W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warszawa gospodarzem 30. posiedzenia Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji

15.06.2019

Warszawa już po raz szósty gości przedstawicieli Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji. 30. posiedzenie Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji otworzył wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

30. posiedzenia Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji

Dzisiejsze spotkanie – zorganizowane w ramach trwającego obecnie półrocznego przewodnictwa Polski w Komitecie Wykonawczym Wspólnoty –  zgromadziło w Pałacu Belwederskim przedstawicieli 23 państw członkowskich Rady Zarządzającej, a także reprezentantów 10 krajów zaproszonych w roli obserwatorów. W roli gościa honorowego wystąpił wiceminister spraw zagranicznych Republiki Ghany Charles Owiredu, który podzielił się ze zgromadzonymi doświadczeniami swojego kraju w budowaniu demokratycznych instytucji i kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego. 

Otwierając 30. sesję Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański odniósł się do trudności i wyzwań stojących przed państwami, dla których ważne są wartości demokratyczne i przestrzeganie praw człowieka. Podkreślił, że Polska jest gotowa dzielić się swoim doświadczeniem zdobytym podczas procesu pokojowej transformacji polityczno-gospodarczej, a także stale udziela wsparcia procesom demokratyzacyjnym w innych częściach świata. Wiceszef MSZ wskazał także na korzyści, jakie odniosła Polska z wprowadzenia demokratycznego systemu sprawowania władzy i instytucji działających w oparciu o zasady praworządności, przejrzystości i demokratycznego państwa prawa, a także podkreślił, że agenda demokratyzacyjna w pełni wpisuje się w realizację przyjętych przez ONZ w 2015 r. Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals).

Obrady dotyczyły m.in. kluczowej roli sektora prywatnego w realizacji ONZ-owskiej Agendy 2030, konieczności aktywizacji społeczno-politycznej młodzieży, edukacji społeczeństwa obywatelskiego z zakresu bezpiecznego korzystania z nowych mediów i technologii cyfrowych, a także związku między zrównoważonym rozwojem a demokracją. Państwa wchodzące w skład Rady Zarządzającej przedstawiły swoje zaangażowanie na rzecz promowania wartości i zasad zawartych w przyjętej w 2000 r. –  w momencie tworzenia Wspólnoty – Deklaracji Warszawskiej, a obserwatorzy podzielili się doświadczeniami i sukcesami swoich krajów w budowaniu nowoczesnych i zrównoważonych demokracji.

Ponadto podczas posiedzenia przyjęto wspólne oświadczenie „O demokracji i Agendzie 2030 dla Zrównoważonego Rozwoju”, w którym wskazano na współzależność między demokratycznym porządkiem politycznym oraz wzrostem gospodarczym i rozwojem społecznym. Oświadczenie podkreśla także zgodność wartości zawartych w Deklaracji Warszawskiej z 2000 r. oraz konieczność współpracy z sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim (w tym w ramach Filaru Społeczeństwa Obywatelskiego WD) w realizacji 16. i 17. Celu Zrównoważonego Rozwoju.

Wspólnota Demokracji (WD, ang.: Community of Democracies; CoD) jest międzyrządową koalicją państw o zasięgu globalnym, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz norm na świecie. WD została utworzona podczas międzynarodowej Konferencji Ministerialnej pt. „Ku Wspólnocie Demokracji”, zwołanej w czerwcu 2000 r. w Warszawie z inicjatywy Ministra Spraw Zagranicznych RP prof. Bronisława Geremka oraz Sekretarz Stanu USA, Madeleine Albright. 

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski/MSZ

{"register":{"columns":[]}}