W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” – weź udział w konkursie IPN

23.02.2021

Jeszcze do 12 marca można przesyłać prace na konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Przedsięwzięcie organizuje Instytut Pamięci Narodowej. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu komiksu przedstawiającego epizod z historii Polski z lat 1917-1990 z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.

Błękitne tło. Po lewej stronie logotyp Ministerstwa Edukacji i Nauki i napis Weź udział w konkursie IPN. Po prawej stronie pomarańczowy napis Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie w komiksowej chmurce.

Konkurs IPN na komiks historyczny 

Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” IPN organizuje już po raz dziewiąty. Jego celem jest popularyzowanie historii Polski XX wieku (lata 1917-1990) oraz zachęcenie uczniów do przedstawiania najnowszych dziejów za pomocą popularnych środków wyrazu.

Prace konkursowe mogą być przygotowywane indywidualnie lub zespołowo (zespół może liczyć maksymalnie 3 osoby). Uczestnikiem konkursu jest także nauczyciel – opiekun pracy. Organizatorzy nie określają limitu prac, które może nadesłać jedna szkoła lub nauczyciel.

Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: 11-13 lat; 14-16 lat; 17–19 lat.

Zadanie konkursowe 

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu komiksu w polskiej wersji językowej. Komiks powinien przedstawiać epizod, który będzie rozgrywał się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa. Bohaterem komiksu może być fikcyjna lub realna postać. Zakres historyczny pracy powinien mieścić się w okresie od 1917 do 1990 roku.

Praca powinna stanowić zamkniętą całość o objętości 8–10 stron/plansz formatu A4, przedstawionych w pionie. Do komiksu należy dołączyć metryczkę z danymi autora: imię, nazwisko, wiek, nazwa szkoły i adres mailowy do kontaktu.

Zgłoszenia do konkursu

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 12 marca br. (decyduje data stempla pocztowego). Przed wysłaniem pracy należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie.

Zgłoszenie jest konieczne do przyjęcia pracy przez komisję konkursową. Trzeba je wydrukować i dołączyć do pracy.

Prace konkursowe należy przesyłać na adres:
Instytut Pamięci Narodowej 
Biuro Edukacji Narodowej 
ul. Postępu 18 
02-676 Warszawa
z dopiskiem: Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”

Wyniki zostaną udostępnione 23 kwietnia br. na stronie www.ipn.gov.pl.  

Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 27 maja 2021 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie.

Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie.

Zachęcamy do udziału w konkursie!