W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Diamentowe Granty rozdane. 85 badaczy z młodego pokolenia ze statuetkami

04.12.2019

85 wybitnych studentów otrzymało dziś z rąk wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Diamentowe Granty. Najmłodsze pokolenie badaczy oprócz prestiżowego wyróżnienia liczyć może na wsparcie finansowe. MNiSW przeznaczy na realizację projektów naukowych ponad 17 mln złotych.

Fioletowe statuetki przedstawiające diamentowe granty. Diamenty leżą w pudełeczkach wyściełanych materiałem.

‒ Budujące jest to, że co roku grono naukowców najmłodszego pokolenia powiększa się o kolejne diamenty – stwierdził wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Przez wszystkie edycje Diamentowych Grantów wsparliśmy niemal 700 utalentowanych studentów, którzy dzięki MNiSW mogą realizować swoje pierwsze samodzielne projekty badawcze – dodał.

Nawet 220 tys. zł na projekt badawczy

W tegorocznej, ósmej już, edycji konkursu Diamentowy Grant ponad 17 milionowe wsparcie otrzymało 85 projektów, których autorami są studenci bądź absolwenci studiów licencjackich prowadzący badania naukowe.

Laureaci konkursu otrzymają nawet 220 tys. zł na badania. Studenci będą mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie przez okres od 24 do 48 miesięcy, czyli przez czas realizacji projektu. Oprócz tego mogą skrócić ścieżkę swojej kariery naukowej i ubiegać się o doktorat z pominięciem stopnia magistra. Kandydaci muszą pozyskać opiekuna naukowego oraz instytucję, w której zrealizują swój projekt. Właśnie ta instytucja wnioskuje o przyznanie grantu młodemu naukowcowi.

Od nocnego śpiewu ptaków dziennych do rozwoju smart cities

Podobnie jak w poprzedniej edycji także i w tym roku najwięcej laureatów – bo aż 20 – reprezentowało nauki ścisłe. Oprócz tego nad projektami z dziedziny nauk medycznych i humanistycznych pracować będzie po 14 osób, nad przyrodniczymi i technicznymi – po 12, nad projektami społecznymi zaś – 13 osób.

Młodzi badacze zajmować się będą m.in. modelami rozwoju smart cities, nocnym śpiewem dziennych ptaków, możliwością zagospodarowania odpadów wtórnych w betonie, czy rolą mechanizmów warunkujących lekoodporność w kształtowaniu potencjału inwazyjnego komórek glejaka.

Diamentowy Grant w liczbach: 130 mln zł, prawie 700 naukowych diamentów

Diamentowy Grant to program, w którym nagrodzonych zostało 689 utalentowanych studentów-naukowców. Od 2012 r. MNiSW przekazało na realizację projektów naukowych z różnych dziedzin kwotę ok. 130 mln zł. Wyróżnienie jest nie tylko dużym wsparciem finansowym, ale i drogą do wcześniejszego przygotowywania rozprawy doktorskiej i rozpoczęcia pracy w pełni samodzielnego badacza.

Zwiększenie roli młodego pokolenia badaczy

‒ Niezwykle ważne jest, by wyłaniającej się właśnie elicie naukowej zapewnić dogodne warunki współpracy i rozwoju nowatorskich działań badawczych. Mój resort konsekwentnie dąży do zwiększenia roli młodego pokolenia badaczy. Mamy Wam do zaoferowania wiele nowych instrumentów wsparcia. Utalentowani naukowcy, doktoranci, studenci oraz najlepsze ośrodki akademickie mogą ubiegać się o dodatkowe fundusze przyznawane w ramach różnych programów i konkursów. Wiele rozwiązań i szereg ułatwień przygotowanych z myślą o Was, znajdziecie także w Konstytucji dla Nauki ‒ podkreślał minister Gowin.

Konstytucja dla Nauki całkowicie przebudowuje model kształcenia doktorantów w Polsce. Przede wszystkim wprowadza szkoły doktorskie, które mają zastąpić studia doktoranckie. Kluczowe jest jednak zapewnienie znaczącego wsparcia finansowego dla przyszłych doktorantów. Ustawa wprowadza także urlopy rodzicielskie (macierzyńskie i ojcowskie) dla doktorantów udzielane na zasadach podobnych jak w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Materiały

Diamentowy Grant 2019 – Wykaz laureatów VIII edycji programu

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}