic review on the benefits of breastfeeding on diarrhoea and pneumonia mortality. World Health Organization.

WHO. (2015). WHO Medical Eligibility Criteria for Contraceptive use – Second Edition.

WHO. (2018a). Adolescent alcohol-related behaviours: trends and inequalities in the WHO European Region, 2002–2014 (2018).

WHO. (2018b). Family Planning, a global handbook for providers.

Wilkins, E. (2019). Low fertility: A review of the determinants (No. 2; Working Paper Series).

WIPO. (2019). WIPO IP Facts and Figures 2019. https://www.wipo.int/publications/en/details.jsp?id=4487&plang=EN

Witkowska, M. (2021). Uwarunkowania prokreacji w rodzinach wielodzietnych. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. (nadchodzący)

Witkowska M. (2016). Osoby starsze w rodzinie – wpływ na demografię w: Dyskryminacja seniorów w Polsce. Diagnoza i przeciwdziałanie, red. P. Broda-Wysocki, A. Dylus, M. Pawlus, Warszawa: Wydawnictwo UKSW

Witkowska, M. (2021) Nastolatki i gry cyfrowe. Poradnik dla rodziców. NASK Akademia, https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/niebezpieczna-gra-czyli-nastolatki-i-gry-cyfrowe.

Witkowska, M. (2021). FOMO i nadużywanie nowych technologii. Poradnik dla rodziców. NASK Akademia, https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/fomo-i-naduzywanie-nowych-technologii.

Wojcik, S. (2013). Gry online - korzystanie i nadużywanie wśród młodzieży. Wyniki badania EU NET ADB. Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka, 12(1), 24–26.

Wood, J. W. (1989). Fecundity and natural fertility in humans. In S. R. Milligan (Ed.), Oxford reviews of reproductive biology (Vol. 11, pp. 61–109).

Worly, B. L., Gur, T. L., & Schaffir, J. (2018). The relationship between progestin hormonal contraception and depression: a systematic review. In Contraception (Vol. 97, Issue 6, pp. 478–489). Elsevier USA. https://doi.org/10.1016/j.contraception.2018.01.010

Worm, B., & Paine, R. T. (2016). Humans as a Hyperkeystone Species. Trends in Ecology & Evolution, 600–607.

Wrottesley, S. V., Lamper, C., & Pisa, P. T. (2015). Review of the importance of nutrition during the first 1000 days: Maternal nutritional status and its associations with fetal growth and birth, neonatal and infant outcomes among African women. In Journal of Developmental Origins of Health and Disease (Vol. 7, Issue 2, pp. 144–162). Cambridge University Press. https://doi.org/10.1017/S2040174415001439

Wynes, S., & Nicholas, K. A. (2017). The climate mitigation gap: education and government recommendations miss the most effective individual actions. Environmental Research Letters, 12(7). https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/aa7541

Wysocka, E. (2011). Kwestionariusz Nastawień Intrapersonalnych, Interpersonalnych i Nastawień wobec Świata (KNIIŚ). Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne: Ministerstwo Edukacji Narodowe.

Xu, J. X., Yan, J. H., Fan, D. Z., & Zhang, D. W. (1994). Billings natural family planning in Shanghai, China. Advances in Contraception, 10(3), 195–204. https://doi.org/10.1007/BF01983351

Yellon, S. M. (2020). Immunobiology of Cervix Ripening. In Frontiers in Immunology (Vol. 10, p. 3156). Frontiers Media S.A. https://doi.org/10.3389/fimmu.2019.03156

Yi, J., & Zhang, J. (2010). The Effect of House Price on Fertility: Evidence from Hong Kong. Economic Inquiry, 48(3), 635–650. https://doi.org/10.1111/j.1465-7295.2009.00213.x

Yip, B. H. K., Leonard, H., Stock, S., Stoltenberg, C., Francis, R. W., Gissler, M., Gross, R., Schendel, D., & Sandin, S. (2017). Caesarean section and risk of autism across gestational age: A multi-national cohort study of 5 million births. International Journal of Epidemiology, 46(2), 429–439. https://doi.org/10.1093/ije/dyw336

Yoshihara, S., & Sylva, D. (2012). Population Decline and the Remaking of Great Power Politics. Potomac Books.

Zborowski, A. (2018) Debata panelowa [in:]: Hrynkiewicz, J., Witkowski, J., & Potrykowska A. Sytuacja demograficzna Polski jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej. Warszawa: Rządowa Rada Ludnościowa

Zechner, U., Pliushch, G., Schneider, E., Hajj, N. El, Tresch, A., Shufaro, Y., Seidmann, L., Coerdt, W., Müller, A. M., & Haaf, T. (2009). Quantitative methylation analysis of developmentally important genes in human pregnancy losses after ART and spontaneous conception. Molecular Human Reproduction, 16(9), 704–713. https://doi.org/10.1093/molehr/gap107

Zheng, H. Y., Tang, Y., Niu, J., Li, P., Ye, D. S., Chen, X., Shi, X. Y., Li, L., & Chen, S. L. (2013). Aberrant DNA methylation of imprinted loci in human spontaneous abortions after assisted reproduction techniques and natural conception. Human Reproduction, 28(1), 265–273. https://doi.org/10.1093/humrep/des358

Zimbardo, P. G., & Coulombe, N. D. (2015). Gdzie ci mężczyźni? Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r. Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001.

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym Dz.U. 1990 nr 16 poz. 95.

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym Dz.U. 1998 nr 91 poz. 578.

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa Dz.U. 1998 nr 91 poz. 576

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636.

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255.

 

 

 

 

Materiały

Raport końcowy z badania ASM
Raport​_Końcowy​_z​_Badania​_ASM.pdf 4.70MB
{"register":{"columns":[]}}