W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Wawrzyk o aplikacji Polak za granicą

16.07.2021

Podczas piątkowej konferencji, która odbyła się w MSZ, wiceszef polskiej dyplomacji przedstawił najważniejsze informacje na temat nowej aplikacji Polak za granicą.

2021.07.16 Warszawa . Minister Piotr Wawrzyk . Konferencja prasowa dot aplikacji Polak za granica .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

W swoim wystąpieniu wiceminister Wawrzyk zaznaczył, że aplikacja to doskonałe narzędzie informacyjne dla wszystkich osób planujących wakacje, udających się w delegację czy w odwiedziny do rodziny, mieszkającej poza granicami Polski. - Aplikacja została stworzona z myślą o szybkim dostępie podróżujących do kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa w państwie podróży, zarówno dla tych, którzy planują podróż, jak i dla tych, których już są za granicą – powiedział wiceszef MSZ. Wyjaśnił przy tym, że za pomocą aplikacji można bardzo szybko sprawdzić stopień ostrzeżenia dla podróżujących, a także np. znaleźć lokalizację i kontakt do polskich placówek dyplomatycznych. 

Jednocześnie, wiceszef resortu dyplomacji zaapelował o rozwagę, ponieważ podróżowanie w czasie pandemii niesie ze sobą pewne ryzyko, którego lepiej unikać. – Sytuacja epidemiczna jest dynamiczna. W niektórych krajach wzrasta liczba zachorowań oraz pojawiają nowe mutacje wirusa – podkreślił wiceminister Wawrzyk i przypomniał, że pomimo względnej stabilności sytuacji epidemicznej w Europie w większości państw w dalszym ciągu utrzymane są restrykcje wewnętrzne oraz te dotyczące podróży międzynarodowych. Może to w dalszym ciągu wpływać na możliwości podróżowania i powrotu do domów obywateli RP. Dlatego – jak przypomniał – MSZ nadal uznaje za zasadne utrzymanie 3. poziomu ostrzeżenia dla podróżujących. Wiceminister podkreślił również, że podróżowanie jest bezpieczniejsze jeśli jest się zaszczepionym.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Tymon Markowski / MSZ

 

Zdjęcia (2)