Nauka w Polsce
-
31.01.2023Naukowcy z UPP potwierdzają lecznicze właściwości soku z ziemniakaSok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego typu nowotwory - i posłużyć pacjentom, którzy z powodów zdrowotnych muszą stosować rygorystyczne diety - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP).
-
26.01.2023Kujawsko-pomorskie/ Miejsce składania ofiar sprzed 2,5 tys. lat odkryto w pow. chełmińskimDziesiątki ozdób wykonanych z brązu: naszyjniki, bransolety, nagolenniki, ozdobne szpile, a także liczne ludzkie kości, odkryto w powiecie chełmińskim (kujawsko-pomorskie). Zdaniem archeologów są to pozostałości po rytuałach ofiarnych sprzed 2,5 tys. lat.
-
24.01.2023Kolana na rolkach bioinspiracją do walki z tarciemGdy się poruszamy, nasze kolana w rzeczywistości się... toczą. Taki wniosek to konsekwencja nowatorskiego modelu tarcia, przedstawionego przez naukowców z Politechniki Bydgoskiej. Model można wykorzystać w medycynie i w mechanice urządzeń - poinformowała uczelnia.
-
23.01.2023Rozszyfrowano strukturę białkowego kompleksu ElongatorSkomplikowany układ białek zwany Elongatorem, który jest kluczowy do tego, aby produkcja białek w organizmach wielokomórkowych zachodziła w poprawny sposób, opisali członkowie międzynarodowego zespołu badawczy, m.in z Krakowa.
-
20.01.2023Badaczka z PG stworzyła farbę hybrydową, chroniącą przed rozwojem patogenówNa Politechnice Gdańskiej opracowano farbę i gładź szpachlową o właściwościach samoczyszczących i biobójczych. Naukowcy liczą, że wynalazek sprawdzi się m.in. w szpitalach, przychodniach i szkołach.
-
18.01.2023Kraków/ Powstała innowacyjna technologia wykrywania raka piersiZespół krakowskich naukowców, lekarzy i inżynierów opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przeprowadzone badania przedkliniczne wykazały wysoką skuteczność tego rozwiązania. Twórcy systemu są gotowi do badań klinicznych i wdrożenia.
-
13.01.2023Zaangażowanie rodzicielskie wpływa na wielkość mózgów u ptasiego potomstwaZaangażowanie rodzicielskie wpływa na wielkość mózgu piskląt, jeszcze nim rozpoczną one interakcje z innymi osobnikami - ustalili badacze. "To nas zaskoczyło. W dotychczasowych modelach za pierwszorzędne uznawano bowiem czynniki socjalne" - powiedział dr Szymon Drobniak z UJ, współautor badań.
-
10.01.2023Wynalazek GUMed ma pomagać w leczeniu kościNaukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymali patent na materiał, który ma pozwalać na skuteczniejsze leczenie zakażeń kości. Hybrydowy materiał niszczy bakterie i wspiera regenerację tkanki.
-
09.01.2023Naukowcy zbadali ślady schorzeń i urazów prehistorycznych gadów morskichNaukowcy z Polski, Niemiec i USA zbadali nietypowo wyglądające kości prehistorycznych gadów morskich ze stanowiska w okolicach miasta Winterswijk w Holandii. Zdaniem badaczy zapis takich patologii, jak schorzenia czy urazy, może dawać wgląd w funkcjonowanie zdrowych osobników sprzed 250 mln lat.
-
03.01.2023Polscy naukowcy dowiedli, że jeden z gatunków mchów przetrwał na Antarktydzie dwa miliony latJeden z gatunków mchów (Syntrichia sarconeurum) przetrwał na Antarktydzie co najmniej dwa miliony lat - udowodnili polscy naukowcy. "To istotny wkład w odczytanie historii bioróżnorodności Antarktyki” – powiedział w rozmowie z PAP dr Michał Ronikier z Instytutu Botaniki PAN w Krakowie.