W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja Sport Klubów w Jakubowicach Konińskich z udziałem ministra Przemysława Czarnka

10.09.2021

Dziś, 10 września br., w Jakubowicach Konińskich w Szkole Podstawowej im. Joachima Lelewela miała miejsce inauguracja Sport Klubów, czyli II etapu programu MEiN „WF z AWF”. W uroczystości wziął udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Inauguracja sport klubu z udziałem ministra Przemysława Czarnka

- Cieszę się, że w tej szkole, w tej gminie możemy inaugurować działalność Sport Klubów, czegoś na czym nam bardzo zależało i co było powodem, że zaczęliśmy wspaniałą współpracę ze wszystkimi Akademiami Wychowania Fizycznego w całej Polsce - powiedział minister Przemysław Czarnek. 
 
Podczas wydarzenia Szef MEiN podkreślił jak ważny jest program w powrocie uczniów do aktywności fizycznej po czasie nauki zdalnej. 

- Potrzebujemy zajęć, które będą prowadzone w sposób umiejętny i przyczynią się do odbudowy kondycji uczniów, która w wyniku nauki zdalnej i pobycie w domu z całą pewnością ucierpiała. Dlatego AWF-y w całej Polsce pod koniec maja rozpoczęły szkolenia stacjonarne nauczycieli wychowania fizycznego. Zgłosiło się na nie w sumie ponad 40 tys. nauczycieli. Są jeszcze miejsca i szkolenia się nadal odbywają. AWF cały czas szkoli nauczycieli - zaznaczył minister. 

Minister Edukacji i Nauki podziękował za duże zainteresowanie programem. 

- Każdy nauczyciel, który ukończy takie szkolenie ma prawo do zgłoszenia się do Sport Klubów, czyli bardzo profesjonalnych zajęć pozalekcyjnych, które tutaj inaugurujemy. Dziękuję wszystkim nauczycielom w całej Polsce, bo do dzisiaj utworzono 4,5 tys. takich Sport Klubów, co oznacza prawie 125 tys. godzin zajęć pozalekcyjnych z wychowania fizycznego - zaznaczył minister. 

Szef MEiN odniósł się do planów na 2022 rok i dalszego rozwoju programu. 
 
- Chcemy rozwijać program „WF z AWF”. Będziemy go realizować przez cały rok 2022. W 2022 roku będą nadal działały Sport Kluby, czyli zajęcia dodatkowe w szkołach prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego, którzy ukończą szkolenia prowadzone przez AWF. Zachęcam nauczycieli, którzy się jeszcze nie zapisali, aby to zrobili. A tych, którzy ukończyli szkolenia, by podejmowali starania o prowadzenie Sport Klubów. Sport Kluby to działalność, która ma na celu jak najszybsze odbudowanie kondycji fizycznej uczniów, która z pewnością ucierpiała - przypomniał minister Przemysław Czarnek. 

I etap programu - szkolenia dla nauczycieli

Program MEiN i AWF to inicjatywa mająca na celu wsparcie uczniów po pandemii. Program ruszył w kwietniu br. Specjaliści z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, we współpracy z pozostałymi Akademiami w kraju, szkolą nauczycieli wychowania fizycznego ze szkół podstawowych, średnich i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
Nauczyciele, którzy ukończą szkolenie mogą wraz ze swoimi szkołami aplikować o środki na dodatkowe zajęcia dla uczniów.

II etap Programu -„Sport Kluby”

Poprawa kondycji fizycznej uczniów przez aktywny ich udział w dodatkowych nieodpłatnych zajęciach sportowych to kluczowe założenia drugiej części programu. 

Każdy nauczyciel, który brał udział w szkoleniach, otrzymuje certyfikat - jego szkoła może wystąpić o dodatkowe środki na zajęcia sportowe.

Kto może się ubiegać o Sport kluby:

O udział w programie mogą ubiegać się nauczyciele, którzy:

  • ukończyli szkolenie i otrzymali certyfikat w I etapie programu WF z AWF,
  • złożyli oświadczenie dyrektora szkoły o nieodpłatnym udostępnieniu obiektów sportowych dla realizacji zajęć Sport Klubu,
  • nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym,
  • zadeklarowali gotowość diagnozy kondycji fizycznej uczniów obejmującej wybrane pomiary somatyczne i testy sprawnościowe, przeprowadzenia ankiet wśród uczniów i ich rodziców, a także terminowe raportowanie danych w portalu Programu.

Zgłoszenie do Sport Klubów jest dostępne na indywidualnym koncie nauczyciela w zakładce pod nazwą: Sport Kluby. Zakładka jest dostępna po przypisaniu certyfikatu przez ośrodki prowadzące szkolenia.

Uprawnienia w Sport Klubie dla jednego nauczyciela

  • może prowadzić maksymalnie 2 grupy (jedna grupa to 15-20 uczniów); zmniejszenie liczby uczestników w grupie jest możliwe dla osób z niepełnosprawnością,
  • zajęcia w każdej grupie mogą odbywać się 1 lub 2 razy w tygodniu w wymiarze 1 godziny lekcyjnej.

Szkoła Podstawowa im. Joachima Lelewela w Jakubowicach Konińskich

Szkoła Podstawowa w Jakubowicach Konińskich to szkoła z ponad stuletnią tradycją - powstała z inicjatywy mieszkańców w 1917 r.  i  do dzisiaj jest ich wielką dumą oraz centralnym miejscem ich małej ojczyzny. 

Aktualnie w Szkole Podstawowej w Jakubowicach Konińskich uczy się 332 uczniów. W placówce działa drużyna harcerska Sadyba oraz zastępy zuchowe. Szkoła przede wszystkim służy uczniom, ale też i okolicznym mieszkańcom. Organizowane są w niej dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, pozaszkolne, festyny, uroczystości, kiermasze, warsztaty, zajęcia sportowe. Perełką wśród zajęć pozalekcyjnych są szachy.
 
Więcej szczegółowych informacji o szkoleniach nauczycieli oraz Sport Klubach można znaleźć na stronie internetowej: https://wfzawf.pl/
 

Wideo

Zdjęcia (3)