W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Nauki Polskiej – podsumowanie sukcesów 2020 r.

19.02.2021

Święto nauki polskiej to doskonała okazja do podsumowania osiągnięć polskiej nauki w ostatnim roku. Na liście działań i dokonań Ministerstwa Edukacji i Nauki znajdują się m.in. podwyżki dla pracowników szkół wyższych, 440 mln zł na inwestycje dla uczelni publicznych, blisko 65 mln zł przeznaczonych na naukę zdalną czy ponad 172 mln przekazane na wspieranie kształcenia przyszłych kadr medycznych. Przedstawiamy najważniejsze dokonania.

Zdjęcie z konferencji Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka na temat: Dzień Nauki Polskiej – podsumowanie sukcesów 2020 r.

Najważniejsze działania

 • Do końca 2021 r. 1 mld złotych na podwyżki dla pracowników szkół wyższych.
 • 440 mln zł przeznaczone na inwestycje dla uczelni publicznych. Dodatkowe środku dla ponad 80 inwestycji realizowanych przez 57 uczelni publicznych.
 • 65 mln zł dla uczelni na nauczanie zdalne. Uczelnie publiczne i niepubliczne otrzymały dodatkowe środki na zakup narzędzi i prowadzenie nauczania zdalnego.
 • Pakiet Wolności Akademickiej – przepisy, które zagwarantują w praktyce akademickiej konstytucyjne prawo do wyrażania przekonań światopoglądowych, religijnych i filozoficznych.
 • Współpraca z NASA w zakresie Sondy Mapowania i Przyspieszania Międzygwiazdowego. W ramach współpracy polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN opracują instrument GLOWS. Więcej informacji
 • Ponad 172 mln zł na wsparcie kształcenia przyszłych kadr medycznych, w tym: 90 mln dla 9 publicznych uczelni akademickich kształcących przyszłą kadrę medyczną, diagnostyczną i laboratoryjną; 60 mln wsparcia dla 20 publicznych uczelni akademickich i 30 publicznych uczelni zawodowych; ponad 22 mln na budowę Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
 • Projekt Polityki Naukowej Państwa, który wskazuje priorytety w zakresie funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. To pierwszy tego typu dokument w Polsce.
 • Polska Mapa Infrastruktury Badawczej − wykaz 70 najlepszych infrastruktur badawczych w Polsce, które koncentrują wokół siebie wybitnych badaczy oraz innowacyjne przedsiębiorstwa.

Dodatkowo ministerstwo ma w planach wspólnie z Centrum Nauki Kopernik stworzenie miejsc dla młodzieży popularyzujących naukę tzw. Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Do 2023 r. powstaną 32 takie miejsca.

Dodatkowo w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego, programu finansującego badania onkologiczne, polscy naukowcy będą mogli realizować projekty badawcze na najwyższym światowym poziomie. Na ten cel przeznaczyliśmy rekordową kwotę 450 mln zł.

Odkrycia i nagrody dla polskich naukowców

Miniony rok obfitował w wiele sukcesów polskich naukowców, w szczególności w dziedzinie medycyny, przyrody, fizyki czy astronomii.

Nowa metoda wydajnego wytwarzania mRNA; jednoczesny przeszczep narządów szyi i szpiku u ciężko poparzonego dziecka; odkrycie, że fotosyntezę napędza nie tylko światło, ale i ciepło; wnioski z analiz skamieniałości jednych z najstarszych na świecie żółwi; wykrycie fal grawitacyjnych z układu dwóch czarnych dziur, które połączyły się, tworząc czarną dziurę 142 razy masywniejszą niż Słońce; czy też odkrycie najmniejszej planety swobodnej typu ziemskiego – to tylko niektóre z nich.

Warto podkreślić, że na Liście Szanghajskiej, opublikowanej w 2020 r., wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 8 polskich szkół.

Ponadto kilku polskich naukowców otrzymało granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), zaś prof. Andrzej Jajszczyk został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego ERC.

Polskie badania nad szczepionką przeciwko COVID-19 oraz projektami pochodnymi

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspiera badania prowadzone w Polsce nad szczepionką przeciwko COVID-19, w tym rozwoju technologii mRNA.

W tym zakresie realizowane są 32 projekty na łączną kwotę 85 mln zł:

 • 7 projektów w NCBR na kwotę ok. 58 mln zł;
 • 20 projektów w NCN na kwotę ok. 14 mln zł;
 • 2 projekty w ABM na kwotę 10 mln zł;
 • 3 projekty finansowane ze środków własnych uczelni, z czego jeden na kwotę ok. 2,6 mln zł.

Dodatkowo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, nadzorowane przez MEiN przekazało w ramach walki z COVID-19 łącznie ponad 358 mln zł:

 • 150 mln zł w ramach programu „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19”;
 • 208 mln zł w ramach konkursu „Szybka Ścieżka – Koronawirusy” dofinansowującego podmioty planujące realizację projektów badawczo-rozwojowych z zakresu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Dodatkowo 7 mln zł przeznaczyliśmy także dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na projekt ProME – Prognostyczne Modelowanie Epidemii COVID-19 polegający na stworzeniu i budowie narzędzia do analizy rozprzestrzeniania się wirusa.

Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w Centrum Nauki Kopernik

Dziś, w ramach obchodów Dnia Nauki Polskiej minister Przemysław Czarnek odwiedził Centrum Nauki Kopernik, gdzie obejrzał ekspozycję stałą i wystawę czasową „Rowery”, na której prezentowane są zarówno eksponaty interaktywne, jak i zabytkowe jednoślady.

CNK od ponad dekady zajmuje się upowszechnianiem nauki i poznawaniem świata przez doświadczenie. Podczas wizyty minister spotkał się z dyrektorem placówki i popularyzatorami, którzy na co dzień edukują dzieci i młodzież, aby zachęcić do zgłębiania tematów naukowych.


Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Materiały

Prezentacja z konferencji
Dzien​_Nauki​_konferencja​_14-00.pdf 0.35MB

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}