W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja Zespołu do spraw wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych z udziałem Ministra Edukacji i Nauki

13.10.2021

Dziś, 13 października, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zainaugurował działalność Zespołu do spraw przygotowania rządowego programu wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych, który powstał we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Spotkanie inaugurujące odbyło się w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Spotkanie inaugurujące działalność Zespołu do spraw wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych, przemawia minister Przemysław Czarnek, obok siedzi wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Celem środowego spotkania było omówienie działań związanych z aktywizacją od nowego roku szkolnego młodzieżowych drużyn pożarniczych. – Idea jest taka, żeby młodzieżowe drużyny pożarnicze nie reagowały tylko na zawody strażackie, ale spotykały się co miesiąc na regularnych zbiórkach. Chciałbym, żeby tym zbiórkom, obok zasadniczych elementów działania straży pożarnej i bezpieczeństwa, towarzyszyły zajęcia z historii własnej ziemi, własnej gminy, własnego powiatu, własnej jednostki OSP, z tego wszystkiego co jest ciekawego w danej miejscowości. Chcemy pokazać dzieciom i młodzieży piękne strony ich własnych okolic, ich własnych wsi, utożsamić ich z ich gminami – mówił podczas potkania minister Przemysław Czarnek. - Cieszę się, że państwo będziecie nad tym programem pracować. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się przedłożyć odpowiedni dokument Radzie Ministrów. Wtedy moglibyśmy od nowego roku uruchomić ten program na skalę ogólnopolską – dodał minister. 

Minister Edukacji i Nauki zwrócił również uwagę na to, że program przygotuje młodych ludzi do służby w Państwowej Straży Pożarnej. 

Przypomnijmy, że w sierpniu minister Przemysław Czarnek zapowiedział powstanie programu wsparcia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP). Powołany właśnie zespół ma za zadanie wypracowanie systemu wsparcia statutowej działalności MDP.

W spotkaniu uczestniczyli również Sekretarz Stanu w MEiN i zarazem przewodniczący zespołu Tomasz Rzymkowski, a także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, parlamentarzyści, przedstawiciele Komendy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie strażacy ochotnicy z całej Polski.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to grupy dzieci i młodzieży w wieku szkolnym zrzeszone przy Ochotniczych Strażach Pożarnych. W całym kraju młodzieży działającej przy OSP jest w sumie ok. 100 tys. 

Młodzi ludzie pod okiem opiekunów-strażaków poznają tajniki służby pożarniczej, elementy pierwszej pomocy i są przygotowywani do wstąpienia w szeregi straży pożarniczej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}