W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualności

Rada Europejska w formacie art. 50 podjęła decyzję o przedłużeniu okresu negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do 31 stycznia 2020 r. Celem przedłużenia jest dopełnienie procedur ratyfikacyjnych, które umożliwią wejście w życie Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Przedłużenie może zakończyć się przed 31 stycznia 2020 r. jeśli UE i Wielka Brytania dopełnią wcześniej swoich wewnętrznych procedur ratyfikacyjnych. Po stronie brytyjskiej do wejścia w życie Umowy niezbędne jest przyjęcie właściwej legislacji przez parlament. Po stronie UE zgodę musi wyrazić Parlament Europejski. 
 
Decyzja o przedłużeniu zostanie podjęta w tzw. procedurze pisemnej bez potrzeby zwoływania specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej. Towarzyszy jej deklaracja Rady Europejskiej, która przypomina, że w trakcie przedłużenia Wielka Brytania pozostaje członkiem UE ze wszystkimi prawami i obowiązkami jakie wynikają z członkostwa. Deklaracja podkreśla, że Zjednoczone Królestwo powinno w tym czasie przestrzegać reguł lojalnej współpracy wobec UE. 
 
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że także w przypadku uporządkowanego brexitu Polacy chcący pozostać w Wielkiej Brytanii na dłużej powinni wystąpić o brytyjski status osoby osiedlonej (EU settled status). Nie należy czekać ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili. 
 

Aktualności na stronach UE

Polecamy uwadze stronę internetową na temat stanu negocjacji w sprawie brexit przygotowaną przez Unię Europejską. Na stronie można znaleźć najważniejsze dokumenty związane z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE oraz kalendarium postępów negocjacyjnych w sprawie brexitu. Strona jest na bieżąco aktualizowana i dostępna jest w języku polskim.