W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostrożnie z automatami do sprawdzania dostępności stron internetowych

29.04.2020

Nie można automatycznie ocenić, czy strona internetowa jest dostępna cyfrowo.

postać robota

Automat może wykryć pewną liczbę błędów dostępności cyfrowej na stronie internetowej, ale brak błędów nie oznacza dostępności cyfrowej.

Sprawdzanie dostępności cyfrowej stron internetowych wymaga zaangażowania człowieka. Do tej pory nie powstały i prawdopodobnie nigdy nie powstaną narzędzia pozwalające na automatyczne stwierdzenie, czy strona jest dostępna cyfrowo. Wynika to z wielu przyczyn, w tym z konieczności odróżnienia treści niosących informacje od ozdobnych, generowania treści przez oprogramowanie lub konieczności oceny adekwatności informacji przez człowieka.

Istniejące na rynku walidatory dostępności są w stanie wykryć niewielką część błędów dostępności cyfrowej, a przy tym bez dostatecznej dozy pewności. Ostateczną decyzję o uznaniu czegoś za błąd musi podjąć człowiek, który kompetentnie sprawdzi takie zgłoszenie. Walidatory są zatem narzędziami wspomagającymi badanie i ocenianie dostępności cyfrowej, a nie automatami generującymi automatycznie ostateczną ocenę.

Z tych powodów raport z automatycznej walidacji nie może stanowić dowodu na zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej. Nie może także stanowić podstawy do stwierdzenia zgodności z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, o czym informacja powinna znajdować się w deklaracji dostępności. Raport z walidacji może stanowić element całościowej oceny, zgodnie z najpowszechniej stosowanymi metodykami oceny dostępności cyfrowej.