W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czytniki ekranu, jako technologie asystujące

Do najpopularniejszych i najczęściej chyba używanych technologii asystujących zaliczyć możemy czytniki ekranu osób niewidomych. Dzięki tym aplikacjom niewidomi i szczątkowowidzący użytkownicy mogą swobodnie poruszać się w systemach Windows, IOS i Android. Darmowe czytniki oraz inne ułatwienia dostępu pozwalają na swobodną pracę w najpopularniejszych systemach operacyjnych użytkownikom z niepełnosprawnościami.

Windows 

Dla systemu Windows najpopularniejszym czytnikiem ekranu jest NVDA. Jest to darmowe oprogramowanie łatwe w instalacji. NVDA jest znaczącym ułatwieniem dla osób szczątkowowidzących oraz „oknem na świat” niewidomych użytkowników komputera. Oprogramowanie możemy pobrać ze strony www.nvda.pl 

IOS i Android

Nieco inaczej wygląda obsługa czytników ekranu na urządzeniach mobilnych. Tu oprogramowanie asystujące nie wymaga dodatkowej instalacji, ponieważ w zakładce „dostępność” lub „ułatwienia dostępu” czytniki ekranu są niejako częścią systemu operacyjnego czy też aplikacjami automatycznie zainstalowanymi w systemie. Wystarczy je jedynie uruchomić i skonfigurować pod konkretne potrzeby użytkownika. Praktycznie po zakupie urządzenie z systemem operacyjnym IOS i Android po uruchomieniu odpowiedniego oprogramowania wbudowanego w system możliwe są do użycia dla osób z dysfunkcją wzroku. Ma to dodatkowo tą zaletę, że z tego samego urządzenia może korzystać niewidomy jak i widzący użytkownik niemalże po wyjściu ze sklepu. 

Dla Systemu IOS czytnikiem ekranu jest VoiceOwer. 

Dla systemu Android Talk Back. 
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.04.2019 14:33 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
19.04.2019 14:33 administrator gov.pl