W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Konferencja Włączenie Cyfrowe. Access Tech 2019

10.06.2019

Serwisy administracji publicznej w Polsce dostępne w 60% dla osób z niepełnosprawnościami

Uczestnicy panelu dyskusyjnego siedzą na krzesłach, jeden na wózku inwalidzkim. Za nimi flagi Polski i Unii Europejskiej oraz telebim z tytułem konferencji i logami organizatorów i sponsorów.

10 czerwca w Sali Kolumnowej Sejmu spotkali się po raz siódmy wszyscy Ci, dla których dostępność cyfrowa i poprawienie poziomu jej wdrożenia są bliskie. 

Fundacja Widzialni, z siedzibą w Częstochowie, zaprezentowała raport z badań dostępności polskich serwisów administracji publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Prace nad dostępnością serwisu gov.pl oraz zamieszczonych na nim ministerstw zostały zakończone sukcesem, co potwierdziły wyniki badań, sporządzone przez Fundację Widzialni.

„Po raz pierwszy wszystkie badane ministerstwa spełniają minimalne wytyczne standardu WCAG. To efekt przeniesienia wszystkich stron na platformę gov.pl” – mówi Przemysław Marcinkowski, Wiceprezes Fundacji Widzialni, Specjalista ds. dostępności.

Ustawa o dostępności cyfrowej i projekt ustawy o dostępności

Ustawę o dostępności cyfrowej prezentowała Pani Justyna Jasiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji w Ministerstwie Cyfryzacji. Natomiast projekt ustawy o dostępności, w imieniu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, referowała Pani Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Panel AcessTech

Konferencję zwieńczył panel dyskusyjny: AccessTech, czyli jak nowe technologie mogą odpowiadać na potrzeby dostępności. Zaproszeni goście, reprezentujący administrację rządową i biznes, rozmawiali o roli sztucznej inteligencji i o tworzeniu najnowszych rozwiązań, z uwzględnieniem ich kontekstu dostępności. Panelistami reprezentującymi Ministerstwo Cyfryzacji byli: Michał Przymusiński, (Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Usług Cyfrowych) i Adam Pietrasiewicz (Ekspert ds. dostępności).

Podczas konferencji ogłoszono też laureatów konkursu Strona Internetowa bez Barier.
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.10.2019 13:02 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
04.07.2019 17:38 administrator gov.pl