W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz otworzył XIII Seminarium Warszawskie

19.11.2019

– Promocja i ochrona praw dziecka jest tradycyjnie przedmiotem zainteresowania i zaangażowania Polski, zarówno na forach międzynarodowych – w tym ONZ, Rady Europy i Unii Europejskiej – jak i na poziomie krajowym – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, inaugurując XIII Seminarium Warszawskie pt. „Prawa dziecka w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz otworzył XIII Seminarium Warszawskie

Z okazji 30. rocznicy przyjęcia Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, podpisanej 20 listopada 1989 r., tegoroczna edycja Seminarium Warszawskiego poświęcona została problematyce ochrony praw dziecka, w szczególności w kontekście zapisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

– Chociaż wartości zapisane w Konwencji o prawach dziecka są podzielane przez wszystkie narody, nadal musimy stawiać czoła problemom dzieci-żołnierzy, dzieci wykorzystywanych seksualnie, dzieci-ofiar handlu ludźmi lub przymusowej pracy zarobkowej czy dzieci-uchodźców, zmuszonych do opuszczenia swych domów, rodzin bądź krajów wskutek wojen i prześladowań – zauważył wiceminister Przydacz. Jednocześnie podkreślił, że niezbędne jest doskonalenie prawa krajowego oraz położenie większego nacisku na edukację i uwrażliwianie organów państwowych oraz sądów na potrzeby dzieci.

Seminarium stanowiło okazję do wymiany dobrych praktyk i doświadczeń nt. standardów ochrony praw dziecka w systemie strasburskim. Uczestnicy wydarzenia dyskutowali także na temat wyzwań związanych z wdrażaniem praw dziecka w porządku prawnym poszczególnych państw.

W konferencji zorganizowanej wspólnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka uczestniczyli m.in. wicemarszałek Senatu, wiceminister sprawiedliwości, Rzecznik Praw Dziecka Królestwa Szwecji, przedstawiciele Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Sekretariatu Rady Europy, Stałego Biura Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego, korpusu dyplomatycznego, władz krajowych oraz środowisk naukowych, prawniczych i organizacji pozarządowych.

Seminaria Warszawskie to cykl spotkań poświęconych prawom człowieka, organizowanych od 13 lat przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z instytucjami krajowymi i zagranicznymi. Stanowią one międzynarodowe forum dyskusji i wymiany doświadczeń na tematy związane z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Spotkania są także okazją do promocji standardów ochrony praw człowieka i stanowią źródło inspiracji dla działań mających na celu lepsze przestrzeganie tych standardów.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}