W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego

12.10.2021

Dziś, 12 października br. odbyło się III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe. Główny temat wydarzenia to „Nauka pomaga w walce ze zmianami klimatu”. W forum wziął udział Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki.

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego, wiceminister Włodzimierz Bernacki siedzi w towarzystwie uczestniczki forum, z tyłu znajduje się baner Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Podczas konferencji zostały poruszone tematy związane ze zmianami klimatycznymi. W trakcie swojego wystąpienia wiceminister Włodzimierz Bernacki podkreślił istotne zmiany klimatyczne, które działy się na przestrzeni lat. – Proces modernizacji w Wielkiej Brytanii i całej Europie odcisnął piętno w przestrzeni społecznej, politycznej i gospodarczej, ale również technologicznej oraz na krajobrazie zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Europy. Odkrycia w dziedzinie nauki przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju technologicznego. Relacja między odkryciem naukowym, a jego wykorzystaniem w przestrzeni gospodarczej i tym piętnem, które ciąży na Europie - jest odpowiedzialnością zbiorową - zaznaczył Sekretarz Stanu w MEiN. 

Wiceminister Włodzimierz Bernacki dodał także, że kluczowe działania dotyczące poprawy klimatu są zadaniem całego świata. – Zagadnienia, które poruszamy na forum, nie są tylko kwestią biologów czy chemików, ale również dyskusją do wykorzystywania wiedzy powszechnej, która nie znalazła odzwierciedlenia w decyzjach politycznych. Zmiany w przestrzeni decyzyjnej są jednak konieczne. Rozumiem włączenie młodego pokolenia w walkę ze zmianami klimatu. Mam nadzieję, że młode pokolenie uczonych zyska silne wsparcie z takich instytucji, jak MEiN. Liczę na to, że przedstawiciele innych środowisk będą wspierać młodych po to, aby oni stali się inspiracją i źródłem kierunków nowych badań, które ułatwią nam przetrwanie na Ziemi - dodał wiceminister. 

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe jest kontynuacją dwóch pierwszych edycji Forum, inicjatywy zorganizowanej w 2018 r. w Warszawie i w 2019 r. w Londynie. To jedno z działań uzgodnionych na szczeblu premierów obu państw w celu dalszego wzmocnienia powiązań naukowych między Polską i Wielką Brytanią.

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe będzie platformą do nawiązywania kontaktów między urzędnikami państwowymi, badaczami, innowatorami i uczelniami. Ponadto dostarczy informacji o nowych możliwościach współpracy w zakresie zmian klimatycznych oraz zapewni przestrzeń do dyskusji na temat potrzeby lepszego wsparcia dla początkujących naukowców.

Forum Naukowe jest organizowane wspólnie przez Ambasadę Brytyjską w Warszawie, UK Science & Innovation Network, brytyjskie Ministerstwo Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (Department forBusiness, Energy& Industrial Strategy) oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
 

 

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}