W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym jest odpowiedzialność za naród? Napisz esej i weź udział w Konkursie Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

11.12.2020

Zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w IX Konkursie Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu eseju związanego z tematem przewodnim przedsięwzięcia „Odpowiedzialność za naród”. Celem konkursu jest promowanie postaw patriotycznych oraz popularyzowanie dorobku intelektualnego Romana Dmowskiego. Prace można przesyłać do 17 stycznia 2021 r. Przedsięwzięcie jest objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Na górze logotypy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego oraz Fundacji Obowiązek Polski. Po prawej stronie zdjęcie Romana Dmowskiego, po lewej stronie napis: IX Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

Zadanie konkursowe 

Inicjatywa jest skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu oryginalnej i twórczej pracy pisemnej związanej z tematem konkursu „Odpowiedzialność za naród”. Esej powinien być interpretacją słów zaczerpniętych z dzieła Romana Dmowskiego Myśli nowoczesnego Polaka: „Obowiązki względem ojczyzny, to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także względem pokoleń minionych i tych co po nas przyjdą”.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 17 stycznia 2021 r. Objętość prac konkursowych nie powinna przekraczać 10 stron (maks. 1800 znaków na stronie). Podpisane prace wraz z kartą zgłoszenia i oświadczeniem rodzica lub opiekuna należy przesyłać pocztą na adres Fundacja Obowiązek Polski, ul. Jurowiecka 56, 15-101 Białystok lub elektronicznie w formacie pdf na adres mailowy biuro@obowiazekpolski.pl.  

Założenia konkursu

Celem konkursu jest promowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz popularyzowanie dorobku intelektualnego Romana Dmowskiego i jego wkładu w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Organizatorzy chcą także zainspirować młodych ludzi do samodzielnego poszukiwania wiedzy i pogłębiania świadomości historycznej. 

Założenia konkursu wpisują się w działania wychowawcze szkół i placówek.

Dodatkowe informacje 

Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody, m.in. laptopy, smartfony, tablety, książki. Wyróżnienia otrzymają także najbardziej zaangażowane szkoły oraz nauczyciele z tych szkół. Laureaci wraz z opiekunami zostaną zaproszeni na uroczystą galę. 

Organizatorem IX Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim jest Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki.

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/events/357539205554807?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22edit_dialog%22%7D]%7D.

Serdecznie zapraszamy! 

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji 
     

Materiały

Regulamin konkursu
Konkurs​_Dmowski​_Regulamin​_2020.pdf 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}