W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100 tys. zł dla najlepszych innowatorów

13.02.2019

Nowatorskie materiały do zastosowań medycznych ChitoVelum Pro oraz kompozyt FlexiOss, który znacznie ułatwi i przyspieszy proces rekonstrukcji uszkodzonych kości, otrzymały nagrodę dla najbardziej innowacyjnych polskich produktów i technologii. Nagrody wręczono 12 lutego, podczas Gali „Polski Produkt Przyszłości”, organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Na zdjęciu widać laureatów konkursu Polski Produkt Przyszłości.

- Inicjatywy takie, jak konkurs Polski Produkt Przyszłości, pokazują, jak duży potencjał tkwi w ścisłej współpracy polskich przedsiębiorców i jednostek naukowych. Twórcze napięcie na styku tych dwóch rzeczywistości i sposobów widzenia rozwoju to najlepszy przepis na rozwiązania przełomowe dla polskiej gospodarki i życia społecznego –mówił Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Innowacyjne produkty przyszłości

W kategorii „Produkt przyszłości jednostki naukowej i przedsiębiorcy” zwyciężył hydrożel chitozanu – ChitoVelum® Pro, będący efektem współpracy firmy KAEM Maria Krystyna Krupska oraz Politechniki Gdańskiej. Substancja gwarantuje wytwarzanym z niej produktom kosmetycznym i opatrunkowym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Działa ochronnie i regeneracyjnie na skórę, przy tym nie zawiera konserwantów i związków chemicznych.

W kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” najlepszy okazał się kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi S.A. To biomateriał, który po namoczeniu –  np. w soli fizjologicznej, krwi lub osoczu – uzyskuje właściwości sprężyste. W trakcie operacji może być dokładnie dopasowywany, poprzez cięcie lub zginanie, do kształtu ubytku kostnego. Produkt ten, opatentowany już w Polsce i w Europie, znajdzie zastosowanie w chirurgii urazowej i ortopedii.

Tym razem nie przyznano głównej nagrody w kategorii „Produkt przyszłości jednostki naukowej”.  Wyróżnieniem uhonorowano opracowany przez Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej szereg bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Nowatorskie silniki cechują się cichą pracą i znajdą zastosowanie w wymagających dużej precyzji działania serwonapędach obrabiarek, w wielu urządzeniach medycznych, robotach dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego czy manipulatorach przemysłowych.

Nowatorskie rozwiązania w każdej dziedzinie życia

W ścisłym finale znalazły się także rozwiązania, którym przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne.

Kategoria produkt przyszłości wspólny jednostki naukowej i przedsiębiorcy:

● Viofor JPS System zgłoszony przez Instytut Tele- i Radiotechniczny oraz firmę Med&Life Sp. z o.o. to wielofunkcyjny system do terapii i rehabilitacji fizykalnej polem magnetycznym i energią światła, wykorzystujący zaawansowane technologie ICT (Wyróżnienie).

● AudioMovie. Kino dla wszystkich - to aplikacja do smartfonów i innych urządzeń mobilnych, osobisty lektor, dzięki któremu projekcje kinowe staną się dostępne dla osób niedowidzących i dyslektyków (Wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna dla projektu z branży ICT oraz Nagroda Specjalna Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

● Bin-e, czyli inteligentny kosz firmy Infocode Sp. z o.o., który automatycznie rozpoznaje, segreguje oraz kompresuje śmieci (Wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna Ministra Przedsiębiorczości i Technologii).

● Genomtec ID firmy Genomtec S.A. - to laboratorium biologii molekularnej mieszczące się w kieszeni (Wyróżnienie oraz Nagroda specjalna za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę).

● POLYCOR firmy NanoPure Sp. z o.o., czyli rodzina pigmentów antykorozyjnych do zabezpieczania konstrukcji i maszyn (Wyróżnienie).

● S4GA firmy Solutions4GA Sp. z o.o. - to zaawansowany system oświetlania lotnisk, zasilany przez 365 dni w roku wyłącznie energią słoneczną (Wyróżnienie).

100 tys. zł na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu

Tytuł Polskiego Produktu Przyszłości przyznawany jest od 1997 r. Konkurs to wspólny projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obydwie instytucje biorą aktywny udział w tworzeniu i efektywnym wdrażaniu polityki państwa w zakresie przedsiębiorczości, a ich misją jest wspieranie innowacyjności i aktywności międzynarodowej przedsiębiorstw.

Do tej pory o zwycięstwo rywalizowało 1000 innowacyjnych projektów z różnych branż gospodarki m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej czy automatyki przemysłowej. Nagrody otrzymało 56 projektów, a 116 wyróżniono. W tej edycji zgłoszono 72 projekty.

Nagrodzeni otrzymają możliwość uzyskania grantu w maksymalnej kwocie 100 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu. Wyróżnieni mogą liczyć na grant w maksymalnej kwocie 25 tys. zł. Ponadto, wszyscy laureaci otrzymują prawo do posługiwania się w korespondencji i promocji prestiżowym znakiem i hasłem Polski Produkt Przyszłości.

Katalog laureatów XXI edycji Konkursu można pobrać na stronie www.parp.gov.pl/konkursppp

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.12.2020 10:49 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
26.12.2020 10:49 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}